FLEXchangeMonitor - Soft - Galati - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Galati

Descriere

Programul este un utilitar, care poate fi folosit de catre brokeri de orice nivel, care au in vedere tranzactiile realizate la bursa NASDAQ. Acestia au optiunea de a cauta simbolul unei companii, schimbul in timp real al unui indice, (sau pe anumite perioade) , salvarea pretului actiunilor(Open, High, Low, Close, Current/Time ). Evolutia pretului este reprezentat de catre doua charturi dinamice, unul pe un segment de perioada (default 30 secunde), al doilea pe toata perioada. Update’ul se realizeaza la 3 secunde (default).
Visualizarea valorilor este accesibila prin tooltips, iar dimensiunea charturilor este resizable.

Tehnologii

Flex, AIR, Java, Sqlite

Cerinte sistem

Cerintele minime de sistem specifice SO folosit (Unix/Linux/Mac/Windows)
(Adobe Air runtime (de obicei, integrat in flash player))

Realizatori

Bolea Ionut

  • Scoala: Liceul Teoretic Dunarea
  • Clasa: XI
  • Judet: Galati

Screenshots



yey! :stuck_out_tongue:

Hehe… Bogdane, acuma trebuia sa vii si tu cu NXStock la infoedu :smile:) Aveai concurenta :stuck_out_tongue:

Doua softuri legate de bursa anul asta, fascinant. Tinand cont ca si eu am un proiect similar, incep sa cred tot mai mult povestea cu teoria memetica si cu inteligenta colectiva.

Pe langa achizitia de date:
a) extragi trenduri ?
b) poti aplica operatori ? (MACD, EMA)
c) management de portofoliu ?

Voi astepta prezentarea proiectului cu interes :smile:

Success !

Vreau sa fac aplicatia usor de utilizat shi simplutza , dar destul de complexa. Poate
[interesant cum se afiseaza raspunsurile la thread :smile:) ]

Nu prea am inteles ce vrei sa zici.
Atat mi-e clar :: “simplutza dar complexa” = conditii contradictorii -> ai de-a face cu o problema de optimizare

@Krueger: cred ca spunea simplu de utilizat dar care poate face multe. Gen Wordpress: simplu dar complex.

Resurse despre cum se pot folosi retelele neurale artificiale si algoritmii genetici pentru a prezice comportamentul FOREX/bursa de valori poti gasi pe un forum romanesc aparut recent:
http://intelligentics.ro/forum/

S-ar putea sa te intereseze :smile:

Aplicatia se poate imbunatatii cu singuranta avand in vedere ca momentan, din cate am vazut in documentatia afisata pe site (cata.home.ro), generarea se bazeaza pe numere aleatoare si nu pe algoritmi care sa reflecte intr-o anumita proportie realitatea.

dranaxum

Aplicatia se poate imbunatatii cu singuranta avand in vedere ca momentan, din cate am vazut in documentatia afisata pe site (cata.home.ro), generarea se bazeaza pe numere aleatoare si nu pe algoritmi care sa reflecte intr-o anumita proportie realitatea.


Are doua moduri: simulare shi modul live, in care ia datele in timp real de la un provider. Iar neural networks, nop.

@anonymus message
Nu, asta nu e un proiect mort. Eu il voi dezvolta, in continuare. Vor mai fi concursuri la care il pot prezenta. Voi adauga mai multe functionalitati shi eventual, o sa fac shi o versiune demo pe care o voi pune pe un site. Oricum, modul cum am programat aplicatia imi permite sa’i adaug lucruri noi, foarte ushor, fiind realizata dupa arhitectura mvc.