Hostarea - Web - Timis - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Timis

Descriere

Hostarea este un catalog cu oferte de web hosting pe piata din Romania. Cu ajutorul acestui site, se pot cauta pachete de hosting cu diverse criterii. Vizitatorii pot acorda note pachetelor sau pot trimite pareri cu ajutorul unui cont creat pe site. Cei care ofera hosting isi pot crea conturi si adauga pachete.

Tehnologii

HTML, CSS, PHP, MySQL

Cerinte sistem

Server: PHP + MySQL
Client: Browser IE, Mozilla, Opera

Realizatori

Dumencu Alexandru Stefan

  • Scoala: Liceul Grigore Moisil
  • Clasa: XII
  • Judet: Timis

Balea Ciprian

  • Scoala: Liceul Grigore Moisil
  • Clasa: XII
  • Judet: Timis

Cojocaru Marius Adelin

  • Scoala: Liceul Grigore Moisil
  • Clasa: XII
  • Judet: Timis

Screenshots

ideea centrala este:In romania nu exista inca un director de oferte webhosting INDEPENDENT, care sa contina pachetele cat mai multor firme, ne-am gandit noi sa facem unul :smiley: Multi cunoscuti au avut batai de cap pana au ales un furnizor si un pachet de hosting; directorul vine in intampinerea acestor tip de nevoi, pt o cautare cat mai eficienta, intrun timp cat mai redus.





Asteptam pareri si propuneri :smile:

“ne-am”



si vezi ca ai mofificat ceva si nu mai merge.

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/hostarea/public_html/cautare.php on line 42

Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/hostarea/public_html/cautare.php on line 45

Cautarea s-a facut dupa: os:toate;
rezultate:

Warning: mysql_fetch_assoc(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/hostarea/public_html/cautare.php on line 55


In rest pare ok, dar nu prea inteleg mecanismul, adminii cauta si adauga ofertele sau se face o chestie automata?

/Later edit:
mai e si asta aici http://www.hostarea.ro/index.php?modul= … t&id=firma :
Warning: Division by zero in /home/hostarea/public_html/oferte_post.php on line 26

Exista 4 nivele de acces p site: vizitator(neinregistrat), user(persoana fizica), user firma si admin. Firmele isi posteaza ofertele. Asta pt a pastra obiectivitarea, si k sa poata modifica usor fiecare firma, oricand paketele.

Si referitor la erori… :smiley: Sunt inerente deocamdata. Dupa admitere mai avem vreo 2 module de facut, dupa care ne apucam de cizelat. Oricum, la Galaciuc am vrea sa facem lansarea oficiala a siteului

Ar fi misto daca ati face si monitorizarea firmelor care ofera hosting.



Oferte poate sa faca oricine si degeaba le compar, ca si client ma intereseaza si raportul pret / calitate.



Prima intrebare pe care mi-o pun cand aleg un hosting este: cat de mult downtime au? Cat de des cad? Cam care sunt timpii de raspuns? Cam cate site-uri gazduiesc (asta cu cate site-uri / clienti au o facea mai demult fai.ro aici: http://www.fai.ro/top_providers.php ).



Ma intreb daca nu s-a mai facut un site ca al vostru… stiu ca la un moment dat http://www.gazduire.info/ facea asta… oare?

Pt asta avem oarecum sectiunea de comentarii. Utilizatorii pot sa isi dea cu parerea referitor la calitatea produsului. Cont de firma nu poate sa faca oricine. Prima data trebe validat de admin, inainte sa devina activ.



Mersi pt ideea cu siteuri gazduite. E buna :smiley:



Keep 'em comming :smile:

ciprybalea

Pt asta avem oarecum sectiunea de comentarii. Utilizatorii pot sa isi dea cu parerea referitor la calitatea produsului.


Comentariile nu sunt intotdeauna suficiente si sunt subiective.
Numerele in general nu mint. Timpii de raspuns, timpul cat serviciul e down, astea sunt cifre, date, solide, asa, ca pentru ingineri. :smile:

la momentul de fata gazduire.info nu mai face asta. E doar un forum acolo. phpromania face ceva de genul asta (http://www.phpromania.net/index2.php?topic=tabhosting). Numai ca nu e specializat pe asa ceva. Noi asta urmarim

liquidsnake

In rest pare ok, dar nu prea inteleg mecanismul, adminii cauta si adauga ofertele sau se face o chestie automata?


Ideea e crearea unui catalog cu pachete de hosting. Fiecare firma sa isi administreze singura pachetele pe hostarea.ro iar acest lucru sa fie urmarit de catre admini (sa nu apara spam).

Situl nu e terminat, a suferit multe modificari pana acum si inca se lucreaza. De aceea inca apar erori.

Momentan nu avem in plan monitorizarea downtime-ului si nici nu avem un server de incredere care sa faca acest lucru. Ne vom baza pe comentariile relative ale altor persoane.
Nu spun ca ideea din spatele sitului este originala, dar nu am vazut-o implementata serios niciunde pana acum.

Intrebare1: de ce as fi eu motivat eu, ca firma, sa imi actualizez de fiecare data oferta de gazduire la voi? Daca nu sunt pritre cele mai ieftine oferte oricum nu voi vrea probabil sa apar pe site-ul vostru. Daca site-ul vostru la inceput nu este vizitat, nu am nici un interes sa fiu prezent pe el. Daca firmele nu sunt prezente, nici nu va deveni vizitat? Cum planuiti sa iesiti din cercul asta inchis?



Intrebare2: de ce puneti firmele sa fie active si nu parsati voi ofertele de gazduire de pe site-urile firmelor? Bineinteles ca nu este usor, fiecare isi publica ofertele in zece mii de alte feluri, dar n-a zis nimeni ca sa faci un site trebuie sa fie usor. :smile:

  1. Probabil vom introduce noi in locul firmelor cateva pachete la inceput. Nu vad de ce nu ar dori o firma sa fie inclusa pe site. Chiar daca ofera 10 Mb si cer 20$ pe luna tot vor primi o expunere (redusa ce-i drept) a serviciilor.

    La inceput va fi greu, dar sper ca lucrul la partea de SEO va da roade.



    2) Categoric nu. Cat timp nu exista feeduri cu oferte pentru fiecare firma nu putem sa facem automat procesul. Sa luam fiecare pagina cu layouturi diferite pentru a extrage datele de care avem nevoie nu mi se pare deloc eficient.

eficient e, dar e de munca la greu

Raspuns 1: Cel putin pt inceput, neam gandit sa facem ceva acorduri verbale cu firmele si vom baga noi continutul. Dak merge treaba, si vin utilizatori, atunci preiau ei. O sa facem treaba de SEO, k sa ajunga vizitat siteul, dar asta (stim cu toNtii :stuck_out_tongue: ) cere timp.



Raspuns 2: O firma poate activa si pe forum (pe care am vrea sa il facem noi, desi nu suntem siguri k pana la Galaciuc vom avea timp), poate intra in contact cu utilizatorii. Si poate sa isi stranga jucariile si sa plece cand vrea, fara sa mai faca cere la admin sa fie scoasa din evidenta. In plus, pt k sa “tragem cu ochiu” prin ofertele firmelor si sa copiem continutul de pe siteul lor nu stiu dak e tocmai legal. Ar putea sa comenteze cineva k el nu vrea sa apara oferta respectiva pe directorul nostru.

alecs

Nu vad de ce nu ar dori o firma sa fie inclusa pe site. Chiar daca ofera 10 Mb si cer 20$ pe luna tot vor primi o expunere (redusa ce-i drept) a serviciilor.


Ideea e ca firmele nu se inscriu daca nu au cu ce sa se diferentieze.
De ce sa ma inscriu pe un site in care apar 101 de oferte identice? Daca nu concurez la preturi minime, nu ma alege nimeni.

In schimb, daca ati calcula uptime/timp de raspuns/popularitate, o firma care ofera servicii bune, se va inscrie chiar daca nu are preturi low-end.

Un feature interesant (mi se pare mie) e sa afisezi o lista de website-uri gazduite de acea firma. Astfel de informatii nu pot fi falsificate. Un site poate fi incadrat la o companie de hosting dupa informatiile oferite de RIPE/RNC despre ip-ul la care point-eaza domeniul.


