Diferenta dintre C++,C#,VB Visual C++?

puteti sa-mi spuneti si mie care este diferenta dintre cele 4 programe C++,C#,VB,Visual C++ (o scurta descriere) pls :disappointed: :question:

C++,C#,VB,Visual C++

Se pare ca multa lume nu face diferentza intre mediul de programare ("programul" ala in care faci tu programe :smile: ) si limbajul pe care-l foloseshti in respectivul mediu de programare.

Ex. de limbaje:
C\C++, C#, Java, Basic, Pascal, Fortran, Cobol, FOX etc. (limbajele pot suferi modificari in functie de compilatorul folosit)

Ex. de medii de programare:
MS Visual Basic ver.x (limbaj: Basic cu steorizi pt. programare pe obiecte)
MS Visual C++ ver.x (limbaj: C++)
MS Visual FOX ver.x (limbaj: ... FOX)
Borland Delphi ver.x (limbaj: Pascal cu steroizi)
Borland C++ Builder ver.x (limbaj: C++)

etc.


MS Visual Basic, Borland Delphi si Borland C++ Builder sunt medii de programare RAD (RAD=Rapid Application Developement), adica medii in care poti realiza proiecte intr-un timp foarte scurt dar nu ai un control deplin asupra unor elemente mai profunde.
MS Visual Fox nu este un mediu de programare propriuzis ... e mai mult un front-end pentru baze de date.
MS Visaul C++ e tata lor ... foarte bun mediul de programare, inca nu mi-s clare unele lucruri in MS Visual C++ dar daca ai timp si reusheshti sa stapaneshti MSVC++ singura limitare pe care o ai e imaginatia ta.

C# a fost introdus de MS incepand cu MS Visual Studio .NET, nu am lucrat in el ca sa-ti zic cum ii. In MS Visual Studio .NET limbajele sunt aduse la un nivel de egalitate adica ce poti face cu C++ poti face si cu Basic (asta in .NET numai).

Sper ca te-am lamurit.