Bomber Man-ul ala

Comunicarea se face prin protocolul UDP pentru ca nu necesita stabilire unei conexiuni in prealabil shi pentru ca pot face broadcast. M-am axat pe un XP Style pentru ca e la moda iar ferestrele sunt aranjate dupa un fel de “Microsoft Windows Standards”.

Programul nu poate fi omorat (teoretic) pentru ca acesta scaneaza tot timpul pentru procese noi shi daca nu figureaza in lista lui de “safe process” atunci le inchide … simplu shi eficient. Utilizatorul poate da CTR+ALT+DEL dar pentru ca aceasta comanda lanseaza un exe (taskmgr.exe) programul meu il inchide.

Shi daca programul este omorat … operatorul de pe server este anuntzat ca programul de pe un pc s-a oprit iar acesta (operatorul) poate sa mearga la acea statie shi sa observe ce se intampla.

Programul e facut in MS VB6 SP6b shi are peste 6000 de linii de cod (fereastra principala are in jur de 1300 :smiley: ).

De faza cu update-uri … sigur … copiez prin retzea update-urile pe respectivul computer apoi dai click dreapta pe computerul respectiv, te duci la “Administrare” shi alegi “executare fishier” sau “run” (depinde pe ce limba e) apare o fereastra in care scrii path-ul (e.g. “c:\kit\update.exe”) dupa care exe-ul este lansat in executie. Simplu nuh ?

Salz cavendish… Daca vrei sa facem schimb de demo de la jocurile de anul asta sa-mi spui, ca nu as vrea sa-mi pun acum jocul la vederea tuturor… Ca mai exista altii care sa inspira pana ajung sa faca ceva aproape exact… Daca vrei ti-l trimit prin e-mail, si daca vrei poti face si tu la fel cu al tau ca as vrea sa vad cum se descurca si altii sa nu raman surprins la Galaciuc…



Daca te intereseaza sa-mi scrii deocamdata la adisoftbn@go.ro

add2003, oricat ar fi de tentant, te refuz. Findca elementul surpriza este foarte important. Tu trebuie doar sa dai cat poti de mult din tine. Daca, de exemplu, stai pe ganduri daca sa adaugi o noua functionalitate jocului, gandeste-te ca toate jocurile ce vor fi prezentate o vor avea si atunci te vei mobiliza si-o vei adauga in timp record. Apoi, s-ar putea sa ai surpriza ca ai ceva original, ceva la ce ceilalti nici nu s-au gandit.



Apoi, interesant este ca persoana care a folosit Fly3D ca engine n-a mai postat nimic de cand am intrebat-o direct daca asa a facut. Asta starneste ceva curiozitate. Apoi, mi-am dat seama ca are legatura cu Fly3D dupa HUD si GUI. Daca studiaza un pic miile de linii pe care le-a bagat in proiect fara sa-i apartina o sa realizeze de unde se schimba numele armelor, de unde se schimba GUI, HUDu, etc… Si asta-i naspa, naspa pe fata.



Oricum, eu ma bucur fiindca devin din ce in ce mai bun si fiindca invat chestii noi tot timpul. Asta conteaza. Daca vrea cineva un programator de jocuri, nu anunta: “Vrem persoana care stie sa modifice un pic un engine existent pentru a face un joc”, ci “Vrem persoana care stie sa faca un engine”.



Apoi, BlackKiss, UDP nu-i asa reliable, din cate tin eu minte. Intelefi la ce ma refeream eu prin rularea fisierului respectiv: Eu sunt admin. Apas un buton: “Rularea fiser pe toate statiile”. dup-aia dau browse si poc: am rulat fisierul ala pe toate statiile. :smile:



Cat de linii, eu am:

8057

Dar 8057 batute complet de mine. Fara cod automat & stuff. In curand o sa trec de 10.000 :smile:.

