CLASA GRAPHICS - Educational - Prahova - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Am ales ca temă pentru Soft educațional capitolul Clasa Graphics în C#, dar elemente comune sunt și alte softuri: Java Script.
Aplicația este folosită pentru:
-elevii și profesorii de la clasă când se predă la Programarea Orientată pe Obiecte capitolul Graphics;
-elementele din acest capitol sunt folosite la proiectare jocuri;
-elementele din capitol sunt folosite la proiecte educaționale, utilitare ;
-elementele din capitol sunt folosite la prezentări complexe care au nevoie de baze de date;
-de anumite animații care nu se găsesc printre cele predefinite .

Ce aduce nou acest proiect?
-Abordează problema resurselor. În cazul acesta de memorie, poate înlocui anumite obiecte care consumă memorie.
-Se pot realiza proiecte care lasă utilizatorului libertatea de a interveni în alegerea unei imagini, a unor informații (imagini, test) pentru teste, slideshow-uri
În felul acesta se pot refuza anumite violențe (ne referim la imaginile și animațiile unor jocuri), dar și stereotipii.

  • pentru alegerea aplicațiilor am combinat (produs cartezian) elementele mulțimii instrumentelor informatice care fi folosite la această lecție ( elementele grafice de bază, animații, evenimente de taste, rotiri, translații ) și elementele mulțimii evenimente din lumea reală care se pot modela cu Graphics ( lecții, teste, prezentări, jocuri).

Tehnologii

La realizarea acestui proiect am folosit :
C#
baza de date SQL Server
în Visual Studio 2019.

Cerinte sistem

Windows 10 sau 11
Minim 100 MB RAM
Minim procesor i5

Realizatori

Rucsandra Ioana Militaru

  • Scoala: Colegiul Național “Nicolae Iorga”
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Malu Vânăt

Maria Enache

  • Scoala: Colegiul Național “Nicolae Iorga”
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Vălenii de Munte

Screenshots