Groupicture - Utilitar - Brașov - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

Descriere

Groupicture este o aplicatie prin care utilizatorii isi pot organiza diferite poze in foldere si grupuri. Fiecare utilizator avand propriul cont, poate crea grupuri publice sau grupuri private, setand o parola. In interiorul acestor grupuri, utilizatorii pot incarca imagini, organizandu-le in foldere. Pozele pot fi preluate din memoria telefonului si de pe cardul de memorie, sau pot fi adaugate direct cu ajutorul camerei de fotografiat a telefonului. In cazul in care sunt mai multi utilizatori in acelasi grup, acestia pot vedea toate modificarile facute in grupul respectiv. De asemenea, utilizatorii pot descarca pozele incarcate in grupurile in care au acces. In concluzie, Groupicture este un soft utilitar prin care utilizatorii pot impartasi poze intre ei.

Tehnologii

Partea de client, aplicatia pentru android, a fost programata in Java, folosind IntelliJ IDEA ca IDE.
Partea de server a fost programata folosind Java in Netbeans. Aceasta este hostata prin Openshift si foloseste Tomcat 7 si o baza de date MySQL 5.5.
Pentru request-urile catre server ne-am folosit de biblioteca Volley. De asemenea am folosit android-support-v4 si v7 pentru ca aplicatia sa poata fi folosita pe cat mai multe device-uri.
Pentru a putea lucra in echipa mai convenabil am folosit ca sistem de versionare git, cu repository-ul sincronizat prin GitHub.
Elementele grafice au fost editate prin intermediul software-ului Photoshop.

Cerinte sistem

Sistem de operare android cu API level >= 13. (Android 3.2)
Conexiune la internet pentru functionalitate completa.

Realizatori

Andrei Timotei Ardelean

  • Scoala: C.N.I. “Gr. Moisil”
  • Clasa: 11
  • Judet: Brașov
  • Oras: Brasov

Constantin-Cornel Goran

  • Scoala: Colegiul National de Informatica Grigore Moisil
  • Clasa: 12
  • Judet: Brașov
  • Oras: Brasov

Screenshots

Pune padding la itemul din lista, si cauta un font mai bun gen Roboto, Lato etc.
Iconitele nu se incadreaza in designul unei aplicatii android, ia-le de aici https://design.google.com/icons/
In mod normal iconitele sunt ori albe ori negre.