Categorii

Impartirea pe categorii sufera de niste probleme.



De exemplu, la soft utilitar plaja este mare. Adica vine si X cu program cu beculetze sau mai stiu eu ce pe LPT1 si vine si Y cu un soft bengos, dar fara beculetze (adica fara parte hardware). EI bine, amandoua sunt foarte interesante (desi amatorii sau profii vor fi impresionati probabil mai mult de niste beculetze decat de un soft complex) dar… nu le poti juriza la aceeasi categorie. Nu ar trebui sa fie categorii separate pentru cele cu parte hardware si cele fara?

infogigi

Nu ar trebui sa fie categorii separate pentru cele cu parte hardware si cele fara?


Din cate spune titlul, concursul este de pagini web si software… nu cred ca partea hardware va fi punctata prea mult…

Din cate spune titlul, concursul este de pagini web si software... nu cred ca partea hardware va fi punctata prea mult...




Ar fi bine sa fie asa. Stiti de ce? Pentru ca vin multi cu parte hardware pentru a impresiona juriul (uitam de anul trecut cand locurile 2 si 3 au fost doua softuri cu parte hardware?), parte hardware care de fapt este facuta de unchiul, tata, bunicul inginer electronist sau mai stiu eu ce profesie. Si multi mai sustin cu inversunare ca ar fi contribuit/facut si ei la partea hardware. Un bec sa zicem ca e usor de facut si l-ar fi putut face si ei, dar vin si altii cu infrarosu, laser sau alte minunatii menite “sa ia ochii”.

Aceasta este decizia juriului.


Si aici revenim la discutia despre competenta juriului / deciziile acestuia.

Sa stii ca alea cu laser, infrarosu s.a. nu-s chiar asha de greu de facut. Putina vointa pt. tastat si ai gasit multe chestii pe net. Mousi (pt. diode IR), telecomenzi exista, la fel si surse de laser ieftine.