Code4You - Educational - Alba Teleorman - Lucrari 2019 Online

Informatii generale

Descriere

Site-ul este o platforma educationala care te invata sa programezi .Site-ul dispune de un engine de recomandare care iti recomanda pe baza datelor care le colecteza ce limbaje de programare trebuie sa inveti dar si asezarea informatiei (de la design pana la cantitatea informatiei, adica sunt create rezumate ale informatiei in functie de nevoile utilizatorului ) pe pagina care este diferita de la user la user in functie de actiunile pe care le face utilizatorul pe platforma.

Site-ul dispune de 3 tipuri de tutoriale ,cum ar fi :

  • “Tutorials”- sunt primele tutoriale de platforma pentru atragerea utilizatorilor in a participa la scrierea de masterpiece-uri si nu pot fi modificate decat de catre un admin
  • “Community”- sunt scrise de catre comunitate si pot fi free sau pot avea o valoare monetara, ajutand la sustinerea site-ului in cazul lansarii acestuia
  • “Masterpiece”- pot fi scrise de oricine care are cont pe platforma iar informatia de acolo este ajustata in functie de nevoile utilizatorului ;

Site-ul dispune de un compiler si un IDE (l-am numit Dcode) pentru a putea rula codul care se gaseste in tutoriale (codul care poate fi rulat in momentul de fata este Python, Bash, Ruby, Html, Javascript, Css,)

Tehnologii

Pentru realizarea platformei am folosit:
pentru partea de backed:
-Python(in principal Flask dar si alte module cum ar gensim,scikit-learn,pymysql,flask-socketio)
pentru partea de frontend:
-Html
-Bootstrap
-Javascript
-Jquery
-Css
De asemenea pentru Dcode:
-am folosit docker containere pentru rularea codului - codul este rulat in container iar apoi rezultatul este preluat si afisat in frontend
-Github Api

Cerinte sistem

Un browser si acces la internet

Realizatori

Bogdan Ionut Bibina

  • Scoala: Liceul Teoretic Zimnicea
  • Clasa: 12
  • Judet: Alba
  • Oras: Zimnicea

Isabelle Țancu

  • Scoala: Liceul Teoretic Zimnicea
  • Clasa: 12
  • Judet: Teleorman
  • Oras: Zimnicea

Screenshots