Ghid web: Cum să realizezi un site pe platforma WordPress – www.cumsafaciunsiteweb.com - Educational - Bihor - Lucrari 2015 Nationala

Informatii generale

Descriere

Proiectul constă într-un site web care e constituit din două părți, acoperind astfel atât zona utilizatorilor începători cât și a celor mai avansați:
• Un ghid ușor de urmat și eficient, în limba română, care te învață să realizezi un site web pe platforma Wordpress, în doar 7, chiar dacă nu ai cunoștințele necesare din domeniul IT. Fiecare pas este exemplificat printr-un tutorial video.
• Un tutorial pe fundația Bootstrap pentru utilizatorii mai avansați care vor să-și îmbunătățească cunoștințele exersând ori vor să creeze un site web profesional în conformitate cu cele mai noi tehnologii web.

Site-ul poate fi accesat online la adresa www.cumsafaciunsiteweb.com

Tehnologii

Site-ul este construit pe limbajele de programare HTML, CSS3, dar am inclus și două scripturi PHP pe pagina de contact, unul care reprezintă funcția de trimitere a mail-ului și altul la generarea și verificarea codul de tip ‚captcha’ care îmi protejează email-ul de mesajele de tip spam. Design-ul a fost realizat de către mine, mai puțin meniul și butoanele care le-am modificat în funcție de site după ce le-am descărcat de pe internet (sursele le-am specificat în documentație).

Cerinte sistem

• Conexiune la internet
• Browser modern cu suport HTML5 și CSS3 – minim: Internet Explorer 9 / Safari
3.3 / Mozilla 26 / Opera 24 / Chrome 32
• Procesor cu viteza de minim 1 GHz
• RAM minim 512 MB

Realizatori

Alin Hucea

  • Scoala: Colegiul National “Octavian Goga” Marghita
  • Clasa: 10
  • Judet: Bihor
  • Oras: Marghita

Screenshots

Salut. Din ce am înțeles eu (corectează-mă dacă greșesc) cea mai importantă parte a proiectului tău este conținutul – ghidul de Wordpress / Bootstrap. În acest caz, nu crezi că te-ar avantaja mai mult categoria Software Educațional?

Poți consulta criteriile de jurizare la categoriile Web și Educațional.

Mersi pentru sugestie, o sa compar criteriile de jurizare.
Dar se poate schimba categoria daca la faza judeteana am participat la categoria web?

Da, se poate schimba în tabără.

Salut, mersi pentru raspuns dar a fost schimbata deja de Vlad.

1 Like