Changes - Multimedia - București - Lucrari 2024 Nationala

Informatii generale

Descriere

Fiecare dintre noi a avut cel puțin o dată o zi proastă în care părem să facem doar alegeri greșite. În filmul nostru, “Changes,” este prezentat un adolescent numit Andrei care, în decurs de două zile, își dă seama cât de importante sunt alegerile în viață și cât de mult îl pot schimba pe acesta. În prima zi, încearcă să se integreze într-un grup de prieteni nepotrivit și o ia pe calea greșită: începe să chiulească de la prima oră, nu-și asumă responsabilitatea, nu mai comunică cu părinții, toate acestea neaducându-i nimic în plus la finalul zilei. În cea de a doua zi, retrăiește aceleași întâmplări, dar de data aceasta alege să ia deciziile corecte. Scopul nostru este să arătăm cât de mult ne poate afecta o simplă alegere, mai ales la această vârstă, și cum aceasta ne poate schimba viața în rău sau în bine. De asemenea, există și o morală: “niciodată nu e prea târziu să te schimbi”.

Tehnologii

Microfon: iPhone 12, iPhone 11, Razer Barracuda X, Logitech G432.
Software: Adobe After Effects 2020, Adobe Photoshop 2020, Voice Clarity AI (website), Adobe Premiere Pro 2020.

Noi am început de la o idee, urmată de realizarea unui script în jurul acesteia. După terminarea scriptului, ne-am gândit la ce actori putem aduce pentru fiecare personaj și locurile unde puteam filma. După ce am terminat scenele, am editat cu programul Adobe After Effects 2020 într-o rezoluție de 3840 x 2160, respectiv 4K. Au fost aplicate efecte de tranziție, efecte de text, scale-uri, ajustări de poziție, ilustrații, transparență și corecții de culoare. Unele poze utilizate nu sunt creația noastră, fiind imagini descărcate prin intermediul internetului (fără drepturi de autor), mai apoi modificate prin Adobe Photoshop 2020 de către noi. Am aplicat la poze diverse texturi și margini, cât și un alt filtru de culoare. Totodată, pentru a modifica unele voci și a le face mai clare, am folosit un website numit Voice Clarity AI. Astfel, cu ajutorul inteligenței artificiale, am mai scos din sunetele de fundal nedorite din filmările realizate în aer liber. Pentru coloana sonoră, am căutat muzică pe internet, pentru a se potrivi cu momentele acțiunii. În final, pentru a exporta produsul final am utilizat Adobe Premiere Pro 2020. Împreună, am petrecut aproximativ 20-30 ore pentru a edita videoclipul și 6 ore pentru a filma, reprezentând unul dintre cele mai complexe și importante proiecte pe care le-am realizat vreodată.

Cerinte sistem

• Acces la internet
• Sistem capabil de a rula videoclipuri de tip mp4 la rezoluție 4K (3840 x 2160; 60 fps) 
• Sistem de operare actualizat (Windows 10, Windows 11 etc.)
• Sistem audio (boxe) 

Realizatori

Matei Barbu

  • Scoala: Colegiul National Grigore Moisil
  • Clasa: 10
  • Judet: București
  • Oras: Bucuresti

Eduard-Sorin Stan

  • Scoala: Colegiul National Grigore Moisil
  • Clasa: 10
  • Judet: București
  • Oras: Bucuresti

Screenshots