[/b]

Apoi, interesant este ca persoana care a folosit Fly3D ca engine n-a mai postat nimic de cand am intrebat-o direct daca asa a facut. Asta starneste ceva curiozitate.
[/quote:f22d17ki]

vezi tu mai cavendish nu e nimik curios la treaba asta...si stii de ce??
pentru ca intre timp, fara stirea mutora dintre noi, Fly3D-ul s-a transformat din "engine" luat de pe net pentru "cosmetizari" in TEHNOLOGIE... :hankey:

[quote:f22d17ki]Titlu: Project TFG
Categorie: Soft
Descriere: Peoject TFG este un joc de tip DeathMatch, in care jucatorul se lupta cu ajutorul unei nave spatiale pentru scor, fie cu calculatorul fie cu alt jucator uman in retea.
Tehnologii: OpenGL ,DirectX ,Visual C++ ,Fly3D Engine ,Photoshop ,3D Studio Max
Cerinte sistem: AMD Duron 1000 , 256 MB RAM, placa video cu 32 MB cu suport de accelerare OpenGL.


...apropo sa stie ca Fly 3D-ul mere si pe compuri ceva mai slabe, sper ca nu l-au "mutilat" kiar asa de grav... :hankey:

Peoject TFG este un joc de tip DeathMatch, in care jucatorul se lupta cu ajutorul unei nave spatiale pentru scor, fie cu calculatorul fie cu alt jucator uman in retea.

Intr-adevar, interesant... Initial credeam ca este vb de oameni in jocul lor, dar vad ca nu s-au obosit sa schimbe nici macar asta. Oare sunt aceleasi planse ca in demourile celor de la Fly3D? Interesant mai este ca acum avem un screenshot de la meniu si nu din joc, si nu putem aprecia cat de mult s-a "transformat" proiectul. Apoi parca in Fly3D controlul era un pic cam greoi si te chinuiai un pic pana sa-nveti cum sa controlezi cum trebe nava.

Trist... Mie asa mi se pare. Pacat... Cata energie au bagat in a configura engineu ala ... degeaba ... tripwire, nu stiu daca tu vii cu joc, dar daca ne ia proiectul respectiv inseamna ca sunt "mai destepti" ca noi, sau cel putin mai tupeisti. Whatever... Realizatori ai proiectului, va invit la dialog...

UDP intradevar nu e asha de bun dar pentru un LAN 100MB/s nu cred ca e problema ca pachetul sa ajunga la destinatie … plus deatata programul comunica criptat iar daca informatie nu ajunge integral decodificarea cade iar programul “abandoneaza” informatia.

Cum sa-ti spun … chiar daca sa ocupi 20 de porturi (intr-o sala normala) de pe un PC nu ar fi mare lucru … gandeshte-te la sali gigant (>100 PC-uri) cate resurse se folosesc … in schimb daca foloseshti un singur port prin care server-ul ishi face toata treaba … iese bine iar bufferul socket-ului faca fatza la cateva stringuri mici … inca ceva (am vrut s-o pastrez ca elemnt surpriza dar noh … n-am nici un secret) in momentul in care server-ul shi clientul primesc un numar de comenzi care depasheshte o anumita limita programul automat ishi inchide socket-ul shi anuntza operatorul ca este flood-at (ii afisheaza shi adresa de IP a atacatorului). Simplu shi eficient. Am bagat un feature in programe (cred ca o sa-l scot pentru ca e importiva legii) care daca floodeaza cineva un pc din sala de net … pc-urile se izoloeaza pentru cate secunde shi toate pc-urile incep un atac scurt (flood) dar eficient asupra atacatorului. REVENGE ! :smiley:

nu … din pacate (anul asta n-am jok), dar m-am kinuit (impreuna cu colegul…poate kiar el mai mult decat mine) la un engine grafic si mi se pare aiurea ca unii pur si simplu il dau jos de pe net si-l “cosmetizeaza”…

BlackKiss

plus deatata programul comunica criptat iar daca informatie nu ajunge integral decodificarea cade iar programul "abandoneaza" informatia.


de ce sa o abandoneze? n-ar fi mai eficient sa o retransmita pana cand se primeste ok?

