Duality - Soft - Bucuresti - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Homepage:
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

duality este un soft tip operating environment.
actioneaza ca o interfata intre user si windows, permitandu’i accesul la diferite aplicatii si obiecte.
avand in vedere ca userul este complet dependent de duality ca sa foloseasca windowsul, toate actiunile sale sunt monitorizate si salvate, putand fi uplodate pe un server ftp sau trimise pe mail unui administratror

Tehnologii

vb.net 2008

Cerinte sistem

win xp/vista/7
.net framework 3.5
DXperienceXaf component library

Realizatori

timofticiuc andrei

  • Scoala: cantemir
  • Clasa: 12
  • Judet: Bucuresti

ganea mihai

  • Scoala: cantemir
  • Clasa: 12
  • Judet: Bucuresti

Screenshots



[...] avand in vedere ca userul este complet dependent de duality

Eu vad un taskbar :smile: E doar un test case in screenshot, sau chiar ai posibilitatea de a bloca complet accesul la sistem?

mda, n’am apucat sa dau diasble si la taskbar ca eram in graba si am aruncat 3 screens aleatrorii :smiley:
in testul real, userul va fi taiat in proportie de 90/100% de windows si va fi taiat inclusiv de taskbar :smile:

Totusi, cui se adreseaza aplicatia?
Si in functie de asta, care sunt motivele pentru dezactivarea taskbar-ului si ca user-ul sa fie “complet dependent de duality”.

Notiuni precum taskbar si start menu sunt comune si functioneaza aproximativ la fel in acelasi tip de sistem de operare tocmai pentru a obisnui utilizatorul cu operarea calculatorului. Asta inseamna ca o persoana care foloseste windows acasa se va descurca si cu windows la lucru.
Daca ii modifici parti esentiale a interfetei nu mai ai aceste avantaje.
In plus, multi oameni nu vor sa invete sa faca acelasi lucru in doua moduri complet diferite.

ideea e ca duality sa actioneze ca un program de monitorizare a userului(aceasta fiind functia sa principala)
imagineaza’ti duality sau un program asemanator instalat pe pc-urile dintr’o scoala.
un profesor sau cine doreste sa monitorizeze elvii ar putea vedea ce anume fac la orice moment dat, totu fiind detaliat si organizat
am putea spune ca intr’un fel, duality este un inlocuitor gratis pentru programele de monitorizare existente pe piata

cat despre interfata, e destul de intuitiva, nimeni nu tre sa invete nimic nou

Sunt doar curios si ce resurse papa… Ce folosesti din DXperienceXaf? Cum desenezi?

la capitolu resurse e destul de ok, la startup consuma in jur de 30/40 de mb.
desigur valoarea asta se poate schimba in functie de ce obiecte adauga userul.
cpu e 0% cand nu face nimic, mai are spikes cand loadeaza un numar mare de imagini sau cand proneste playerul, in rest nimic spectaculos

cat despre dxexperience, folosesc in mare parte simplebutton, scrolluri, tabpages, componente simple. am optiunea sa bag si ribbon component da’ apare la startup “reclama” la biblioteca si nu da bine :wink:
motivu pt care folosesc biblioteca asta e ca am posibilitatea de a schimba tema de “look and feel” a programului, which is a nice touch in my opinnion :smile:

Eu am o observatie mai mult formala. Sunteti singurii care nu respectati sintaxa limbii romane. V-ati scris chiar si numele cu litere mici. Cui prodest? Este totusi un site oficial, am pretentia ca facem educatie, nu numai Info dar si de neticheta.
Multumesc de intelegere!

emil

Eu am o observatie mai mult formala. Sunteti singurii care nu respectati sintaxa limbii romane. V-ati scris chiar si numele cu litere mici. Cui prodest? Este totusi un site oficial, am pretentia ca facem educatie, nu numai Info dar si de neticheta.
Multumesc de intelegere!


Ca să nu mai vorbim de diacritice. :wink: Nu știam că au dispărut așa dintr-o dată din limba română.

Ai dreptate şi legat de diacritice. Primesc cu plăcere această lecţie!

Mulţumesc,

am observat, imi cer scuze, dar eram intr-o anumita graba cand inscriam lucrarea pe site… :smile: