Catalog virtual - Web - Buzau - 2008 Nationala

:laughing: o sa revolutionezi invatamantul. BRAVO! :laughing:

Nu vreau in toamna, vreau peste un an si sa vad ca sunt trecute toate notele, toate absentele. Este usor ca sa fie adoptat din curiozitate, utilizat o luna sa zicem si apoi lasat balta. Orarele online ar prinde mult mai bine si ar fi mult mai folositoare. Pentru aflarea notelor si absentelor trebuie sa existe o permanenta comunicare intre diriginte si parinti. :stuck_out_tongue:

St3faN
o cale si mai usoara de a 'trece' notele in catalog, este implentarea acestuia pe o platforma educationala care sa ofere si continut educational, dar si posibilitatea unei evaluari automate prin care notele sunt trecute in catalog direct :smiley: rolul profesorului fiind doar acela de a concepe testul.

Nu este mai usor. Gandeste-te cum ai putea evalua doar pe baza unor chestionare. Foarte greu si niciodata nota nu va fi cea care o merita elevul. Calitatea invatamantului ar scadea foarte mult si serios vorbim.. chiar crezi ca elevii vor fi atat de silitori in a completa pe calculator? Parerea mea este ca "NU", plus ca vor aparea exploituri si lumea va trisa :stuck_out_tongue:.


eu am zis de o cale mai usoara de a trece notele in catalog pentru a demonstra cat de mult timp ia trecutul unei note la fiecare elev in parte. cat despre evaluarea elevului, epoca chestionarelor cred ca a apus de mult :smiley: pentru ca pe zi ce trece incep sa apara noi modalitati interactive de evaluare, nu doar niste simple chestionare. desi chiar si utilizarea de chestionare poate fi uneori eficienta, avand in vedere ca un concurs national de fizica foloseste metoda asta si calitatea cunostiintelor elevilor nu pare sa scada :smiley: cat de exploituri, acestea ar putea aparea si in cazul cataloagelor. te sfatuiesc sa urmaresti prezentarea unor anumite softuri educationale care au o interactivitate sporita ce in mod sigur nu poate scadea calitatea invatamantului.

eu sunt convins ca solutii in ceea ce priveste invatamantul virtual exista, dar din cauza infrastructurii ele nu pot fi implementate inca.

Niciodata nu se vor putea intelege anumite lucruri pe calculator mai bine decat in realitate, in clasa. Intradevar, la fizica, chimie, biologie, geografie, istorie se poate insa la matematica niciodata nu vei putea sa intelegi cum e treaba cu limitele sau ce sunt alea numere complexe pe calculator. Poate acest lucru se poate la clasele mici, insa totul este prezentat prea pueril. Nu stiu daca ai avut ocazia de a pune mana pe un produs intuitext, insa eu am castigat unul pentru clasa a7a si te ia ca si cum ai avea 7-8 ani, cu povesti despre zane si printese. Limba romana este un alt obiect care nu ai cum sa il privesti intr-o astfel de aplicatie.

Aaa… si geografika… pe un elev de clasa a8a nu il intereseaza ce face nush care extraterestru ci sa treaca examenul. Ma folosesc pentru a da exemple de cei de la Intuitext, pentru ca sunt de parere ca daca nici cei care au investit bani si timp in asta nu reusesc, cu atat mai putin va reusi cineva ca noi.

eu am vazut cateva proiecte legate de chimie si as zice ca animatiile 3d erau destul de convingatoare si usor de inteles.
cat despre matematica, sunt aproape convins ca toata materia poate fi implementata in softurile educationale : la limite de exemplu, daca ai parte si de o reprezentare grafica a tuturor teoriilor e imposibil sa nu intelegi. la integrale la fel, unde pot fi prezentate o groaza de aplicatii ale integralei definite. apoi corpurile geometrice reprezinta un alt exemplu, care sunt greu de inteles de elevi.
in mare, exista solutii si in softurile educationale :smiley: iar daca tu crezi ca niste elevi ca noi nu pot sa reuseasca (doar pentru ca inuitext nu a reusit) eu zic ca te inseli :smiley: sunt convins ca daca se face o echipa de 15-20 de elevi castigatori la infoeducatia in ultimii ani, acestia pot realiza softuri competitive pe piata softurilor educationale.
si calitatea softurilor este data si de concurenta, ori in romania nu prea exista concurenta. de ce? pentru ca softurile educationale nu intereseaza pe nimeni, ci doar ii fascineaza pe profesori. atat

:laughing: Hai ma lasa-ma… ca la 18 ani nu are nimeni chef de animatii si reprezentari ale limitelor si integralelor. Hai sa revenim ontopic… mai continuam discutia in tabara sau pe prv :stuck_out_tongue: .

aici ai avut dreptate :laughing: asta e si motivul pentru care m-am plictisit de softuri educationale :smiley:

tin sa te contrazic, catalogul o sa fie inlocuit de catalogul OLED, precum si ziarul.
Catalogul sa fie flexibil si cu functia de touchscreen,wireless lan pentru inscriere directa in baza de date,actualizat in timp real si alte functii viitoare :smile:.Iei nota, e trecuta in catalogul OLED si parintele intra pe site.ul respectiv cu baza de date si iti afla toate detaliile.
asa ca realizarea unui soft pentru cataloage virtuale o sa fie mereu bine venita. :smiley:

bn ca am gasit un om care ma intelege :smiley:

Trebuie sa convingi pe toti nu pe unul singur. :fearful:

@St3faN: trebuie sa-i convingi pe toti…

nu sunt printre cei mai buni la romana :laughing: - avea dreptate profa.

nici eu nu sunt, dar trebuie sa respectam cat de putin Limba Romana pentru ca, din pacate, inca este materia cu dublu impact asupra bac-ului :cry:

haha… sa iau 5 in bac la romana. :laughing: admitere rulz!

acu se vorbeste despre lb romana… si despre bac… ufff…
Forum inchis

si cu securitatea cum ramane?
asta iarasi e un punct ce trebuie luat in vedere…
ce securitate ofera? ce garantie am eu ( ca profesor de exemplu ) ca valorile introduse acolo sunt in deplina siguranta?

MS :smile: