JChess - Soft - Bistrita - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Bistrita

Descriere

JChess este un joc de sah in retea care urmeaza regulile generale ale sahului.La joc pot lua parte doi jucatori care vor fi conectati in retea sau vor avea conexiune la internet.Jocul beneficiaza si de un timer pentru a inregistra miscarile fiecarui jucator in parte.Acesti joc este un motiv in plus pentru a dezvolta spiritul de competitie a tinerilor din ziua de astazi.

Tehnologii

Microsoft Visual C# 2005

Cerinte sistem

pIII,180MHz, 256 MB RAM, 16 MB, RETEA

Realizatori

Baltoi Iulia

  • Scoala: Colegiul National “Liviu Rebreanu”
  • Clasa: XII
  • Judet: Bistrita

Screenshots


Nice. Pot juca la dublu pe acelasi calculator? :smile:

din pacate inca nu…l-am facut incat sa se poata juca de pe calculatoare diferite :smile:

Foarte buna ideea cu jocul in retea :smile:

intrebare pusa total degeaba :laughing: : de unde vine j-ul din JChess? daca era scris in java intelegeam, dar e in c# (poate pentru ca e derivat java?)

eu zic ca e Joc Chess => JChess

eu zic k dl Julia’s Chess :wink:)
haha

Da, pare mai plauzibil.

Uite o idee relativ simplu de implementat… dar cumva practica… sa iei mutarile doar din comenzi consola, eventual fara sa se vada tabla… nu de alta, dar sunt oameni care vor sa joace “cu spatele la tabla”.

Pe de alta parte, ai putea sa dezvolti ideea ca unul sa joace cu mai multi in acelasi timp, dar aici s-ar complica un pic treaba.

Krueger, daca tot e C#, I can answer this. Putea face o conexiune cu ajutorul asincroniei (BeginConnect, BeginAcceptSocket, BeginReceive etc.) (daca are nevoie ii dau un tutorial scris de mine) care sa suporte conexiuni multiple.