Larry - Roboti - Prahova - Lucrari 2022 Online

Informatii generale

Descriere

Îmbrățișând modernizarea(robotizarea), am venit cu ideea de a crea o aplicație care va facilita utilizarea unui robot de tipul “Follow me” conectat prin Bluetooth la telefon, care este făcut astfel încât ușureze viața cotidiană. Aplicația are o interfață ușor de folosit, în care pot fi utilizate mai multe tipuri de comenzi: tracking mode, remote mode și rename.

Tehnologii

Pentru realizarea aplicației Android am folosit software-ul Android Studio(limbajele de programare Java și meta-limbajul XML).
-aplicația solicită permisiunile utilizatorului la dispozitivele Bluetooth din apropiere și locația dispozitivului
-puncte forte: tehnologia Bluetooth (accesibilitatea pe orice fel de dispozitiv, indiferent de versiune sau vechime) și localizarea (o tehnologie la fel de accesibilă pentru dispozitivile Android).

Robotul a fost programat folosind software-ul Arduino IDE. Am utilizat bibliotecile:
-“SoftwareSerial.h” si “TinyGPS.h” (pentru controlarea modului GPS (NEO-8M), care este necesar pentru a obține coordonatele robotului în procesul de urmărire a semnalului de la telefon)
-“Adafruit_Sensor.h” și “Adafruit_HMC5883_U.h” (pentru folosirea modulului magnetometru (HMC5883L), care determină unghiul dintre semnalul primit de la telefon și nord)
-Biblioteca “BTS7960.h” (pentru controlarea motoarelor, având la dispoziție funcții precum TurnLeft() sau Enable())
Cea mai complexă parte din funcționarea codului Arduino este partea de tracking a utilizatorului, care constă în preluarea coordonatelor generate de modulul Bluetooth și generarea propriilor coordonate cu ajutorul modulului.

Cerinte sistem

  • Bluetooth
  • Locatie

Realizatori

Mihai Ioan

  • Scoala: C. N. “Mihai Viteazul” Ploiesti
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiesti

Ana Băşcău

  • Scoala: Colegiul Național “Mihai Viteazul”
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiestiori

Screenshots