Cum trebuie facuta DOCUMENTATIA?

Cum trebuie facuta?Poate fi facuta in word sau pe coli ministeriale?deabia acuma am vazut chestia asta!!! HELPPPPPPPPPPPP!!! :exclamation:

Tu alegi cum va arata documentatia programului. In principiu o lucrezi intr-un editor gen Word si o listezi la imprimanta dupa care e mishto daca o pui intr-un dosar dinala de plastic ( gasesti la librarie si nu e mai mult de 1 leu )

Si e bine sa ai doua exemplare sa nu se ingramadeasca toata comisia la un singur dosar.

Pentru site-uri trebuie neaparat facuta documentatia :neutral_face: domnul profesor nu mi-a zis nimic bun ca am aflat !

Orice proiect trebuie sa aiba o documentatie. Fie soft, joc, ori pagini web toate trebuiesc sa aiba o documentatie.

O documentatie bine facuta ofera comisiei informatii in plus despre proiectul tau. Nu putine sunt cazurile cand concurentii nu reusesc sa dezvaluie tot despre proiectele lor … nu e mare tragedie pentru ca daca ai scris in doc ce nu ai spus la prezentare comisia v-a afla. :wink:

Deci documentatia e o alta prezentare amanuntita a proiectului … ca dimensiuni cam cat trebuie sa fie?

hurrycane

Deci documentatia e o alta prezentare amanuntita a proiectului ... ca dimensiuni cam cat trebuie sa fie?


Cat consideri tu.
Poate avea 2 pagini, poate avea 8, poate avea 30.

Hmmz vreo 4-5 trebuie sa fie deajuns :smile: adica sa am ce scrie interesant in ea ! :stuck_out_tongue:

Din cate stiu, nu trebuie sa faci o documentatie gigantica, pt. ca nu ti-o citeste nimeni dupa aceea… Si noua profii de la faza judeteana ne-au spus sa nu scriem toata istoria versiunilor proiectelor pe care le avem, ca nu intereseaza pe nimeni (si eu am ajuns la versiunea 4.0, dar pe cine intereseaza diferentele fata de versiunea anterioara, 3.2!!!). Important este sa scrii toate tehnologiile utilizate si sa stii sa iti “vinzi marfa” :smile:

Conceptul de la judeteana nu se compara cu ce e la nationala. Documentatia cred ca va fi citita in mare si studiata cu putin mai multa atentie ca la judeteana, nu?

Mega_Bytu

Conceptul de la judeteana nu se compara cu ce e la nationala. Documentatia cred ca va fi citita in mare si studiata cu putin mai multa atentie ca la judeteana, nu?


Documentatia poate fi un reper pentru juriu la deliberari, de aceea va rog sa va gaditi la o structura care sa fie relevanta pentru cei care citesc fara sa mai vada efectiv lucrarea. Iata cum gandesc eu o structura de documentatie:
- numele lucrarii si autorii, poate cateva cuvinte despre fiecare dintre ei
- scurta prezentare si motivatia alegerii temei si ceva care sa arate ce aduce nou
- descriere mai pe larg, module, sectiuni, etc
- tehnici de lucru folosite, contributii personale, elemete preluate...etc
- un paragraf de incheiere in care eventual sa se spuna unde a folosit sau unde foloseste lucrarea si care sunt perspectivele de imbunatatire...etc.
- anexe cu poze, documente ce atesta folosirea, recomandari, etc(daca e cazul)
Aceasta este opinia mea personala si nu e batuta in cuie!

va doresc succes!