Athena Learning Suite - Soft - Ialomita - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Ialomita

Descriere

Athena Learning Suite este o suita de doua programe educationale.
Prima aplicatie, Athena Math este un program ce rezolva calcule si ecuatii matematice. Acesta poate rezolva probleme de aritmetica, ecuatii, functii (pe care le si poate afisa grafic), si multimi.
Al doilea program se numeste Athena Physics si poate rezolva probleme de fizica. Utilizatorul introduce datele care le cunoaste si bifeaza ce doreste sa afle. Programul foloseste formule de fizica pentru a afla rezultatul.

Tehnologii

Microsoft .NET 2.0, Visual C#.

Cerinte sistem

Procesor: 1.0 Ghz;
Memorie: 256 Mb RAM;
Spatiu pe disc: ~20Mb (estimativ);
Sistem de Operare: Windows 98 sau mai nou cu Microsoft .NET 2.0 instalat.

Realizatori

Vitelaru Davide

  • Scoala: Liceul de Arte “Ionel Perlea”
  • Clasa: 11
  • Judet: Ialomita

Screenshots

Imi place foarte mult proiectul. Vad ca nu ai folosit System.reflection din C# ca astfel iti dadea corect, rezultatul calculat de mine in MatLab a expresiei urmatoare (2^4)^4/2^2*(3^2-1)-3^02^2+(20/2^2+5/10+(30/10+32-(20+2)/2)) este egal cu 1.3107e+005 .

Spor la debuging.

Al doilea program se numeste Athena Physics si poate rezolva probleme de fizica. Utilizatorul introduce datele care le cunoaste si bifeaza ce doreste sa afle. Programul foloseste formule de fizica pentru a afla rezultatul.


Daca ne poti da cateva detalii despre softul de fizica care rezolva orice problema tu doar introducand orice date. Personal sunt curios. Un soft care rezolva orice problema se numeste sistem expert, bazele de date sunt organizate sunt forma de baze de cunostinte, softul are un motor de inferente logice, care pe baza legile lui Horn(motorele de inferente sunt scrise in Prolog - este un alt limbaj care foloseste un al paradigm al programarii, si anume programare logica), extrage din baza de cunostinte alte afirmati valabile corecte(nexistand contradictii cu baza de cunostinta), practic face un backtracking logic, in felul acesta reuseste sa rezolve orice problema necontradictorie cu baza de cunostinte, practic sa faci un sistem care rezolva la probleme pe care tu nu le-ai scris, si la care tu nu te-ai gandit este o chestie mult mai complicata.

Multa bafta!

Ideea softului este sa iti arate cum se rezolva o problema, in caz ca ai incercat sa o rezolvi singur si vrei sa vezi daca ti-a dat corect, sau daca nu ai stiut sa o rezolvi. Daca as fi calculat totul automat imi dadea doar rezultatul, nu si cum este prelucrata toata problema.

Screenshotul este mai vechi. Din cate vad la acea vreme aveam un bug legat de ridicarea la putere. Acum imi da corect.

Nu imi reamintesc sa fii scris in descriere ca softul de fizica rezolva orice problema. Acolo as vrea sa ajung cu el insa imi trebuie mai mult timp.

Programul de matematica poate rezolva si operatii cu necunoscute (2x+3x=5x). Folosindu-ma de acest lucru inlocuiesc necunoscutele in formulele de fizica si aflu rezultatul.