Book Review: Dune Vol. I | Calin Petreanu - InfoEducatie - Multimedia - Brasov - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Videoclip in stil umoristic despre cartea “Dune”, scrisa de Frank Herbert, facut cu scopul de a intriga tineri in a citi cartea, sau carti in general.

M-am apucat de citit Dune ca o carte cu care sa “sparg gheata” pentru mine. Eu nefiind cititor voiam sa ma apuc dupa ce am fost inspirat de prieteni si alti creatori de continut. Cu 850 de pagini nu a fost usor, dar mi-a placut in totalitate si acum astept cu nerabdare sa citesc Volumul 2 al cartii, cat si restul volumelor. De asemenea, faptul ca s-a lansat un film inspirat de carte nu m-a indepartat, ci m-a facut sa citesc mai mult, mai des pentru a fi un pas in fata prietenilor care decid sa ia o scurtatura.

Editatul a fost facut asa incat sa fie doar informatiile necesare pe ecran, sau cele care ajuta tema principala, umorul, pentru prezentarea unui fir narativ incitant

Proiect realizat in totalitate de Petreanu Calin pentru faza nationala a concursului InfoEducatie.

Avand peste 1300 de cuvinte scrise, corectate, inregistrate, si editate cu suport vizual si auditiv, proiectul acesta se enumera printre cele mai mari videoclipuri pe care le-am facut.

A luat mai mult de 17 ore sa fie terminat

(va fi subtitrat pana pe data de 25.7.2022)

Tehnologii

Microfon: GXT Mantis;
Software: DaVinci Resolve 17, Medibang Paint Pro, YouTubeDL, Audacity.

Realizat in aspect 16:9 (1920:1080) 60fps, editat pe DaVinci Resolve, suport vizual pe Medibang, suport auditiv si videoclipuri aditionale YouTubeDL.

Sunt folosite efecte line sau pe ritm (ritmul muzicii sau momentul in care sunt cuvintele spuse), tranzitii, efecte ce tin de schimbarea pozitiei, marimii, rotatiei, transparentei, camera shake, ilustratii, schimbari ale obiectelor. Majoritatea efectelor sunt facute manual, nu automatizate.

Cerinte sistem

Acces la internet

Recomandat: sistem audio capabil, ecran 1080p 60Hz

Realizatori

Călin Petreanu

  • Scoala: Colegiul Național de Informatică "Gr. Moisil” Brașov
  • Clasa: 10
  • Judet: Brasov
  • Oras: Brașov

Screenshots