Enhancer - Web - București - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

Descriere

Life Enhancer este o platforma cu ajutorul careia fiecare persoana isi memoreaza un istoric al filmelor vizionate, si parerea sa despre acel film.

Tehnologii

S-au folosit urmatoarele tehnologii si limbaje de programare:
-HTML
-CSS3
-PHP
-MySQL
-jQuery
-Ajax
-Tragerea datelor de pe APIs ( OMDbAPI si YouTubeAPI )
-SVG Animations

Cum functioneaza?

In momentul in care faci o cautare de film, cu ajutorul AJAX sunt trimise datele din formular catre o alta pagina php care contine codul de tragere a informatiilor de pe API-ul folosit, sunt trimise si afisate pe pagina cu AJAX, fara a da refresh in pagina.

ATENTIE
Mi-am cumparat hosting dar nu ma lasa sa folosesc aceste APIs, drept urmare site-ul este incarcat pe un alt host gratuit unde am permisiunea aceasta, dar un host free este pana la urma un host free, s-ar putea sa aiba momente in care nu merge, sau merge lent.

Cerinte sistem

Cerintele de sistem sunt urmatoarele:

  • conexiune la internet ( >450kb/s)
  • un browser de internet (recomandat Google Chrome, pentru o experienta completa)

Cerinte minime hardware:

  • Pentium III
  • 100MB spatiu pe disc
  • 128MB de memorie RAM

Realizatori

Armand Codreanu

  • Scoala: Liceul Teoretic Ion Barbu
  • Clasa: 10
  • Judet: București
  • Oras: Bucuresti

Screenshots

Buna seara!
Din cand in cand host-ul free pe care il am nu coopereaza si imi blocheaza requesturile catre un api si nu pot trage informatii despre filme. In varianta locala functioneaza fara probleme. Am explicat in descriere. In cazul in care nu functioneaza cautarile in site ma puteti contacta si va pot trimite adresa ip de acasa si sa mi deschid serverul local ca sa puteti sa vedeti site ul in functiune.
Multumesc pentru inelgere!