Catalog Online - Web - Braila - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Homepage:
  • Judetul: Braila

Descriere

Catalog Online este un site ce va permite gestionarea de note si absente a elevilor dintr-o unitate scolara. De asemenea, acest site permite fiecarei clase a unei unitati scolare posibilitatea creeri unei pagini personale cu elevii clasei respective, prezentarea orarului, profesorilor si o galerie foto.
Fiind creat pentru „a usura munca de parinte”, de a da posibilitatea oricarui elev/parinte ce dispune de un calculator conectat la Internet sa verifice situatia scolara a copilului, Catalog Online dispune de o interfata grafica placuta, gestionarea usoara a notelor in calitate de administrator iar relatia dintre client-site sa fie cat mai usor de inteles.

Tehnologii

HTML5, CSS3, JQuery, PHP, MySQL

Cerinte sistem

Server: Apache 2.x, PHP 5.x, MySQL 5.x
Client: Orice web browser (actualizat)

Realizatori

Stamate Laurentiu

  • Scoala: Liceul Teoretic “Panait Cerna”
  • Clasa: X
  • Judet: Braila

Screenshots



Am vazut unele platforme ce permiteau ca toate persoanele care cunoasteau CNP-ul unui elev sa ii vada notele de exemplu parinti? Cine poate sa vizualizeze notele… orcine oricui?

gigaevil

Am vazut unele platforme ce permiteau ca toate persoanele care cunoasteau CNP-ul unui elev sa ii vada notele de exemplu parinti? Cine poate sa vizualizeze notele... orcine oricui?


Salut,

In primul rand, nu oricine poate vizualiza situatia scolara a unui elev.
Este adevarat, unele platforme, in special a universitatilor, folosesc aceasta metoda de autentificare; eu am ales o alta abordare.

Administratorul are doua optiuni, sa activeze optiunea de autentificare parinti (poza 2) ce implica fiecarui parinte o parola pentru autentificare. Cand un parinte este inregistrat, acestuia i se atribuie un sir de 5 caractere alfanumerice la intamplare; eventual parintele poate opta pentru modificarea parolei, sau sa dezactiveze optiunea ce numai implica autentificarea parintelui, deci situatia scolara poate fi vizualizata de oricine (m-am gandit pentru faza inainte de publicare);

Tin sa precizez ca optiunea este pe DA implicit.

Mersi pentru intrebare :smile:, eventualele critici si pareri sunt bine-venite.

Am vazut un alt catalog care folosea un server de SMTP si permitea un newsletter la parinti cu noile note. Ideea mea ar fi sa poti implementa si mecanismul aceasta, si sa poti face o optiune ca in curs de x note sa i se trimita newsletter-ul sau cand ia o nota mica, sau din x in x zile.

gigaevil

Am vazut un alt catalog care folosea un server de SMTP si permitea un newsletter la parinti cu noile note. Ideea mea ar fi sa poti implementa si mecanismul aceasta, si sa poti face o optiune ca in curs de x note sa i se trimita newsletter-ul sau cand ia o nota mica, sau din x in x zile.


Eu m-am gandit la un grafic care sa reflecteze situatia elevului cu ultimele 5 note. Axa Ox - timp si axa Oy - nota pe o scara de la 1 la 10 iar acest grafic sa fie afisat pe pagina elevului (in poze nu apare deoarece n-am avut timp sa-l termin).

Da.. poate fi trimis si prin email cu o optiune daca parintele vrea sau nu... nu stiu, mai ramane de gandit :wink:

Pentru grafic poti folosi niste controale de charturi. Dar la juriu e mai de preferat unul manual, ca inseamna ca te-ai chinuit.

gigaevil

Pentru grafic poti folosi niste controale de charturi. Dar la juriu e mai de preferat unul manual, ca inseamna ca te-ai chinuit.


Pai folosesc un plugin jquery cu charturi si din cate am inteles se puncteaza folosirea tehnologiilor. Eu oricum, m-am chinuit la tot ce vezi (si mai urmeaza partea de admin) nu cred ca m-ar depuncta doar ca nu mi-am facut singur graficul. :fearful:

Nu desigur nu, dar eu zic ca se putea face unul foarte usor folosind flash. In flash te conectai la baza de date preluai datele si dupa aceea desenai chart-ul :smiley:

gigaevil

Nu desigur nu, dar eu zic ca se putea face unul foarte usor folosind flash. In flash te conectai la baza de date preluai datele si dupa aceea desenai chart-ul :smiley:


Nu stiu, prefer sa raman la jquery... nu excelez in flash :hankey: Tot ce am facut in flash au fost bannere/mici animatii si in plus ce rost are sa reinventez roata...

Oricum mersi pentru idei si pareri, au fost bine venite :wink:

Mult succes la Galaciuc, din cate vad la Soft competitia e mare :sunglasses:

@gigaevil E riscant sa faci cum zici tu. Nu te conectezi la baza de date de pe client.
De obicei se foloseste XHR (AJAX) pentru a prelua datele de la server folosind JSON (sau alt format).
Se recomanda mai degraba JQuery + SVG (sau Canvas) pentru a desena graficele (decat flash).

Metoda cu flash era foarte rapida. Cunostiintele mele de web lasa de dorit :smile:

Puteai sa faci un tabel public pentru oricine sa te loghezi acolo care contine toate notele readonly, si desenai chart-ul, intradevar prin metoda aceasta trebuia publicate toate si oricine putea sa vada notele celorlalti.

Nu se putea face un serviciu, in care flashul sa dea un query catre serviciu cu user-ul si parola si serviciul verifica daca s-au trimis corect atunci ii raspundea, daca nu ii inchidea conexiunea?