Helpu - Utilitar - Prahova - Lucrari 2017 Nationala

Informatii generale

Descriere

Acest program este destinat firmelor care se confrunta cu o mare cantitate de birocratie, contabilelor si persoanelor ce petrec foarte mult timp completant formulare si statistici. Dupa ce administratorul firmei creeaza conturi criptate angajatilor, acestia isi acceseasza contul si se intalnesc cu Helpu, un mic programel destinat sa ii ajute. Totul se bazeaza pe clasele speech.synthesis si speech.recognition astfel ca agajatul doar vorbeste cu Helpu si ii cere ce are nevoie. Pe langa optiunile generale pe care le prezinta orice soft de genul - Cortana / Siri - ca de exemplu deschiderea browserului, trimiterea de email-uri sau printarea documentelor, acesta are si cateva in plus. Folosind cuvintele “notepad”, “word” si “excel” Helpu va deschide o casuta de dialog iar angajatul va putea selecta fisierul dorit. Calculatorul va incepe sa citeasca exact ce scrie in fisier ca cel ce asculta sa poata introduce datale respective in alta parte si sa nu mai fie nevoit sa lase pe bara formularul si sa mearga sa dea copy in fisier si inapoi in formular sa dea paste. Acest lucru poate deveni iritant si poate ocupa mult timp iar eu cred ca Helpu isi are rostul in multe firme din Romania si nu numai. Un exemplu concret: fiind profesor la o clasa de liceu trebuie sa iti inscri elevii la un concurs unde ai de completat un formular. Acest lucru nu e greu cand vine vorba de 1-2 elevi dar deja cand numarul lor ajunge pe la 20-30 devine obositor si stresant. Astfel Helpu te va ajuta sa trecei peste acest impas si sa nu mai trebuiasca sa dai copy/paste de nenumarate ori.

Tehnologii

Proiectul a fost scris pe platforma Visual Studio utilizandu-se limbajele C# pentru majoritatea proiectului si MySQL pentru partea de baze de date si logari. S-au folosit numai biblioteci din sfera .NET si 2 poze de pe forumul creativemonkeyz.com

Cerinte sistem

Cerintele sunt minime, proiectul nu necesita prea multe. Minim un procesor dual-core de 2GHz, 4GB RAM si o memorie interna de maxim 200Mb. De asemena pentru a putea fi utilizat la capacitate maxima ne trebuie un microfon si boxe.

Realizatori

Horatiu Necula

  • Scoala: Colegiul National Nicolae Iorga
  • Clasa: 12
  • Judet: Prahova
  • Oras: Valenii de Munte

Screenshots

Mie aceste screenshots nu imi spun nimic…