G.A.M.E.S - Soft - Suceava - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Suceava

Descriere

GAMES este o aplicatie de manipulare a modelelor tridimensionale si de organizare a lor intr-un sistem compact de reprezentare a mediilor 3D. Cand vorbim despre organizare, ne referim mai mult pre-programarea lor intr-o forma unde poate fi apoi reutilizate de program pentru a fi apoi folosite in construirea jocurilor video.Acest program a fost creat cu scopul de a da posibilitatea uilizatorilor fara cunostinte in acest domeniu de a crea jocuri

Tehnologii

JScript,C#,C++,html,php,mySql,Unity Engine,3ds Max,Maya,Adobe Photoshop,Adobe Dreamwaver,Adobe Fireworks,Facebook API,Google Analytics …

Cerinte sistem

OS:Xp,Vista/Windows 7/Mac OSx
CPU:Intel Core 2 Duo
GPU:GeForce 7 series or better/ATI Radeon R520 X1950 (PS version 3.0 ,DX 9c )
Ram:512

Realizatori

Pislar Ionut

  • Scoala: C.N.I Spiru Haret Suceva
  • Clasa: 11-e
  • Judet: Suceava

Pentilescu Alexandru

  • Scoala: C.N.I Spiru Haret Suceva
  • Clasa: 11-e
  • Judet: Suceava

Hojbota Eduard

  • Scoala: C.N.I Spiru Haret Suceva
  • Clasa: 11-e
  • Judet: Suceava

Screenshots


Sa subintelegem din imagini ca editorul 3D este creat de voi? Codul se compileaza intr-un executabil sau exista o masina virtuala care interpreteaza de fiecare data codul scris de programator? Ati creat si un site, deoarece din tehnologiile folosite se subintelege ca da? … Poate ati uitat de DirectX/OpenGL

Sa subintelegem din imagini ca editorul 3D este creat de voi? Codul se compileaza intr-un executabil sau exista o masina virtuala care interpreteaza de fiecare data codul scris de programator? Ati creat si un site, deoarece din tehnologiile folosite se subintelege ca da? ... Poate ati uitat de DirectX/OpenGL


Salut
1) Prima imagine este un screenshot din aplicatie si daca la el te refereai da este creat de noi,cea dea doua imagine este un screen din Unity3d .
2)Codul este complilat intr-un executabil .
3)Siteul este in dezvoltare insa tehnologiille se refera strict la aplicatie..iar unlele componente ale aplicatie necesita sa comunice cu o baza de date/ftp
4)DirectX/OpenGL precum si alte tehnologi folosite ca si Umbra ,Beast,Ageia PhysX sunt implemetate de catre Unity Technologies in Unity 3d si nu de catre noi

Am inteles, Mediul de programare este UNITY: Game Development Tool, care este un “Game Maker” de calitate, oricum pare frumos.

gigaevil

Am inteles, Mediul de programare este UNITY: Game Development Tool, care este un "Game Maker" de calitate, oricum pare frumos.


Unity programming is still programming, fie ca-ti place sau nu :stuck_out_tongue:
gigaevil

Am inteles, Mediul de programare este UNITY: Game Development Tool, care este un "Game Maker" de calitate, oricum pare frumos.


Mersi...Insa Unity nu este considerat doar un engine pentru jocuri deoarece spre exemplu chiar si aplicatia noastra nu reprezinta un joc in sine
2) Comparatia cu "Game Maker " nu este chiar una potrivita din mai multe motive Game Maker se bazeaza pe princiul drag and drop pe cand in unity 3d trebuie sa scrii o bucata de cod pentru ca orice eveniment sa aiba parte.
Poate dupa ce ai sa vezi prezentarea noastra cu toate invoatiile ai sa apreciezi mai mult proiectu . :wink:

In primul rand il apreciez si acuma, fara sa vad pare ceva interesant. Problema e ca nici in Game Maker nu tragi orice cu drag and drop ci trebuie sa mai si un pic de cod. Nici un Game-Maker nu este wysiwyg, permite adaugarea de scripturi. Oricum numarul foarte mare de tehnologii web putea incadra proiectul la categoria web :laughing: Cei de acolo sunt mult mai intelegatori cu tehnologiile web :wink:

Oricum bafta!

gigaevil

In primul rand il apreciez si acuma, fara sa vad pare ceva interesant.


E normal deoarece nu sti inca capabilitatie aplicatie si munca noastra concreta nici nu te condamn insa nu iti poti fixa o parere despre o aplicatie doar dupa 2 poze si 200 de cuvinte .Fiecare tehnologie poate fi folosita si in alte moduri si pentru alte scopuri decat cele conventionale.
Mult succes si tie de asemeni .

