Credeti ca e bine sa va angajati sau nu?

Vivi

Wickedman, pentru un student care inca nu a iesit din facultate si inca nu a terminat-o, pari a fi foarte sigur despre ce se intampla in timpul ei si cum iesi din ea. :smile: Esti absolut sigur ca nu te inseli?


:open_mouth: Da! Crezi că e nevoie să aştept 4-5 ani de zile în timp ce aud aceleaşi lucruri de la prieteni înaintaţi în ani de facultate; de la tineri care au terminat şi care caută job-uri?
Un profesor de la facultate m-a rugat să îi dau un exemplu de graf în viaţa reală pentru a se asigura că nu doar tocesc teoria grafurilor. :unamused:
vivi

Facultatea ne cultivă teama de a gândi pentru noi. Ne este teamă de joburile în care ar trebui să decidem. Ne lipseşte entuziasmul de a spune că vrem să schimbăm lumea începând cu România.



Până la urmă tu eşti o persoană reprezentativă pentru această comunitate şi ai trecut deja prin facultate.
Spune-ne te rog dacă facultatea îţi lărgeşte orizonturile într-un ritm aşa de alert încât nu ai timp să profiţi şi de experienţe extra-şcolare profesionale.
wickedman

Nu le poţi învăţa de unul singur (mă rog... excepţie Pătraşcu),
Dar cine a zis că trebuie învăţate?
Consideri că vei folosi aceste cunoştinţe în viitor? Consideri că vei mai şti teoreme de limbaje formale peste 4 ani de Microsoft?


Da, cred ca le voi folosi! Nu, nu mai stiu teoremele si nu mai stiu mare parte a teoriilor din cursuri. Stiu insa ca ele exista, stiu rezultatele respectivelor teoreme si teorii si voi stii sa le folosesc cand voi avea nevoie.
E ca si cu algoritmii. Tu crezi ca iti foloseste faptul ca ai invatat si ca vei invata algoritmi (sortari, grafuri, tehnici de programare, analiza de complexitate)? Eu cred ca da.

Graf din viata reala? :smile: Pai asta e foarte simplu: internetul. Site-urile sunt noduri, muchiile orientate sunt linkurile intre ele (si asta este un graf extrem de... dificil :smile: ).
Mai vrei un exemplu? Yahoo messenger: fiecare din noi suntem noduri, cand ne adaugam ca friends tragem o muchie intre noi.
Un exemplu din IT: intr-o masina virtuala (sa zicem Java) obiectele sunt noduri, referintele intre ele sunt muchii orientate. Garbage collecting se face pe componente conexe catre care nu mai exista referinte. ;-) Nu vreau sa umplu acum zece pagini de exemple, continui pe mesageria privata daca vrei. :smile: (sau poate nu am inteles eu ce voiai sa zici cu proful si exemplul)

wickedman

Cel mai probabil nu, însă ai învăţat să înveţi şi să munceşti, deprinderi care îţi vor servi toată viaţa.
Din fericire poţi substitui cursul de "limbaje formale şi automate" cu un internship interesant într-o companie şi tot acolo ajungi.


Nu l-as inlocui. La internshipul ala as invata cum se lucreaza in industrie, lucru pe care oricum il voi invata la un moment dat. Contact cu Limbajele formale si automatele nu voi mai avea niciodata (si nu voi avea timp, o data intrat in industrie, sa mai investesc suficient de mult in educatia mea cat sa pot invata si explora lucrurile pe care ar fi trebuit sa le invat in facultate).

Spune-ne te rog dacă facultatea îţi lărgeşte orizonturile într-un ritm aşa de alert încât nu ai timp să profiţi şi de experienţe extra-şcolare profesionale.

Da. Cred ca daca vrei in facultate iti poti largi orizonturile atat de rapid incat un job in industrie sa te traga inapoi.
dirtykid

ca student te intereseaza sa ai un trai mai bun, nu te gandesti neaparat sa ai portofoliu.



