De ce Web 3.0? - Prezentari 2008 Nationala

Descriere

In prezent asistam la crestere a siturilor si aplicatiilor orientate catre Web-ul social (asa-numitul Web 2.0 ), de la retele sociale pina la jocuri on-line, de la situri de tip wiki pina la microblogging si de la fluxuri RSS/Atom pina la interactiune sofisticata cu utilizatorul. Ce aduce insa viitorul? Pe parcursul prezentarii, vom discuta dificultatile actuale, posibilele solutii tehnologice si oportunitatile pe care le vor avea viitorii dezvoltatori Web. Astfel, vom descoperi Web 3.0 .

Autor

  • Dr. Sabin Buraga - Profesor @ Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași

Silverlight este considerat Web 3.0 ?

Read here: http://tawhidkhan.wordpress.com/2007/11 … e-or-3gwa/

DubluDi

Silverlight este considerat Web 3.0 ?


Web 2.0 a insemnat comunitati si astea, web 3.0 se axeaza mai mult pe o retea intre toate calculatoarele, de unde sa se poata lua informatii de la unu la altul, ca o enciclopedie in comun...

Nu tehnologia o sa fie partea cea mai imporanta a “Web 3.0” ci noile cai de a interactiona cu utilizatorul. Noile aplicatii la fel de populare ca facebook sau twitter vor fi acele aplicatii cu un user interface gandit altfel.

Cat despre tehnologie, de obicei este o aplicatie care din cauza acestei noi tehnologii devine foarte populara. Pana acuma n-am vazut ceva foarte popular in care Silverlight sa fie piesa de baza. :smile:

Momentan Silverlight este in stadiul de beta daca-mi aduc bine aminte. Nu are cum sa fie ceva mare :smile:.

Silverlight e aproape de versiunea 2(ultimul release e v2beta2).
Flash ramane o solutie mult mai buna din foarte multe puncte de vedere(accesibilitate, carti, comunitate, ca sa numai vorbim de Flex si AIR).

Silverlight are o versiune stabila care poate fi utilizata foarte bine si totusi nu a aparut nimic.
La phpBB era intr-un fel normal sa NU se foloseasca RCurile pentru ca nimanui nu-i place sa-si vada forumul instabil.
Sunt multe alte aplicatii/tehnologii care au fost folosite inainte de a ajunge la versiunea 2.

Eu nu am fost asa de speriat de RC si pot spune ca nu am avut deloc probleme (forum cu 4000 de useri si 35000 de posturi).

Oricum ai dreptate :smile:. Silverlight nu a prins la public. Sunt multe care vin de la m$ si nu prind :wink:

eu zic ca multe au prins, ca drept dovada ca windows inca e cel mai folosit OS.

Silverlight e la inceput. Zi si mie cat de mult era folosit Flash la inceputurile acestuia? Eu zic sa nu ne grabim :smile:

C# a prins de exemplu foarte bine.

Daca sunteti frustrati pe tema Windows Vista, asa era vazut si XP-ul cand a aparut. XP manca si el resurse multe la vremea aia, cu timpul insa a devenit foarte folosit.

Hmm…dar Expression Suite (Web, bla bla bla), Windows ME, s.a. sunt exemple concrete de produse oferite de m$ care nu au prins.

Ma rog…haideti sa ne intoarcem la topicul initial: Web 3.0.

Data Web sau Semantic Web (zis si Web 3.0) inseamna total altceva, vom discuta pe parcursul concursului… :wink:

Ok…deci beta. Nici phpBB3 nu a fost folosit foarte mult desi existau RC-uri fully-functional cu buguri insesisabile. (Nu are legatura cu Silverlight…dar e chestie tot de “beta” si utilizare).