Sfatul meu este sa veniti cu multe exemple create de voi in GAMES. Totusi cred ca il puteti adapta si pentru alte lucruri, nu numai jocuri. Ce ar fi sa incercati sa simulati adaptarea meshului unui fluid la caldura? Tema ar fi destul de complexa, dar ar demonstra capacitatea programului! Nu stiu daca aveti timpul necesar, dar incercati. :smile:
http://www.many-core.group.cam.ac.uk/uk … /Rokos.pdf

dranaxum

Sfatul meu este sa veniti cu multe exemple create de voi in GAMES. Totusi cred ca il puteti adapta si pentru alte lucruri, nu numai jocuri. Ce ar fi sa incercati sa simulati adaptarea meshului unui fluid la caldura? Tema ar fi destul de complexa, dar ar demonstra capacitatea programului! Nu stiu daca aveti timpul necesar, dar incercati. :smile:
http://www.many-core.group.cam.ac.uk/uk ... /Rokos.pdf



Mersi pentru sfat. :smile:
Insa aplicatia initial nu a fost facuta pentru game developement ci o aplicatie pentru architectural design ( G.A.M.E.S "Grafical Asembling Module for Envormental Setup" ) .topicul propus este foarte interesant insa momentan incerc sa termin alte features precum iOS publishing,Kinect support,Colth/Softbodies/Ragdolls etc..insa in caz ca voi avea timp cu siguranta ma voi apuca si de fluids

Salutare!

Va felicit in primul rand ca aveti curajul sa aduceti in acest concurs ideea de 3D(mai rar asa ceva). Stiu despre ce e vorba si ce inseamna asta, asa ca, sunt mandru de voi!

Ce intelegi prin manipularea si organizarea modelelor?(pentru ca eu nu am inteles exact ce face soft-ul vostru).

Astept raspunsul ca ulterior sa vin cu alte comentarii.

verdun0

Salutare!

Va felicit in primul rand ca aveti curajul sa aduceti in acest concurs ideea de 3D(mai rar asa ceva). Stiu despre ce e vorba si ce inseamna asta, asa ca, sunt mandru de voi!

Ce intelegi prin manipularea si organizarea modelelor?(pentru ca eu nu am inteles exact ce face soft-ul vostru).

Astept raspunsul ca ulterior sa vin cu alte comentarii.




Salut,

Mesri :wink: ,Deci softul se adreseaza personanelor fara cunostine in toate domeniile legate de Game Developement.Aplicatia in sine este un editor care perminte creearea si publicarea a unor joculete.prin creare intelegem manipularea unor modele(Transform,Rotate etc) si a unor componente ,componentele confera anumite proprietati unui obiect,spre exemplu componenta "Rigidbody" ofera obiectului gravitate si posibilitatea de a ii se aplica eventuri specifice astei componente precum "Add Force".
Desi pare complicat pentru a creea un joc in aceasta aplicatie tot ceea ce trebuie sa faci e sa deschizi sectiunea help sa te uiti la niste tutoriale video dupaia sa dai niste clickuri.


Off Topic:
1)DIn cate am inteles de la profesorul meu de informatica doar unul dintre realizatori participa la concurs fizic.As vrea o confirmare a acestei informatii
2)In Formularul de inscriere ne cere numele profesorului insotitor de grup .
Intrebarea ar fi care grup ?
pislar
verdun0

Salutare!

Off Topic:
1)DIn cate am inteles de la profesorul meu de informatica doar unul dintre realizatori participa la concurs fizic.As vrea o confirmare a acestei informatii
2)In Formularul de inscriere ne cere numele profesorului insotitor de grup .
Intrebarea ar fi care grup ?



Din cate stiu doar unul singur are decontate toate cheltuielile, transport-ul etc, poate sa vina si cel de al doilea participant dar va trebui sa suporte cam 60Lei/zi plus transport(mai difera si de la judet la altul, unele judete au 2 elevi pe proiect si amandoi merg gratis).
Inspectoratul va ruga un domn profesor sa vina ca insotitor, asa ca sa trimiti un mail ori dl profesor ori la inspectorul de specialitate pentru a afla cine va va insotii.
gigaevil



Din cate stiu doar unul singur are decontate toate cheltuielile, transport-ul etc, poate sa vina si cel de al doilea participant dar va trebui sa suporte cam 60Lei/zi plus transport(mai difera si de la judet la altul, unele judete au 2 elevi pe proiect si amandoi merg gratis).
Inspectoratul va ruga un domn profesor sa vina ca insotitor, asa ca sa trimiti un mail ori dl profesor ori la inspectorul de specialitate pentru a afla cine va va insotii.



Mersi pentru raspuns .. :smile: