Hardware 101 - Web - Brasov - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Brasov

Descriere

Hardware 101 este o interfata web complet dinamica si persistenta organizata pe dialoguri ce pot fi manipulate dupa placul utilizatorului. Dialogurile sunt incarcate asincron prin XMLHttpRequest iar atributele lui sunt retinute in cookie-uri (atribute precum pozitii, marimi si daca sunt deasupra celorlalte dialoguri sau nu)

Tehnologii

XHTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, JSON, Ajax, jQuery

Cerinte sistem

Server side:
PHP 5.2.10
Apache 2.2.11
MySQL 5.0.76
php.ini customizat

Client Side:
Firefox 2.0+
Internet Explorer 6+
Safari 3+
Opera 9+
Chrome 1+
Driver video instalat!

Realizatori

Bontas Marcel

  • Scoala: CNI Grigore Moisil Brasov
  • Clasa: 11
  • Judet: Brasov

Screenshots

Ne poti da mai multe detalii? Adica pt ce-ti trebuie video/accelerare grafica?

"web-ul’ acesta este un fel de replica la iGoogle?

Pe un sistem de operare pe VESA fara accelerare video sau cu placa video foarte slaba s-ar putea sa mearga greu ferestrele. Depinde foarte foarte mult de browser si de engine-ul javascript pe care il poseda.

Spre exemplu, Google Chrome reuseste sa functioneze cu interfata foarte bine is pe sisteme foarte slabe din punct de vedere video.

Problema sacadarii cel mai probabil va fi remediata de lansarea urmatoarei generatii de browsere cum ar fi Opera 10 sau Firefox 4.

Din nou: merge greu doar pe calculatoarele foarte slabe sau fara acceleratie.
Pe un ATI Radeon X1000 AGP sau pe un GeForce 6600, placi considerate in ziua de azi slabe merge fara probleme.

Interfata nu este un raspuns la iGoogle. iGoogle este bazat pe snap, pe cand a mea este bazata pe dialoguri jQuery care se comporta exact ca ferestrele unui sistem de operare. Totul este dinamic prin AJAX si persistent prin JavaScript, JSON si prin folosirea cookie-urilor.

Un exemplu ar fi atunci cand userul deschide 10 articole. El n-are nevoie sa tina minte numele fiecarui articol sau de unde sa-l deschida. In eventualitatea inchiderii browser-ului sau a unui refresh, starea fiecarei componente este retinuta, astfel incat utilizatorul nu pierde nimic.

Singura exceptie apare cu folosirea elementelor de form pentru ca acestea nu pot fi retinute. Textul dintr-un textbox (spre exemplu) nu poate fi retinut pentru ca ar necesita salvare in timp real, lucru deloc eficient.

Interfata are si un forum facut de la zero, si el complet dinamic. Partea de index a forum-ului se foloseste de o rata de refresh, pentru ca lista de topic-uri sa fie actualizata periodic. Userul nu trebuie sa faca nimic, daca vrea sa vada daca a primit un reply nu trebuie sa dea refresh, trebuie doar sa astepte, pentru in scurt timp, forumul se va actualiza automat.

Am mai atasat o poza care ilustreaza 2 articole deschise precum si un film.
La vizionarea filmului e cel mai important sa fie instalat driverul video pentru a asigura o tranzitie fina atunci cand userul misca dialogul care contine filmul.
Dialogul (si implicit filmul) poate fi marit sau micsorat. In situatia asta, filmul isi schimba dimensiunile in timp real.

As atasa si un filmulet (4.4 MB) pe post de preview, dar “Extensia mp4 nu este permisă.” :smile:

Am inteles.

Dar o intrebare. Folosesti cookie-s. Macar le “encryptezi”? Sau o sa poata veni oricine sa le foloseasca si sa vada ce/cum/unde folosesc eu. A da si SQL Injection proof?:smiley:

Un proiect foarte interesant din punctul meu de vedere.
Multa bafta cu el…

Da, site-ul este protejat impotriva SQL injection-ului.
De asemenea, in cookie-uri sunt stocate doar date care nu pot fi folosite pentru a afla detalii despre utilizator. Datele cu asemenea potential sunt encriptate, altfel sunt doar url encoded.