Careul Matematic - Soft - Cluj - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Cluj

Descriere

Careul Matematic este un asistent tehnico-didactic

Tehnologii

c#

Cerinte sistem

200 mb, placa de sunet

Realizatori

Lung Radu

  • Scoala: Liceul Teoretic Nicolae Balcescu
  • Clasa: 12
  • Judet: Cluj

Screenshots


Rezolva si ecuatii de gradul 2 sau 3?
“asistent tehnico-didactic” ; face si altceva in afara de a afla necuoscutelor/rezultatele unor ecuatii?
Ce se poate modifica din meniul “admin” ?
De ce este nevoie de 200mb?

pozele sunt un fel de "demo"
programul mai are niste teste si niste jocuri cu operatiile matematice.
operatii mai mari de gradul 1 nu face deoarece e greu si sa scrii puterile.
si programul deocamdata ocupa 150 mb, insa cu ceva retusari va ajunge probabil pe la 200 mb.
modul admin te ajuta doar la parcurgerea mai usoara a testelor, exercitiilor, jocurilor… dand raspunsul automat.

Se vede in printscreen se incearca rezolvarea unui sistem liniar, el se refera la sisteme cu ecuatii de gradul 2 sau 3…
Puteri poti sa scrii dar nu ai algoritm de rezolva sisteme neliniare.

Ce contine de 150 de mb?

la partea cu sistemele liniare si sisteme de ecuatii m-ai pierdut.
deci programul are un capitol care rezolva ecuatii de gradul 1 si afiseaza rezolvarea completa in functie de ordinea efectuarii operatiilor.
adica pe pasi.
aici tu ii scrii ce ecuatie vrei tu, de gradul 1. nu merge cu paranteze deocamdata, inca e in lucru partea asta.
ca sa ii dai o ecuatie de gradu 2 sau 3 deja trebuie sa scrii puteri si ar trebui sa scrii x^2 sau stiu eu cum si am zis ca nu ma mai complic. algoritm ar fi de rezolvare (calculezi delta si apoi ai 2 solutii), insa si aici apare problema numerelor complexe si sunt multe detalii de astea si pana acum am avut bac-u si nu am avut atata timp.

ce vedeti in printscreen e partea de predare a unei operatii matematice.
adica numele termenilor, cum se face proba/probele… ce se invata in clasele mici.

si aici apare problema si cui se adreseaza programul. daca puneam partea cu ecuatii de grad mai mare ca si 2 deja se adresa claselor mai mari si nu mai avea rost partea cu adunarea si probele adunarii…

in 150 mb am zis ca mai sunt si ceva jocuri, care au necesitat un spatiu mai mare, muzica si sunete.

Eu din printscreen am tras conclusia ca rezolva si sisteme de ecuatii liniare. Iar cineva intrebare daca rezolva si ecuat neliniare, in fine…

Pentru a putea lucra cu paranteze va trebui sa faci evaluarea unei expresii cu forma poloneza cu arbori min-max heap, daca nu stii sau nu ai timp exista o clasa gata scrisa in Reflectionul de la C# din Microsoft Visual Studio care permite automat evaluarea unei expresii infix si o poti folosi foarte repede.

In UTF-8 exista wide character pentru power 2(Unicode 00B2)², 3(Unicode 00B3)³. Trebuie doar sa gasesti un font care contin aceste 2 caractere. Sau poti adauga clase pentru LaTeX

Ar fi frumos sa poti face un plotter cu functiile respective ca elevul sa vada grafic solutia pe un plotter.

Pot sa pun un coeficient necunoscutei?

Adaugi un (+) mic in coltul din dreapta sus al unei casute de input pentru a scrie puterea :smile: . Cum a zis si gigaevil, algoritmii de evaluare de expresie sunt destul de usori si ai putea implementa destul de repede unu.

Sau poate sa foloseasca Reflectionul.

unele chestii care le-ati zis voi acolo sunt “limbi straine” pt mine:))
am cautat acuma pe internet si e prima data cand aflu de asa ceva, de forma poloneza si alea…
eu evaluarea am facuto intr-un stil personal, nu am luat algoritmul de undeva si mai departe la apranteze ma gandeam sa merg pe aceeasi metoda doar sa o fac recursiv. a fost destul de complciat cu algoritmul asta, am stat cateva zile pe el.

cat despre partea cu “+” la o casuta nu am decat o singura casuta in care scriu toata expresia. ar fi mai complicat sa fac cate o casuta pentru fiecare numar, necunoscuta sau semn. ecuatia mea poate avea un numar enorm de operatii.
ar fi trebuit sa pun o poza si cu partea aia sa va dati seama mai usor.

si da, pot fi pusi si coeficienti la necunoscute, dar doar la partea asta cu ordinea efectuarii operatiilor. ce e in printscreen e doar partea introductiva in notiunea de ecuatie.

Forma polonez este o notatie prefix a expresilor , nu este un algoritm. Intradevar exista si o rezolva recursiva a expresiilor dar nu o transforma intr-o forma prefix si o evalueaza apoi.

Juriul apreciaza intotdeauna ceva mai complicat