E o piata (si tema de website) frumoasa. Se pot face multe. Axati-va pe doua intrebari cheie:
1. De ce am nevoie eu - potential client - ca sa gasesc si sa aleg o oferta de webhosting?
2. Cum ma ajuta site-ul pe mine - o companie de webhosting - ca sa imi vand serviciile? Nu, niste inbound links dintr-un director nu e de ajuns.
wickedman


Ideea e ca firmele nu se inscriu daca nu au cu ce sa se diferentieze.
In schimb, daca ati calcula uptime/timp de raspuns/popularitate, o firma care ofera servicii bune, se va inscrie chiar daca nu are preturi low-end.

Un feature interesant (mi se pare mie) e sa afisezi o lista de website-uri gazduite de acea firma.

1. De ce am nevoie eu - potential client - ca sa gasesc si sa aleg o oferta de webhosting?
2. Cum ma ajuta site-ul pe mine - o companie de webhosting - ca sa imi vand serviciile?



Calculul de uptime/downtime nu prea il putem face pe un server nededicat, fiindca nu duce. Si nu avem 300-400$ sa luam unul dedicat. La popularitate neam gandit ca ratingul (pe langa comentarii, desi pot fi si subiective) dat de utilizatori ar fi cea mai buna varianta. Cu lista de siteuri gazduite ne-a sfatuit si vivi, si o sa implementam asta.

Ca rapsuns la prima intrebare, citeste primul meu post la topicul asta. Pt a 2a: directorul asta e un fel de panou publicitar gratuit, asa ca poate contribui la vinderea serviciilor de hosting. Eu sunt de parere "daca e gratis, de ce sa nu-l cumperi?" :smiley:, si exista multi de acoord cu mine. O sa incercam sa ducem o campanie de publicitate pt lansarea directorului, si suntem convinsi ca restul sa curga de la sine.

Mersi pt sugestii. :smiley:

Eu sunt de parere "daca e gratis, de ce sa nu-l cumperi?" Very Happy, si exista multi de acoord cu mine. O sa incercam sa ducem o campanie de publicitate pt lansarea directorului, si suntem convinsi ca restul sa curga de la sine.


Tocmai, daca e gratuit probabil multi se vor gandi ca nu aveti resursele financiare sa mentineti site-ul mult timp sau sa faceti review-uri solide. Lipsa taxei de inscriere a unui hoster elimina discutiile de genul "hoster-ul care plateste mai mult apare primul in lista?" care au aparut la multe site-uri de hosting reviews de pe net. Dar raman alte probleme.

Pe langa specificatiile detaliate de pachete de hosting oferite de hosteri, review-urile sunt foarte cautate. Iar aici ar prinde bine lista de site-uri tinute de un anumit hoster si sa cereti testimonials de la cele mai mari dintre ele :wink:

Cat despre SEO... trebuie sa aveti destul content de buna calitate(specificatii, review-uri, testimonials) ca sa atraga mult trafic.

Si revenind la gratuitate...aveti un plan de monetizare al site-ului? Daca vreti sa tina mult timp si la mult trafic o sa va trebuiasca o sursa de venit :smile:

La treaba cu siteurile gazduite de fiecare hoster am inceput sa ne gandim serios. Mai ales ca multa lume a pomenit deja de asta.



Despre sustinerea financiara… cat e bursa la Poli? :laughing: :wink:

Noi speram sa facem ceva bani cu siteu din advertising, si asta sa fie complementar la banii pe care ii bagam noi. Stiu ca unii nu prea sunt de accord cu scosul banilor din siteuri ( ma refer la advertising, nu la banii p care ii iei cand faci un site), dar acum totul se transforma intr-o afacere (the dark side of coding :smiling_imp:: ). Chiar si sa faci langosi in piata in Balcescu e o afacere. Deathy, tu stii la ce ma refer :smiley:

Oricum, momentan ne concentram pt finalizarea proiectului. Dupa lansare, mai vorbim de promovare / longevitate. Chiar o sa avem nevoie de ajutor

Reeve

buy valium diazepam page about buy valium diazepam.



Nu stiu cine a pus linkurile astea aici. Si ce ce m-ar interesa sa cumpar diazepam ?! :laughing: