InfoCMS - Web - Brasov - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Brasov

Descriere

InfoCMS este un sistem de management al continutului ce se adreseaza tuturor categoriilor de varsta. Prin intermediul lui, utilizatorii pot invata si testa propriile cunostinte direct pe site.

Tehnologii

HTML, CSS (v2.1 si 3), Javascript (+ jQuery), PHP, MySQL

Cerinte sistem

Procesor: 2,0GHz Pentium 4, 512MB RAM, Apache + PHP si MySQL (de preferat XAMPP)

Realizatori

Zahiu Rares

  • Scoala: Colegiul National De Informatica “Grigore Moisil” Brasov
  • Clasa: IX
  • Judet: Brasov

Screenshots



Ce aduce CMSul tau in plus fata de cele consacrate (si fata de cele care vor participa anul acesta - deja mai sunt inca doua inscrise)?

De ce am nevoie de procesor de 2.0 Ghz pentru a vizualiza/hosta siteul?

Sistemul de testare a cunostintelor. :smile: numele a fost ales gresit, si initial era ok, dar a degenerat.

Si am spus ca un procesor de 2.0GHz este ok ca sa ruleze XAMPP-ul. Multumit?

Din experienta mea cu xammp-ul, acesta consuma foarte putine resurse, mai ales de la procesor. De pe site-ul oficial:

* System Requirements:

+ 64 MB RAM
+ 350 MB free fixed disk
+ Windows NT, 2000, 2003, XP, VISTA, 7

Cu un CMS consacrat si folosind un plugin nu pot obtine aceleasi rezultate?
Si da cerintele de sistem (pentru server) sunt exagerate!

Da sincer acum de ce va luati de cerintele de sistem ? nu aveti ce face ? :smile:) Puteti sa spuneti ca va place sau ca nu va place … oricum juriul o sa decida daca aduce ceva nou sau nu … asa ca … nush … sunteti penibili ca va luati de ei pe orice amanunt.

hurrycane

Cu un CMS consacrat si folosind un plugin nu pot obtine aceleasi rezultate?
Si da cerintele de sistem (pentru server) sunt exagerate!



Si tu ce vrei acum ? sa vina cu wordpress si cu 100 de pluginuri instalate la infoEdu ? Baiatu' a vrut ,si merita admirat pentru asta , sa faca el ceva dedicat acestui concept. So ?

Puteti citi un feedback din partea juriului 2008 aici: http://infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=37&t=2236&p=10523#p10523

Precum zicea Irina nu e bine sa reinventati caramizile si/sau sa clonati alte proiecte.

hurrycane

Puteti citi un feedback din partea juriului 2008 aici: http://infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=37&t=2236&p=10523#p10523

Precum zicea Irina nu e bine sa reinventati caramizile si/sau sa clonati alte proiecte.


Arata-mi si tu un sistem profesional de quizuri ? dedicat ?

Putem continua discutia in privat deja suntem offoptic.

Sincer sa fiu, mi se pare putin aberanta treaba cu “reinventarea”. Ce ar trebui sa faci? Daca ai cumva o idee care nu a fost pusa in practica pana acum si crezi ca merge mai bine platesti o firma sa o faca si faci bani din ea.

La un CMS ce poti aduce nou? Sunt nu stiu cate CMS-uri deja existente pe piata dar fiecare cu lipsa lui : Joomla nu are SEO bun si multilanguage, Wordpress nu are multilanguage etc.

Succes oricum la concurs! :smile:

hurrycane

Putem continua discutia in privat deja suntem offoptic.



Okey. Dar eu nu mai am ce continua . Am intrebat si mi-am primit raspunsul :wink:. Mult success la Galaciuc pentru toti! :wink: . Scz pentru criticismul meu.

Iti pot exemplifica mai multe de aia ziceam sa continuam pe privat.

Problema cu reinventarea se refera de obicei la utilizarea de librarii/frameworkuri. Partea cu clonarea se refera la abordarea unui proiect cu o tematica de nisa, care nu a fost abordata deja foarte multe ori (nu se asteapta nimeni la idei 100% unice).

hurrycane

Iti pot exemplifica mai multe de aia ziceam sa continuam pe privat.

Problema cu reinventarea se refera de obicei la utilizarea de librarii/frameworkuri. Partea cu clonarea se refera la abordarea unui proiect cu o tematica de nisa, care nu a fost abordata deja foarte multe ori (nu se asteapta nimeni la idei 100% unice).


Mno bine Bogdan