Ce părere aveți despre noul site InfoEducatie?

Vă rugăm să adăugați comentariile voastre legate de noua prezentare a celui mai vechi concurs de proiecte IT&C, aflat la ediția XXII

3 Likes

Imi place noul aspect. In opinia mea experienta utilizatorului a fost imbunatatit mult. Functionalitatile lui vin ca un bonus. Latency-ul este cum era de asteptat unul bun, dar o compresie gzip pentru json ar fi buna :smile:

Prima incarcare: 4.016s & 3,251 KB
A doua incarcare: 0.846s & 2 KB

1 Like

Aspect fain, responsive, arată în sfârșit a 2015. Structura este foarte bună, informațiile sunt foarte ușor de digerat. Așteptăm feedback de la participanți! :slight_smile:

1 Like

Great work!

1 Like

Mulțumim pentru feedback.
Știm de problemă și se lucrează la remediarea ei.

Noul site arată cu mult mai bine față de vechea imagine a concursului. Un mediu plăcut, foarte bine structurat și în conformitate cu ultimele tendințe tehnologice. Concursul merita un “reboot” de imagine!

Nu e rău, e un început bun, dar mai trebuie făcute modificări:

  • prima zonă e îngrămădită. elementele de acolo sunt prea mari pentru height-ul pozei. N-ar strica să fie până la linia above the fold. (aici cred că ar fi util să apară și data de desfășurare a concursului). Asta doar pe homepage. La celelalte pagini, ar merge să fie un pic mai micuț. Acolo e risipă de spațiu și se ajunge la content mai greu :wink:

  • meniului de sus îi trebuie hover. login și register ar trebui să fie separate de restul. register apare încă o dată pe centru.

  • CONCURS NAȚIONAL DE PROIECTE IT&C - asta se citește greu. trebuie schimbat fontul și/sau culoarea

  • butoanele „înregistrează-te” și „despre concurs” (și toate celelalte care au formatul celor 2) au height-ul prea mare, borderul prea gros, iar la hover reacționează sec.

  • Popup-ul de la login trebuie stilizat

  • după header-ul albastru, eu n-aș pune verde. cred că ar merge altceva. (o culoare caldă)

  • la știri, sunt ciudate textele „următoare” și „anterioare”. alinierea titlului („știri”) nu are legătură cu restul siteului.

  • la zona a patra (aia galbenă), apare deja al 4-lea font. cam multe. also, cred că acolo ar merge un buton mai util decât…„mai multe poze”

  • sponsorii ocupă cam mult spațiu. de schimbat logoul google cu cel actual

  • zona de abonare la newsletter trebuie reformatată. field-ul nu e stilizat cum trebuie și este discrepanță între el și butonul de submit. după ce scriu în el, apare un X care nu face nimic.

  • iconițele social media sunt prea mari.

  • la participanți, se vede că iconurile de la categorii sunt luate din locuri diferite. Nu respectă același stil :smiley: Aceleași iconuri apar turtite la pagina „juriu”

  • la mobile: butonul de meniu arată cam aiurea pe gri. la alumnus (nu ar trebui pluralul?), textul se duce peste poza alb-negru și nu se mai poate citi.

  • i-ar trebui un favicon, un logo…

În rest e ok, dar homepage-ul mai trebuie retușat, iar contentul trebuie ierarhizat mai bine. Sper că am fost de ajutor. Spor! :smile:

1 Like

Ai multa dreptate. Exista o problema asupra ergonomieie, structurii grafice a site.
Iti multumim mult pentru sfaturi!

Puteti vedea designul initial aici: https://www.dropbox.com/sh/inxtolsr2onf4w2/AACwJOk_YLpkInWEnY4q_PEWa?dl=0

Cred ca in urma schimbarilor am pierdut din ‘ergonomie’. Mai sunt lucruri precum stilul formularelor ce trebuiesc implementate.

1 Like

Cateva aspecte care cred ca ar trebui imbunatatite:

  • continutul este pozitionat ineficient (scris foarte mare unde nu e cazul cauzeaza putina informatie pe sectiune - ex. sectiunea de stiri / putina informatie in viewport ex. despre noi - 10 randuri de text / viewport) (site-ul se vede mai bine cu zoom de 60% si asta nu e bine)
  • headere exagerat de mari, headerul la Inregistrare (update: de la orice sectiune) ocupa tot ecranul (notebook, rezolutie 1366 x 768)
  • culori care ingreuneaza cititul (scris alb pe verde, alb pe galben samd.)
  • contrast la design care ingeuneaza cititul (scris alb pe culoare apoi culoare pe alb)
  • lipsa de coerenta in culorile scrisului (ingreuneaza cititul)
  • link-uri neintuitive
  • butoane care au design similar cu input-uri
  • informatii care lipsesc de pe vechiul site (rezultate din trecut etc.)
  • pe prima pagina apare mare, cu roz, Inregistrare. de ce sa ma inregistrez? ce beneficii am ca utilizator inregistrat? inregistrarea respectiva sincronizata cu inregistrarea in community.infoeducatie.ro - desi sunt logat tot imi sugereaza sa ma inregistrez?
  • update (2):
  • pozele din header pe fundal albastru nu par a fi o alegere inspirata, se putea gasi o alta solutie, poza sa nu fie alterata si textul din header pozitionat peste poza
  • font-ul din header cred ca e nepotrivit pentru tematica site-ului

Din punctul meu de vedere, designul si structura vechiului site erau mult mai ok pentru a prezenta continutul InfoEducatie.

Din punctul meu de vedere design-ul nu se potriveste cu tematica (e mai degraba potrivit cu un festival al carui site nu va avea foarte multa informatie), dar asta este evident o parere subiectiva.

1 Like

Cred ca site-ul vechi era mult mai bun, avea mai multa personalitate si forma! Este drept arata ca un site din toamna anului 2000 dar asta nu-l face un site prost!

1 Like

La sectiunea Rezultate, nu am gasit link catre rezultatele din ceilalti ani.

@andricicezar Rezultatele din anii trecuti nu au fost importate inca in noul site. Momentan le poti gasi pe http://old.infoeducatie.ro

Noul site arata foarte bine insa am sesizat o problema la community , ultimele 5 posturi editate continua sa fie editate(fara nicio modificare) in fiecare ora astfel ca ele apar intotdeauna ca primele posturi ( ex Aluxian - Web - Neamț are 53 de editari din care 47 sunt fara nicio modificare efectiva)

1 Like

Iti multmim pentru sesizare. Problema a fost rezolvata in ultima ora.

Robert

1 Like