Highschool Chemistry - Soft - Galati - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Galati

Descriere

Highschool Chemistry este un soft ce se adreseaza elevilor care doresc sa isi imbunatateasca cunostintele in domeniul chimiei. Programul este structurat pe module, fiind astfel mai usor de lucrat cu facilitatile sale.

Module program:

Teorie
Dictionar de termeni chimici
Tabelul periodic al elementelor
Experimente chimice fara profesor
Teste de verificare a cunostintelor

Tehnologii

c++Builder, flash, MySQL

Cerinte sistem

Procesor AMD/Intel ~450Mhz, 64Mb RAM, spatiu pe disk 100Mb

Realizatori

Pricope Razvan-Aurelian

  • Scoala: Colegiul National Vasile Alecsandri
  • Clasa: X
  • Judet: Galati

Postolache Florin

  • Scoala: Colegiul National Vasile Alecsandri
  • Clasa: X
  • Judet: Galati

Balan Razvan-Alin

  • Scoala: Colegiul National Vasile Alecsandri
  • Clasa: X
  • Judet: Galati

Screenshots



Ce alte experimente mai contine?
Demo’ul e frumos, dar mai poate fi imbunatatit la design la teorie mai ales

Intai trebuie mentionat faptul ca programul este intr-o continua dezvoltare
La capitolul experimente, numarul lor este de 3(fiecare experiment cu explicatiile de rigoare si cu ajutor, sa invatati ceva nou din el :smile: )

Cat priveste design-ul, am dorit sa se integreze cat mai bine cu sistemul de operare. Plus ca am vrut sa functioneze si pe calculatoare mai slabe. In fond, nu toata lumea are acasa C2D si 2 Gb ram pt o interfata 3D(hmm… o idee buna pt un viitor proiect :stuck_out_tongue: )
Bine, se mai pot adauga 2 -3 imagini pt ergonomie dar vom vedea mai incolo. :smile:

Despre DEMO pot spune ca are in componenta doar modulele care au luat cel mai putin timp de dezvoltare si sunt cele mai neinteresante (daca pot zice asa). Celelalte 3 module sunt in faza de eliminare a bug-urilor, slefuire, testare etc.

Cartoon-like design ; imi place .
Succes cu lucrarea !

Rayvian

Bine, se mai pot adauga 2 -3 imagini pt ergonomie dar vom vedea mai incolo. :smile:



Cateva poze in plus bine desenate pot face "minuni" si nu fac programul mai pretentios la resurse :smile:

@g0biko: Ne bucuram ca-ti place proiectul. Chestia cartoonish este prezenta doar in meniu si sa zicem la experimente. In rest am folosit controale de windows. Ideea era sa imbinam oarecum utilul cu placutul (ne-a reusit? voi decideti :smile: )
@dani.user: Ne vom gandi unde ar merge un retus si vom mai modifica. Numai sa nu incarcam inutil interfata programului :smiley: