Function - Soft - Braila - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Braila

Descriere

Programul lucreaza cu functii simple sau compuse - calculeaza valoarea intr-un punct, derivata, integrala definita si realizeaza graficul functiei.

Tehnologii

Visual C#, .NET Framework v2.0, 3Dsmax, Easy Icon Maker, Font Creator v5.0, Paint

Cerinte sistem

Procesor tip x86 cu frecvenţa peste 1GHz capabil să suporte:
• Microsoft Windows 2000 cu Service Pack 3 instalat;
• Microsoft Windows XP;
• Microsoft Windows 2003 Server;
• Microsoft Windows Installer 3.1 (distribuit şi instalat odată cu programul);
• Microsoft .NET Framework v2.0 (distribuit şi instalat odată cu programul).
50 MiB - 100 MiB hard, 128-256 MiB RAM.
CD-Rom 4x, imprimanta.

Realizatori

Banceanu Alexandru

  • Scoala: C.N. “Nicolae Balcescu”
  • Clasa: XII A
  • Judet: Braila

Condurache Iulia-Andra

  • Scoala: C.N. “Nicolae Balcescu”
  • Clasa: XII A
  • Judet: Braila

Screenshots


dragutzel…seamana destul d bine cu MathXP…kre a participat anu trecut si a luat premiul I la InfoMatrix anul asta…sunt curios cum face inegrala unei funcii mai ciudate ( dar kreia i se poate face totusi ; orice functie e derivabila dar nu fiekre functie poate fi integrata :wink: ). Si as mai fi curios in legatura cu ceva: graficul functiei il face folosind GUI sau grafik profesionista gen OpenGL, cum facea MathXP?

mai sa fie… orice functie e derivabila. iti dau cate lazi de bere vrei daca-mi derivezi |x|:R->R.

now back on topic:

@khaos: si cu GUI se pot face grafice profesioniste, acum depinde ce intelegi tu prin ‘profesionist’

@function: ati scris la tehnologii 3dsmax, unde l-ati folosit ?

Bulishor

iti dau cate lazi de bere vrei daca-mi derivezi |x|:R->R.



Asa cum am spus, matematica nu e punctul meu forte...
Later edit: ai dreptate. E doar continua.
-----
on topic:

Pot sa desenez functii care au puncte de discontinuitate?
Cum deseneaza tg(x)? Tratezi in mod special asimptotele verticale?

man… nu e derivabila in 0, deci… nu e derivabila. nu e suficient sa fie continua.

orikt ai vrea GUI is not professional graphics. Se pot face chestii foarte frumoase si cu GUI. Am 2 ani experienta. Programul pare bun, insa din c vad io aici nu prea se compara cu MathXP-ul d anu’ trecut imi pare f rau. Poate la prezentare autorii vor demonstra contrariul; caz in kre imi voi recunoaste greseala. Pana atunci insa imi rezerv dreptul sa pomenesc faptul k stiu un tip kre a facut un program in Pascal kre face grafice d functii si kre le deriveaza. Kt despre derivate asa nici f(x)=radical(x) nu este derivabila dekt p (0,+infinit). BTW derivata functiei |x| este x/|x| ( x diferit d 0, desigur :wink: ). Presupun k e vina mea k n-am precizat k orice functie se poate deriva p un anume

interval ( sau reuniune d intervale).

evident… sper ca programul vostru stie sa-si calculeze:

1. intervalele de derivabilitate ale unei functii

2. daca o functie este integrabila, sa-i gaseasca intervalele in care se poat e calcula aria (integrala) si sa calculeze formula…

altfel nu vad cum calculati integralele functiilor de genu:

[x], ln(x) si altele… singura posibilitate ar fi sume Riemann DAR alea nu sunt intotdeauna precise si nu puteti afla formula primitivei.

screenshoturile nu sunt prea explicite asa ca ar fi frumos din partea voastra sa il uploadati pe un server.

Pentru un program de contesturi pare ok, nush MathXp-ul de anul trecut dar stiu Derive 6.0 de Texas Instruments… poate va mai inspirati un pic :wink:

dar tot n-am aflat unde au folosit 3dsmax… :angry:>

Nu e mare shmecherie, a facut probabil cu metoda trapezelor sau dreptunghiurilor trecand prin 500-600 iteratii. Oricum, prima dintre ele e cea mai buna… dar am observat ca NU CALCULEAZA PRIMITIVA ( nici nu e nevoie pentru a calcula integrala definita…), deci NO BIG DEAL

ar fi culmea ca integrala de la -1 la 1 din sin(x) sa le dea ceva de genul 0,002 :smile:

nu va suparati daca raspunsurile vor veni toate… dupa BAC? momentan ne cam enerveaza corola de lumini a lumii… :angry:>

@karlitos: aia cu trapezele se cheama riemann… asta asa ca fapt divers

@times60: de minuni a lumii… Cultura nu strica nimanui iar vedeti ca nu sunteti singurii cu bacu :wink:



ontopic:

pune-ti mai baieti programul pe server ca sa vedem si noi “lumina” voastra

la proiect nu am lucrat de muuuuuult ptr ca vrem sa dam bacu.

scria screen-shot-uri obligatorii asa ca am pus ce avem pana acum; vom face o interfata mai placuta cu 3dsmax;

ca sa raspund la multe intrebari: grafica e facuta cu GUI; nu vad de ce as vrea sa folosesc opengl ca sa fac un grafic ce in esenta e o linie.

programul nu calculeaza primitiva ptr ca e f greu si ar fi posibil doar ptr un nr limitat de functii.

asimptotele, expresia algebrica a derivatei, domeniile de definitie etc. vom incerca sa le aplicam.

si integrala de la -1 la 1 din sinx dx =0

Tot n-ai raspuns la postul meu…

DeX are dreptate ( not always dar d data asta si c in leg cu mai multe ). Nu sunteti singurii cu bacu’. With regards 2 ur GUI interface, dak functia e 3D?..simulati 3 dimensiuni in GUI? Imi pare rau k tre sa dau MathXP k un exemplu din nou ( sa nu ziceti k va compar cu nush c program comercial facut d 100000 d oameni bla bla ), dar ala folosea OpenGL tocma pt a putea face 3D functions. Si dak tot vreti sa folositi 3DS Max puteti extinde si functionalitatea aplicatiei voastre folosind OpenGL ( nu va trebuie placa video mai evoluata dekt c veti gasi la muzeul d istorie si nici din procesor n-o sa va pape prea mult ). Asta poate intre bac si admitere :wink:

sau intre admitere si galaciuc, ca poate omu vrea sa intre la o facultate buna

vrem sa fie o surpriza :stuck_out_tongue:

i hate surprises :smiley:

Stii, daca arati programu’ la lume atunci lumea ar putea sa-ti dea niste sfaturi cum ca acolo nu e bine si ca acolo mai merge facut asa etc. Asa se perfectioneaza orice program, nu tinandu-l la prafuit :smiley:

de acord… critica-i buna… de asta ne frecam aicea toti intre noi ca sacalii :smile: