Demo

ok… am inteles trebuie demo… perfect de acord… dar ar fi o problema… cu baza de date ce fac? pun un dump al ei?

pt ca fara ea site-ul meu e ceva de genul un preloader, un scurt intro 2 animatii si o plimbare prin meniu, un pic de muzica… ah, si rubrica de about, ca aia nu e luata dinamic…



nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt alte site-uri de pe aici fara baza lor de date…

Nu ma prea pricep la web dar … nu poti sa salvezi tat site-ul in HTML (fara sa mai aiba functionalitate) ? Sa aiba numai link-uri de la o pagina la alta. Cam asha imi explic eu un DEMO la o pagina scrisa in PHP.

nu mah… e nevoie de baza de date, de un apache si de multe alte cacaturi ca sa rulezi o astfel de pagina offline…

nu m-ai intzeles … daca io dau “Save As …” din Internet Explorer la o pagina de pe net care a fost generata dinamic (PHP, ASP, Perl etc.) el imi salveaza un HTML (mi se pare f. logic). Deci daca tu faci chestia asta cu "Save As … " la toate paginile tale shi dupaia faci nishte link-uri intre ele … tz-ai facut un DEMO … nuh ?



sau



il lashi in PHP shi mai tai din functzii iar in locul lor pui un JavaScript care sa dea un mesaj de genu “Aceasta este o versiune DEMO!”.

oarecum ai dreptate la ceea ce spui tu acolo

DAR

site-ul meu e flash… eu am doar niste php-uri apelate de flash care iau informatia din baza de date si o afiseaza in flash… fara scripturile alea, cu extensie php cu tot si faza baza de date, site-ul meu e un portofoliu fara continut… inafara de imaginea de background si 4 imagini de tranzitie, e practic gol…

poti sa transformi php-ul(urile) alea in .html si sa modifici caile de acces din flash.

bha folositzi httrack-3.32-2, asta face un mirror la pagina si salveaza toate fisierele php in html. un fisier de genu show_article.php?ir=10 devine show_article_03248023.html?id=10 si modifica singur linkurile si in pagina. e perfect pentru a face un demo.



cautatzi pe google httrack-3.32-2

Da, revenim la aceeasi problema. Tu nu cred ca ai inteles. Poate transforma el .php in .html dar nu modifica swf-urile sa citeasca fisierele noi :stuck_out_tongue:.

Jay-C nici tu nu ai inteles…

deci php-urile alea nu prezinta nici un interes pt a fi “prezentate”

ele pur si simplu iau informatia din mySQL si o transforma in XML ca sa poata fi preluata de flash… ca e .php ca e.html nu ai ce sa vezi in ele…

cred ca o sa pun doar fisierul de flash, o sa aiba cateva animatii dragute, rubrica de about si cam atat…

Ba am inteles draga floppy. Poate m-am exprimat gresit si nu m-ai inteles tu corect.



Ruleaza manual fiecare .php cu toti ceilalti parametrii ( de ex. getdata.php?from=gallery&page=1 ) si apoi salveaza-le in format .txt sau .xml cum vrei si apoi schimba in .fla sa citeasca datele din acel .txt sau .xml.



Desigur, asta daca vrei. :wink:

eu sper sa mai apuc sa imi termin site-ul… pt demo va fi suficient ce am direct din flash… nu mai am timp pt altceva…

Daca nu ai timp sa faci demo poti lasa tot site-ul.

Pe cd-ul de prezentare vom pune apache, php si mysql…

scuze am citit in graba primele 2 posturi pt ca trebuia sa plec si am bagat un raspuns rapid.