DictRO - Soft - Valcea - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Valcea

Descriere

DictRO este o aplicatie ce permite nararea in limba romana, a textelor.
Programul nu a mai fost prezentat la nici un concurs, intr-un cat in stadiul, actual, este doar o macheta, semifunctionala.

Pana la concurs garantat va fi gata. Are marele atu, ca este un program super original intr-un cat, o aplicatie asemanatoare nu a mai fost scrisa de un programator roman. Exista un program care nareaza in limba romana. Expressivo, dar nu este scris de romani.

DictRo, permite si nararea orei, a linkurilor, numara, etc. Tot ce este bagat cu copy si paste intr-un edit. Permite si diacritice, fiind realizat in CodeGear Delphi 2009.

Pentru implementarea diacriticilor, a necesitat WideStringuri, si WideChar-s, aceastea nefiind suportate de celelalte versiuni, de Delphi.

Tehnologii

CodeGear Delphi 2009

Cerinte sistem

Una bucata Windows si Boxe.

Realizatori

Budisteanu Ionut Alexandru

  • Scoala: Colegiul national “Mircea cel Batran”
  • Clasa: VIII(opta)
  • Judet: Valcea

Screenshots


Interesant. Nu merge linkul… chiar vreau sa ma joc cu asa ceva :smiley:

incearca acum…

Momentan nu merge nimic. Am vazut ca te-ai inregistrat tu “recitand” sunetele… va fi cam imposibil sa fie citite cu accent cuvintele… :smile:

Momentam functioneaza despartirea in grupuri morfologice, diftongi, triftongi, hiate etc. conform regurilor gramaticale. Uramand a “recita” 1500 de sunete.

PS: Merge, totusi, si ceva. Si mai este pana la concurs.

interesant!!!Aceasta "recitare"cum se face?de unde stie cum se “pronunta”.Te inregistrezi pe tine sau cum? :fearful:

La fel ca orice limba, limba romana are o serie de reguli dupa care se pronunta, accentul cade pe cuvant dupa un anumit rationament si asa mai departe.
Avand silabele, nu mai trebuie decat sa inveti programiorul sa le uneasca in cel mai bun mod, respectand regulele de pronuntie.

Ma uitai un pic peste el si e foarte dragut, vorbeste el pe limba lui dar se intelege nu ne trebuie translator…
Oricum munca ta e de apreciat nu cred ca a mai incercat cineva un asfel de proiect.
Multa bafta cu el :smile:

E original, imi place.

Prezentarea o sa fie amuzanta - foloseste asta in avantajul tau :smiley:

Doresc sa imi inscriu, proiectul DictRO, la software utilitar, si nu la software educational. Multumesc. Sper sa se “rezolve”