BlackKiss

daca floodeaza cineva un pc din sala de net ... pc-urile se izoloeaza pentru cate secunde shi toate pc-urile incep un atac scurt (flood) dar eficient asupra atacatorului. REVENGE !


hmm... nu numai ca e ilegal, dar gandeste-te si la salile care sunt vai de capu lor si au tzava la net sa zicem de 128Kb/s (exista si asa ceva) tu-ti dai seama ca ii omori pe ceilalti care vor si ei sa isi verifice mailul? si in plus de asta:
1. un flood mic o sa fie o nimica toata, si presupund ca o sa-l simta, n-o sa-l simta mai mult de cateva secunde... which sux a$$
2. nu stiu ce naiba flood faci tu din windoze, pt ca windoze-u e super slab la categoria flooding...

Daca ma nashteam hacker era alta poveste …

Programul nu abandoneaza informatia … trimite o comanda catre client care arata cam asha : “$RETRANSMIT” iar client-ul retransmite ultima comanda.

Crede-ma ca se pot face flood-uri frumoase de Windows daca ai o conexiune decenta ( > 128KB/s ). :fearful:

Bai sunteti al dreaku de modesti totzi si aberati despre OpenGl la greu. Scria cineva mai sus (mi-e lene sa ma mai uit cine) ca la OpenGl o scena goala randeaza la 1000 fps si cu ceva simplu scade la 300. Pai fratilor, invatati opengl si mai vorbiti dupa asta (si btw, se poate randa in splitscreen ceea ce se vede prin 2 camere diferite), pt ca glscene e bazat pe obiecte si foloseshte depth-testing-ul default de la opengl si cel bazat pe octree sau bsp e facut cu fundu. GLScene nu e pt jocuri ci pt aplicatii care tre’ sa afiseze si ceva 3D . De altfel sa fim seriosi ca jocurile nu sunt aplicatii care pot fi facute in genul “drop o componenta opengl si iese quake 4”. Si in plus in delphi se pot face nishte programe opengl cu shadere si anti-aliasing care functioneaza fff bine, dar nu cu GLScene. Asa ca aberati la greu despre opengl!!! :angry:>

P.S Celor carora au reusit sa faca ceva in Glscene care arata “omenshte” si merge le dau premiul nobel pt folosit programe inutile care ingreuneaza functionarea :smile:)

…da am discutat cam mult despre OpenGL si ce presupune (unii kiar in necunostiinta de cauza :hankey: )…mai vedem prin tabara cine si ce a facut cu OGL-ul ca nu mai e asa de mult pana atunci…



P.S. va recomand redbook-ul pt orice alte informatii suplimentare despre OGL…

Aduc si un exemplu de open GL cu scena Goala(adik neagra) si va arat ca opengl-ul returneaza 1000 FPS… Asa scrie, si eu n-am nimic in legatura cu asta…







Ady…

… de fiecare data cand ma joc nu ma gandesc cate fps-uri scoate jocul cat timp nu-mi sacadeaza … shi daca-mi zici ca randezi o shcena goala cu 1000 de fps pe secunda eu tot nu intzeleg care e rostul … e un bechmark? sau ce ?

La un joc eu apreciez gameplay-ul, story line-ul shi abia dupaia grafica shi sunetu … pe mine nu ma intereseaza ca foloseshti open-gl sau direct3d cat timp jocul ma atrage.

la un joc conteaza f mult cat de mult atrage un simplu utilizator.degeaba povestiti voi aici ce tehnologii ati folosit pt ca,pun pariu, comisia nu se va uita la aspectul asta.stiti si voi cum e comisia… :smile:

depinde de pregatirea lu ala care testeaza jocu. psihologic daca ala stie deja sa faca ce e in joc va zice ca-i nashpa, daca stie ca-i destul de greu sa faci aia va zice bravo. asta ii tipologia unui programator in general.



userul de rand asteapta ceva spectaculos.

in fond mi se pare oarecum normal sa conteze mai mult atractivitatea, calitatea unui produs si nu complexitatea sa… Einstein spunea ca un lucru trebuie sa fie cat mai simplu posibil, dar nu mai simplu de atat…