Bugy CMS - Web - Caras - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Caras

Descriere

Bugy este un nou CMS in PHP, codat in stil OOP.

Tehnologii

PHP, MySQL, JavaScript, CSS, XHTML, AJAX

Cerinte sistem

Internet

Realizatori

Bugarin Nicolae Daniel

  • Scoala: Liceul Diaconovici Tietz, Resita
  • Clasa: 11
  • Judet: Caras

Screenshots

Daca la o aplicatie web interfata cu utilizatorul nu e facuta atunci ce e facut? Cum ai castigat sau cum te-ai prezentat intr-o competitie judeteana cu o asemenea lucrare? Eu cred ca e o lipsa totala de respect sa publici asa ceva…
Cine te crede?

Din pacate ai inteles totul gresit. Lucrez inca la partea ‘underground’ si asa zisul design care l-am folosit pana acum a constat in poze facute in MSPaint, de cupate dupa dimensiunile necesare, deci totul pentru testare, nimic concret. Nu imi doresc sa pun screenshot-uri cu un design lamentabil pentru a crea o impresie proasta despre CMS.
La faza judeteana fost un alt proiect.
M-am facut inteles?

Hertz @wechall.net

Hertz

Din pacate ai inteles totul gresit. Lucrez inca la partea 'underground' si asa zisul design care l-am folosit pana acum a constat in poze facute in MSPaint, de cupate dupa dimensiunile necesare, deci totul pentru testare, nimic concret. Nu imi doresc sa pun screenshot-uri cu un design lamentabil pentru a crea o impresie proasta despre CMS.
La faza judeteana fost un alt proiect.
M-am facut inteles?

Hertz @wechall.net


e "decupate" nu "de cupate" ( cf: http://dexonline.ro/definitie/decupat ).

Dacă parte de programare din spate este pusă la punct pentru un design modest nu o să pierzi foarte multe puncte.
Nu te supăra pentru întrebările pe care le primeşti, din experienţa anilor trecuţi orice replică aparent răutăcioasă e constructivă.
De ce consideri că aplicaţia ta este mai bună decât cele deja existente pe piaţă ?

in poza ta, locatia fisierului globals.php este in yupicms. La o simpla cautare, descoperim acest yupicms ( http://code.google.com/p/yupicms/ ), cu subtitlul “PHP oop style cms with support for themes and templates” . Mi se pare mie doar o coincidenta ? Si inca ceva, am downloadat yupicms, si ca sa vezi:

<?php
/
* @author Edin.O
* @copyright 2008
*/
define(‘INITIALIZED’, 1);

#Set error reporting level
#error_reporting(E_ALL ^ (E_NOTICE | E_WARNING));
error_reporting(E_ALL ^ (E_NOTICE)/
/);
$thisDir = dirname(FILE);
$clientDir = $thisDir;

require_once $clientDir."/config.php";





define(“SC_ROOT_PATH”, php_file());

function php_file($filename=""){
global $Confing;
$fc = substr($filename,0,1);
if ($fc=="\" or $fc =="/"){
$filename = substr($filename,1);
}

$file = $Confing->PhpDir . $filename;
return $file;
}
function html_file($filename=""){
global $Confing;

$fc = substr($filename,0,1);
if ($fc=="\" or $fc =="/"){
$filename = substr($filename,1);
}

$file = $Confing->HtmlDir . $filename;

return $file;
}

/
* Forms path using dirname($filename) as base path
*/
function rel_file($filename, $rel_filename)
{
return BuildPath(dirname($filename));
}

/

* Builds controler url
*/
function controler_url($filename)
{
global $Confing;

$fc = substr($filename,0,1);
if ($fc=="\" or $fc =="/"){
$filename = substr($filename,1);
}
$file = $Confing->BaseUrl . $filename;
return $file;
}


Mi se pare ok sa imprumuti unele portiuni de cod intr-un proiect, gen o clasa, sau sa te folosesti de jquery. Dar sa downloadezi un proiect, sa ii schimbi numele si sa spui ca este al tau nu este deloc etic. Succes.

Foarte tare observatia, acuma am sesizat-o si eu… s-a chinuit omul cu localizarea(a tradus majoritatea commenturilor :smile: )

P.S. Adriander tu te-ai “facut inteles”, sa citez concurentul

asa-i :smile:)

Stati linistiti, snippeturi din alte CMS-uri nu vor fi incluse in al meu.
Toata ideea in faptul ca / codul meu era lipsit de o indentare placuta si am facut print screen aluia fiindca il studiam in momentul acela pentru a intelege modul de lucru al unui feature prezent in el, iar codul arata frumos si in formularul de inscriere se cerea o poza :wink:.

C’ya.

Si de ce ai tradus acel comment?

gigaevil

Si de ce ai tradus acel comment?



Oare ca sa nu para evident ca e dintr-o lucrare oarecare?!
Sau poate nu inteleg engleza si vroiam sa stiu exact ce face fiecare parte de cod asa ca am tradus comentariile?
Hertz
gigaevil

Si de ce ai tradus acel comment?



Oare ca sa nu para evident ca e dintr-o lucrare oarecare?!
Sau poate nu inteleg engleza si vroiam sa stiu exact ce face fiecare parte de cod asa ca am tradus comentariile?

tu nu intelegi engleza dar totusi poti traduce? abia astept sa te cunosc :smiley: