Dr. Like - Utilitar - București - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Utilitar
  • Judetul: București

Descriere

Aplicatia Dr. Like este un serviciu oferit de Colegiul Pacientilor si are ca scop crearea unei baze de date cu toti medicii din Romania pentru a oferi pacientilor posibilitatea de a-si impartasi experientele cu diferiti medici si de a descoperi noi medici la care pot apela pentru problemele lor de sanatate. Aplicatia este de asemenea prezentata si ca o platforma pentru viitoarele proiecte ale Colegiului Pacientilor.
Colegiul Pacientilor este o organizatie nonguvernamentala cu reprezentativitate nationala nascuta din dorinta de a pune interesele oamenilor pe primul loc atunci cand vine vorba de sanatatea umana si are in prezent peste 3000 de membri.
Aplicatia nu este inca finalizata, dar speram sa o lansam atat pe Android cat si pe iOS in decursul lunii August.

Tehnologii

Aplicatia a fost realizata folosind LCL, o librarie pentru UI realizata de catre mine pentru libraria LibGDX. LibGDX este o librarie cross-platform scrisa in Java care ofera binding-uri in Open GLES. Am ales sa folosesc LibGDX datorita compatibilitatii cu mai multe platforme si de asemenea dorinta de a imi imbunatatii libraria de UI, LCL.

Aplicatia comunica cu un web service scris in C# Web API in Visual Studio 2015 si este hostat pe Microsoft Azure.

Aplicatia a fost dezvoltata in IntelliJ IDEA 2016 in Java 8 folosind Retrolambda pentru a mentine compatibilitatea cu Android si Gradle pentru a gestiona librariile folosite.

Alte librarii folosite in dezvoltarea aplicatiei:
Javax Mail
Joda Time
Tween engine
Apache HttpComponents

Cerinte sistem

Aplicatia ruleaza pe orice telefon cu Android SDK version 9 or later si pe iOS 4 or later.

Realizatori

Luca Sas

  • Scoala: Liceul Jean Monnet
  • Clasa: 11
  • Judet: București
  • Oras: Bucuresti

Screenshots

Foarte impresionant daca ai facut asta cu libGDX, wow!
Chiar as vrea sa dau o privire peste libraria de care spui.

Da, de mult mi-am dorit sa realizez o librarie de UI. Momentan insa este la inceput si destul de haotica (LCLMaterialDesign spre exemplu ar trebuii sa fie un modul separat insa momentan e in modulul core :slight_smile:). Acum ca am realizat aplicatia am invat suficient de multe si am inceput sa creez un sistem cu abstractii in libraria mea pentru a dezvolta UI foarte usor si sa ma asigur ca este extrem de eficient. De asemenea o sa ofer suport pentru Overlap2D care va putea fi folosit pentru a genera UI-uri rapid. Totodata libraria mea ofera si un sistem de input bazat pe layere, un sistem pentru managing, interfete prin care poti folosi elemente de dialog specifice pentru fiecare platforma, Font managing si mai multe. Mi-ar face placere sa v-o prezint si sa va aud parerea :smile:

Link catre librarie pe GitHub: https://github.com/SasLuca/LCL