Din pacate gandire ta o au multi. Multi nu gandesc pe termen lung. Nu inteleg ca o perioada de sacrificiu poate aduce roade mai tarziu. Angajeaza-te tu in treburi care iti aduc cativa bani dar nu-ti cer cine stie ce cunostinte in plus fata de cele pe care le ai acum si iti spun sigur ca o sa te plafonezi. Da, ai citit bine, o sa te PLAFONEZI.
Vivi

Graf din viata reala? :smile: Pai asta e foarte simplu: internetul. Site-urile sunt noduri, muchiile orientate sunt linkurile intre ele (si asta este un graf extrem de... dificil :smile: ).


Chiar crezi că trebuie să-mi dai exemple sau să discutăm despre importanţa algoritmilor?

Mi se pare stupid că un profesor pune o astfel de întrebare.
Este absolut normal ca ORICE student care a studiat grafuri să ştie nenumărate exemple practice.
Faptul că întreabă demonstrează nivelul la care se află mulţi dintre studenţii pe care i-a cunoscut.

E interesant "Windows Embedded Student Challange" şi sunt convins că ai învăţat multe din acesta. Dar aceasta nu este norma ci excepţia în facultăţile noastre. Te poţi bucura de o altă formare şi educaţie. Spune-mi totuşi despre marea majoritate a colegilor tăi. Îşi lărgesc orizonturile precum o faci tu?
wickedman

E interesant "Windows Embedded Student Challange" şi sunt convins că ai învăţat multe din acesta. Dar aceasta nu este norma ci excepţia în facultăţile noastre. Te poţi bucura de o altă formare şi educaţie. Spune-mi totuşi despre marea majoritate a colegilor tăi. Îşi lărgesc orizonturile precum o faci tu?


Nu am participat eu acolo si nu am nici o legatura, era un exemplu.

Nu, marea parte a colegilor mei nu isi largesc nimic pentru ca gandesc exact ca tine si BlackKiss, considera ca facultatea nu ii invata nimic util si ca este invechita, ca nu vor folosi in industrie ce se invata in facultate si atunci le este inutila. Ei ajung programatori de 500e pe luna si considera ca au un salariu bun. Colegii mei care au investit in facultate (aia cu experienta zero si teorie multa :smile: ) acum sunt dezvoltatori cu 8-900e pe luna (salariu de start).

Scuze ca am interpretat gresit exemplul cu proful. Profi prosti vor exista pe oriunde, dar eu nu as generaliza. Am cunoscut in Poli profi excelenti: Irina Athanasiu, Nicolae Tapus, Valentin Cristea, Adina Florea, Cristian Giumale. Oameni cu care e o placere sa discuti, de cele mai multe ori, si care au ceva de spus.

Pana la urma vorbim din puncte de vedere total diferite , eu imi expun un punct de vedere la 17 ani , si va spun ca astfel imi pot acoperi eu unele dintre nevoile mele , printr-un part-time job. Pe langa asta particip la proiecte scolare , apropo de proiecte internationale , am luat locul 5 in europa la siemens join multimedia ( concurs care pentru un student nu spune nimic , dar pentru un elev inseamna ceva ).

Vivi

Nu, marea parte a colegilor mei nu isi largesc nimic pentru ca gandesc exact ca tine si BlackKiss, considera ca facultatea nu ii invata nimic util si ca este invechita, ca nu vor folosi in industrie ce se invata in facultate si atunci le este inutila. Ei ajung programatori de 500e pe luna si considera ca au un salariu bun. Colegii mei care au investit in facultate (aia cu experienta zero si teorie multa :smile: ) acum sunt dezvoltatori cu 8-900e pe luna (salariu de start).


Sincer, sunt dezamăgit să aud lucrurile acestea. Nu o lua personal.
Dezamăgirea nu e altceva decât o percepţie personală distorsionată a realităţii.

Nu discreditez total facultatea. Eu sunt la facultate!
Nu discreditez informatica teoretică. Am petrecut ani întregi în concursuri şi olimpiade.

Nu mă încălzesc comparaţiile de salarii întrucât încerc să-mi formez o gândire de antreprenor. Pentru mine, un salar mare e un mare COŞMAR :smiley:

Repet, facultatea a rămas în epoca industrială.
Facultatea te plasează într-un job dar nu te învaţă să creezi job-uri.
Facultatea te învaţă să programezi un modul dar nu te învaţă să faci bani dintr-un produs.



Ai spus acum ~1an de zile în faţa participanţilor la I.E. că vrei să începi un business. Ce progrese ai făcut de atunci şi în ce măsură te-a ajutat Poli?

Crezi că merită să aştepţi 4-5 ani până să faci primul pas? De ce? Ca să înveţi limbaje formale? Din momentul în care te înhami la o afacere, ai cu totul alte probleme pe cap. Limbajele formale sunt nişte chestii pe care nu tu, ci oamenii tăi trebuie să le cunoască.

Te rog să eviţi în viitor să mă încadrezi superficial într-o categorie de atitudine sau de venituri.
wickedman

Te rog să eviţi în viitor să mă încadrezi superficial într-o categorie de atitudine sau de venituri.



Imi cer iertare, am tendinta uneori sa fiu superficial (si imi cer iertare si pentru toate ideile mai mult sau mai putin superioare pe care le-am emis si care poate au ofensat si pe altii, fara sa imi dau seama).

Cred ca toti cei implicati in aceasta discutie depasim media intr-un fel sau altul si nu ne incadram in statistici sau reguli (despre care tot am vorbit).

Planurile mele de viata s-au schimbat. Intre timp am mai realizat ca nu sunt facut sa fiu manager si ca am mai multe satisfactii dezvoltand idei si producand, decat in a coordona pe altii care sa produca. Imi place mai mult sa fac chestii care nu au mai fost facute (sa le fac eu, cu mana mea) decat sa castig bani...

Nu putem fi toti manageri si nu ne dorim toti sa fim manageri si da, daca asta iti doresti, in cazul tau sunt foarte de acord ca probabil facultatea nu o sa iti foloseasca la mare lucru. :smile:

Este adevarat ca exista in facultate cursuri interesante, dar este tot la fel de adevarat ca exista si multe cursuri care suna interesant dar de la care din pacate nu inveti mai nimic (fie pentru ca informatia predata este invechita, fie datorita modului de predare). Am destui colegi care se duc la toate cursurile, isi fac toate temele, iau note mari la examene, dar se plafoneaza pentru ca nu fac altceva decat sa invete ceea ce li s-a predat, si sa rezolve niste teme date. Este ca si cum s-ar fi angajat pe 200 euro si li s-ar da sa scrie cod pe banda rulanta. Facultatea iti poate largi orizontul, dar pentru asta trebuie sa te implici in proiecte de scoala, cercetare, concursuri si sa nu te limitezi doar la ceea ce ti se preda, sa vrei sa inveti mai multe si sa accentuezi pe acele domenii care consideri ca iti vor fi de folos in viitor.



Ideea nu este sa iti insusesti tot ce se invata in facultate (pentru ca oricum cel mai probabil vei uita majoritatea teoriei invatate) ci sa iti formezi un anumit mod de a gandi, de a invata, sa cunosti principiile de baza predate pe la diverse cursuri, si sa stii unde sa cauti cand ai nevoie.



Un alt handicap obtinut in timpul facultatii este referitor la lucrul in echipa. Nu numai ca acesta nu este incurajat, dar de multe ori este chiar aspru pedepsit (cand zic de lucru in echipa nu ma gandesc la copiatul temelor intre studenti ci se lucrul in echipa pentru rezolvarea unei teme sau pentru realizarea unui proiect). Este drept ca am avut si materii la care proiectele sau temele trebuiau realizate in echipa dar acestea constituie exceptie. Din pacate nu se poate impune peste tot lucrul in echipa din simplul motiv ca sunt destui studenti care gandesc: daca tot avem tema in echipa de ce sa o fac eu cand pot sta degeaba si sa las colegul sa faca totul. Dar mi se pare corect sa avem posibilitatea de a alege. Daca am un coleg cu care ma inteleg foarte bine si cu care lucrez bine in echipa sa ni se dea teme si proiecte mai complexe, dar pe care sa le realizam in echipa. Din acest punct de vedere nu consider ca facultatea te pregateste pentru industrie. Este aproape imposibil sa realizezi un proiect de la cap la coada, ci in majoritatea timpului vei fi obligat sa colaborezi, sa lucrezi in echipa, lucra pentru care nu esti pregatit din timpul facultatii. De aceea sunt studenti care la terminarea facultatii, dupa ce se angajeaza au dificultati de adaptare in echipa.

Multi stundenti in timpul facultatii se angajeaza intr-un domeniu oarecare, care n-are nici o tangenta cju ceea ce studiaza si cu ceea ce ar vrea sa faca in continuare (eventual dupa facultate). Multi insa, nu-si dau seama ca facand asta, stau pe loc, nu evolueaza in nici un fel. O angajare in domeniu IT te ajuta enorm sa evoluezi din toate punctele de vedere.



Eu am 17 ani, si am inceput si eu sa iau mai in serios ceea ce vreau sa fac. Am facut site-ul unei firme, si acum am primit oferta pentru alte 3 proiecte. Oricum… oamenii in general au retineri sa incredinteze un proiect ce le va influenta imaginea unei fete de 17 ani. Ca student… esti privit altfel… mai serios, mai capabil. Si din pacate nu e intotdeauna asa…

Multe persoane ajung la o facultate de informatica, cand de fapt ei nu au ce cauta acolo. O si termina in cele din urma… eventual isi platesc examenele, si pe diploma lor va scrie acelasi lucru ca pe cea a unui student talentat, care a muncit in timpul facultatii. Acum la Universitatea De Vest - Timisoara se intra doar pe baza de medie. Nu mi se pare corect, pentru ca sunt diferente uriase intre licee. Un elev de 10 la un liceu, intr-un altul poate fi considerat de 5. personal, nu-mi convine sa vina unu de la scoala forestiera, cu 10 pe linie, si sa intre in locul meu la facultate, doar pentru ca la liceul meu notarea a fost mai severa. Nu inteleg de ce au fost scoase examenele…

bloodie

Acum la Universitatea De Vest - Timisoara se intra doar pe baza de medie. Nu mi se pare corect, pentru ca sunt diferente uriase intre licee. Un elev de 10 la un liceu, intr-un altul poate fi considerat de 5. personal, nu-mi convine sa vina unu de la scoala forestiera, cu 10 pe linie, si sa intre in locul meu la facultate, doar pentru ca la liceul meu notarea a fost mai severa. Nu inteleg de ce au fost scoase examenele....


Imi cer scuze ca nu particip efectiv la discutia initiala, dar fiind din Timisoara [a 12-a], vreau sa-mi exprim un pic crezurile :smile:.

La Vest s-au scos examenele fiindca nu aveau destui studenti... Oricum, Universitatea de Vest este, in opinia mea, cu destul sub Politehnica... Chiar nu stiu de ce. In plus, am un prieten care a intrat si la Vest la Matematica si la Poli la Automatica si Calculatoare, si surpriza: matematica de la AC e mult mai solicitanta decat cea de la faculta de Mate de la Vest...

In plus, la Poli inca se da examen (foarte bine!!), ca is destui absolventi cu medii mari (si eu am medie mare), care poate vor sa aleaga o Informatica fiindca au auzit ei ca "se cauta programatori", si sa nu prea aiba vreo tangenta... etc. Acuma, eu nu stiu de ce la Poli se da examen doar din Mate si Fizica, cand puteau (cred eu) sa bage si o Informatica p-acolo, dar explicatia vine de la sine: in anul I, programarea se ia de la 0, si pentru mine asta e o prostie, dar poate ca asa e mai bine fiindca multi intra fara sa stie programare la Poli. Anul asta au bagat o facultate noua, pe langa Automatica si Calculatoare a aparut si Informatica, dar nu stiu cat e de ok p-acolo si nu vreau sa fiu cobai :smile:. Deci eu [dupa un an de rezolvat probleme din 'Poli' - am terminat-o acu o luna] optez pentru AC... Si inca ceva, toti cei care is la AC mi-au zis sa ma duc unde vad cu ochii, dar nu la AC..

Referitor la angajare, eu am facut si fac jocuri (amator), dar am primit o propunere serioasa sa ma angajez impreuna cu altii intr-o firma ce va face jocuri si mi se pare un lucru foarte bun. Voi lucra in acelasi domeniu in care am lucrat de vreo 3 ani (si-mi place!), voi fi platit si totul se va desfasura intr-un mediu profesional, de unde voi avea multe de invatat. Mie imi suna chiar mai mult decat rezonabil. Si daca nu voi face fata, voi renunta fiindca sunt constient ca un loc de munca valoreaza mult mai putin decat o faculta (fie ea de orice fel).

Concluzia mea este ca merita sa ma angajez, sa vad cum este cel putin. De ce as crede tot ceea ce imi spun altii referitor la a munci?

jocu meu: http://casamea.info/alex/rb5000.zip

Ma bucur sa vad ca gandim diferit.

Vivi, mi se pare mie sau tu incerci sa ne analizezi modul de a gandi folosindu-te ca etalon?! E foarte clar raspunsul la intrebarea ta: Merita sa te angajezi in timpul facultei pentru ca acumulezi experienta. Orice curs se poate face si azi si peste 2 ani. Incearcati sa va uitati la lumea din jur, uitatzi-va la un student mediocru de la o faculta fantoma (care mai nou apar ca ciupercile dupa ploaie) care nu prea stie ce-i rezerva viitorul, nu prea are planuri elaborate despre viitor, acea este persoana care are gandire pe termen scurt. Nu va imaginati “gandirea pe termen lung” ca fiind un plan amanunti al vietii (din prezent … pana la pensionare) pentru ca atunci viata nu o sa mai aiba nici un farmec. Acum o sa ma contrazic un pic, dar sunt persoane care aparent nu valoreaza nici o ceapa degerata dar pot reusi in viata mai mult decat o persoana care site ce-l asteapta. Mai bine ne-am intalni peste 20 de ani si sa vedem atunci fiecare ce-a realizat. “Viatza-i dur !” :wink:

BlackKiss

Ma bucur sa vad ca gandim diferit.
Vivi, mi se pare mie sau tu incerci sa ne analizezi modul de a gandi folosindu-te ca etalon?! E foarte clar raspunsul la intrebarea ta: Merita sa te angajezi in timpul facultei pentru ca acumulezi experienta.


Nu ma folosesc pe mine ca etalon dar recunosc ca am o opinie foarte bine infipta in cap cum ca nu ar fi bine sa neglijezi scoala si ca e bine sa te implici si sa faci chestii si proiecte legate de ea, eventual proiecte personale care te pasioneaza, oricum, chestii care sa nu te plafoneze, sa nu fii sclav in industrie, sa nu te vinzi pentru bani.

Scopul acestei discutii a fost sa vad si ce parere aveti si sa va fac sa va ganditi la asta, chiar daca sunteti sau nu de acord si chiar daca si voi, ca si mine, aveti bine infipte in cap idei. :smile:

Argumentele sunt mai sus, spuse mai mult de altii decat de mine. :smile:

Ma simt total depasit. Posturi prea lungi greu de urmarit , varsta si lipsa de experienta care nu-mi permite sa fac diferenta dintre cele comentate de vivi (twins) si cele comentate de restu celor care s-au incumetat sa raspunda la acest subiect nu ma opresc totusi sa-mi dau cu parerea.



Voi incerca sa fiu scurt deoarece joaca brazilia-japonia si pierd meciul :smile:

1.Romania

Ce este? ce reprezinta?

Nu cred ca trebuie sa fim genii pentru a realiza in ce fel de tara traim si nu cred ca suntem prosti pentru a ne minti ca traim intr-o altfel de tara decat romania. Romania a fost (din epoca ceausescu) este si va ramane multa vreme de acum in colo o tara comunista cu principii comuniste , idei comuniste si mentalitati care nu dau semne de schimbare.

Urmatorul pas…scoala…

2.Scoala

Ce este? ce reprezinta?

Dupa modelul comunist , scoala este principalul inamic al elevului mediocru care nu reuseste sa se afirma. De ce? pentru ca se cere prea mult dar se ofera prea putin. De ce? pentru ca suntem ceea ce am fost si acum 15 ani. O institutie care exploateaza elevul , ii macina intelectul prin imensa cantitate de informatie de multe ori inutila.

Invatam fizica de un grad inalt de dificultate dar nu stim daca-i bine sa ne bagam degetele in priza sau nu (era un exemplu ridicol bineinteles) , studiem matematica parca am fi nominalizati nominalizati la premiul nobel cu riscul de a ne pierde mintile fara a rezolva ecuatia , suntem obligati sa inhalam istoria falsa a romanilor din manualele de istorie dar nu suntem in stare sa ne alegem bine conducatorii (ma refeream la guvernul trecut , nu la cel actual) , suntem in stare sa citam din eminescu dar nu suntem in stare sa percepem adevaratii filozofi si graitori de limba.

Suntem ceea ce suntemn pentru ca o meritam. De ce? pentru ca nu facem nimic pentru a aduce o schimbare.

Iar pana ce acea schimbare nu va fi aplicata discutia nu are rost.

Romania este tara tuturor posibilitatilor? Ridicol!

In ce sens? din cate stiu toate lucrurile au cel putin doua sensuri…

Vrbeai la figurat sau nu?

Cum adica tara tuturor posibilitatilor? Adica pot sa fur sistemul pana ce sunt un invingator (daca-l fur sunt un las din pricina faptului ca nu ma lupt cu el sau un invingator?) sau sa-l las sa ma fure sperand ca intr-un final voi reusi sa ies la suprafata?

Am posibilitatea sa am o slujba daca am nororul chior sa nimeresc unde trebuie , norocul chior sa nimeresc langa cine trebuie…sau trebuie sa fiu atent la scoala sa-mi largesc universul de cunoastere iar restul vine de la sine?

Cum este? cartea il face pe om sau invers?

3.La subiect

Trebuie sa avem o slujba in timpul facultatii? asta era intrebarea?

Hmmm…merita sa avem o prietena in timpul facultatii?

Merita sa avem prieteni in timpul facultatii?

Merita sa avem profesori buni in facultate?

Merita sa avem un bagaj de cunostinte sau doar o buna intuitie?

Din orice inveti…cu cat o intamplare este mai sucanta cu atat de marcheaza mai mult…cu atat te poate motiva mai mult sau ingropa mai mult.

Cu cat o intamplare este mai fericita cu atat iti poate da puterea sa continui sau te poate arunca in mediocritate.

Aici depinde de personalitatea fiecaruia.

Iar cu personalitatea te nasti…iar noi ne-am nascut in romania…iar romania este ceea ce este iar noi postam uneori intrebari retorice (iar eu unul posturi ridicole)…

Ma duc la meci… :smile:

bloodpath

Ma simt total depasit. Posturi prea lungi greu de urmarit

...

Ma duc la meci... :smile:



Bis :smile:

Nu fiti rai mai :smile:. Mie chiar mi s-a parut un topic interesant.

mie mi s-a parut un topic foarte interesant (ca multele de altfel postate de vivi :flushed:) … cred ca avem destule posturi ca sa tragem fiecare o concluzie.