Imperiul Bizantin v2.0 - Soft - Suceava - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Suceava

Descriere

Imperiul Bizantin este un soft educational ce abordeaza Istoria Imperiului Bizantin intr-un mod placut si interesant.
Fiecare capitol este structurat in asa fel incat prin interactivitatea elev-soft sa captam atentia elevului.
Pe langa continutul autodidactiv, si testele de autoinvatare si autofixare a informatiilor noi acumulate, softul vine si cu un sistem viguros de testaere, care va arata grudul exact de insusire a continutului.
Imperiul Bizantin are o importanţă deosebită datorită influenţelor pe care le-a avut asupra civilizaţiei europene.
De ce am ales această temă?
Noi considerăm că nu i se dă importanţa cuvenită acestui stat la orele de clasă.
Ne-am propus ca prin intermediul acestui soft să prezentăm într-o formă interactivă lecţiile din manualul de istorie de clasa a XIa cu privire la Imperiul Bizantin.
Lucrarea cuprinde 8 secvenţe bine structurate astfel încât elevului îi va veni uşor să înţeleagă principalele evenimente care au avut loc în istoria de 1000 de ani a statului bizantin, precum şi un studiu de caz al decăderii imperiului, scheme, hărţi interactive, exerciţii de evaluare şi învăţare şi o parte de aprofundare.

Tehnologii

Adobe Flash CS4, Adobe Photoshop CS4, MS Visual Basic 6.0, MS Acces

Cerinte sistem

Sistem de operare XP/Vista

Realizatori

Gherasim Daniel

  • Scoala: CN de Informatica “Spiru Haret”
  • Clasa: aXIa
  • Judet: Suceava

Coman Florin Alexandru

  • Scoala: CN “Stefan cel Mare”
  • Clasa: aXa
  • Judet: Suceava

Cazaciuc Lucian

  • Scoala: CN de Informatica “Spiru Haret”
  • Clasa: aXIa
  • Judet: Suceava

Screenshots



am vazut versiunea 1 a aplicatiei si am ramas placut impresionat:)
abia astept sa vad cu ce vine nou versiunea 2:)

arata foarte bine. multa bafta. am doar o intrebare. hartile sunt facute si animate de tine?

Japonia

arata foarte bine. multa bafta. am doar o intrebare. hartile sunt facute si animate de tine?


Salut, multumim de aprecieri!
In soft am lucrat cu mai multe harti depinzand de ce studia elevul. Unele sunt scanate din carti si modificate (pastrand doar elementele ce ne trebuiesc - delimitarile statelor, vecini si altele) iar altele sunt facute in totalitate de noi (cele din carti nu ne ajutau) si animatiile tot de noi:p! :smile: