Documentatie?

La soft trebuie facuta documentatie separat in dosar & stuff sau este suficient Help-ul din aplicatie? :smile: Stiu ca la web trebuia documentatie facuta in dosar… dar acolo nu aveai help la site :smiley:.

St3faN

La soft trebuie facuta documentatie separat in dosar & stuff sau este suficient Help-ul din aplicatie? :smile: Stiu ca la web trebuia documentatie facuta in dosar.. dar acolo nu aveai help la site :smiley:.



banuiesc ca inainte de a deschide aplicatia trebuie sa citesti un manual sau niste intructiuni ca sa stii cum sa-l utilizezi pentru ca orice utilizator ar incerca sa foloseasca aplicatia creata de tine sa stie ce face fiecare buton ori sa stie ce pasi trebuie sa urmeze pentru a obtine o informatie etc.

intrebarea mea e, la documentatie trebuie sa venim cu un dosar? si daca da, ce ar trebui sa contina dosarul?

eu m-am gandit sa fac un manual si sa-l printez la o firma specializata.
tebo

banuiesc ca inainte de a deschide aplicatia trebuie sa citesti un manual sau niste intructiuni ca sa stii cum sa-l utilizezi pentru ca orice utilizator ar incerca sa foloseasca aplicatia creata de tine sa stie ce face fiecare buton ori sa stie ce pasi trebuie sa urmeze pentru a obtine o informatie etc.



Pentru asta exista help-ul. Deschizi aplicatia si in help citesti ce te intereseaza. Documentatia este ceva diferit. :stuck_out_tongue:
St3faN
tebo

banuiesc ca inainte de a deschide aplicatia trebuie sa citesti un manual sau niste intructiuni ca sa stii cum sa-l utilizezi pentru ca orice utilizator ar incerca sa foloseasca aplicatia creata de tine sa stie ce face fiecare buton ori sa stie ce pasi trebuie sa urmeze pentru a obtine o informatie etc.



Pentru asta exista help-ul. Deschizi aplicatia si in help citesti ce te intereseaza. Documentatia este ceva diferit. :stuck_out_tongue:

intr-adevar deschizi softul si poate ai surpriza ca helpul sa nu fie asa evident sau sa fie pus prin cine stie ce submeniu al altui submeniu si tot asa :smile: plus ca ... unele aplicatii au si conturi diferite de utilizatori, si poate unii nu stiu cum sa se logheze :smile:

Help-ul dintr-un program trebuie sa fie interactiv, sa te gandesti ce probleme ar putea intampina un utilizator la un moment dat si sa vii cu sugestii la momentul ala, nu sa-l pui sa intre in Help undeva neaparat. Asa doar daca vrea detalii la unele lucruri pe care le face aplicatia.



De exeplu nu-l pune sa intre in help sa invete sa se logheze, pune-i in momentul in care-i apare fereastra Login niste informatii scurte.



Aplicatia trebuie sa fie in principal in asa fel incat arhitectura sa fie adaptata target-ului de utilizatori caruia i se adreseaza.

Nu va complicati cu documentatia, fiti scurti si la obiect… Eu am scris 25 de pagini anul trecut si juriul m-a intrebat… in gluma… daca sa prezint sau doar sa citeasca ce e acolo :laughing:

Si eu am scris aproximativ 20 si ceva de pagini si nu m-a intrebat asta :smile:.

eu am insistat sa o citeasca amanuntit :unamused: