Fireball - Multimedia - Alba - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Multimedia
  • Judetul: Alba
  • Surse: - YouTube

Descriere

Animația concepută este pentru un viitor joc de tip “open world” și în acest scop am realizat, ca prim pas, un cinematic pe tema “medieval fantasy” sau medievalul fantastic, ales ca un subgen al fantasticului. Pentru a creea scenele modelate și animate am folosit Blender - un software free pentru modelare și animație 3D. Lucrarea este compusă din scene dinamice, în care fiecare corp este modelat dintr-un “basic mesh” (corp primitiv, de exemplu un cilindru, o sferă, etc.) căruia i se adaugă o textură realizată prin prelucrarea unor imagini abstracte, adăugarea de filtre, de efecte sau schimbare a ”blend mode”-ului, cinematica inversă. Editarea video neliniară și o parte din capabilitățile de compoziție au fost realizate cu ajutorul aplicației Sony Vegas PRO. Originalitatea proiectului constă în tratarea software a temei abordate și în conceptul și viziunea proprie despre animații 3D.

Tehnologii

Lucrarea este compusă din trei scene, prima scenă cuprinzând o încăpere întunecoasă cu o podea de lemn și o masă pe care este așezată o hartă, un inel, două cărți și o lumânare, fiecare corp fiind modelat dintr-un “basic mesh” (corp primitiv, de exemplu un cilindru, o sfera, etc.) căruia i se adaugă o textură (fig.2), realizată prin prelucrarea unor imagini abstracte, adăugarea de filtre, de efecte sau schimbarea blend mode-ului. Pentru a dinamiza scenele, am adăugat un fireball - o sferă incandescentă care plutește și căreia i-am adăugat un grup de particule pentru a-i oferi ceva mai multă culoare și dinamică.

Cerinte sistem

Windows xp/7/8/10
Conexiune la internet

Realizatori

Bogdan Georgescu

  • Scoala: Colegiul National “Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia
  • Clasa: 11
  • Judet: Alba
  • Oras: Alba Iulia

Screenshots