Casa Inteligentă - Roboti - Neamț - Lucrari 2018 Nationala

Informatii generale

Descriere

Conceptul de casă inteligentă (sau smart home în limba engleză) este din ce în ce mai utilizat în zilele noastre. Cu toții visăm să ne construim o casă în care să locuim alături cu întreaga familie. Obiectivul nostru a fost să ne realizăm o casă inteligentă.
Fiind pasionați de robotică, am construit din lemn macheta unei case și am introdus câteva elemente prin care controlăm de la distanță câteva dispozitive existente în casă.

Tehnologii

Pentru scrierea programelor am utilizat mediul integrat de dezvoltare Arduino și MIT App Inventor iar dintre componentele hardware folosite amintim: două plăci de dezvoltare Arduino Uno R3, un modul Bluetooth HC-06, un modul Senzor PIR HC-SR501 (senzor de mișcare), 5 LED-uri RGB cu catod comun, un acumulator extern universal Myria și o baterie de 9V pentru alimentare, un panou fotovoltaic, 2 plăci Breadboard, rezistențe, LED-uri și fire de legătură.
Cu ajutorul acestei casei inteligente, de pe smartphone am putut controla iluminarea camerelor, cu ajutorul senzorului de mișcare putem declanșa o alarmă sub forma unui joc de lumină/sunet. Panoul fotovoltaic alimentează în permanență un LED bucurându-ne de noile surse alternative de energie, în special de cea solară.
Dorim să ne îmbunătățim munca, să adaugăm mai multe module pentru controlul temperaturii, umidității, pentru închiderea/deschiderea automată a ușilor, utilizând pentru comandă și control un modul WIFI ESP8266 ESP-01.

Cerinte sistem

Software: Arduino, MIT App Inventor
Conexiune Internet
Smartphone

Realizatori

Dorin Irimia

  • Scoala: Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Neamț
  • Oras: Sat Oslobeni

Alin Iirimia

  • Scoala: Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Neamț
  • Oras: sat Oslobeni

Screenshots