Limbaje de programare

imi puteti spune si mie ce limbaj sa aleg. Toata lumea face reclama la limbaje diferite si sa-mi spuneti si mie daca C++ = PHP = Flash = …

Care sunt avantajele pt fiecare si in limbaje sunt facute programele de genul Borgchat sau de opprire automata a PC dupa un intervale de timp …

:disappointed: :question: :question:

PHP != C++ != Flash



In primul rand nu sunt din aceeasi clasa deci nu se pot compara, cel putin eu nu compar un Ferrari cu un Monster Truck.



PHP e limbaj de programare sau scripting, cum vreti voi, server side cu care se realizeaza script-urile, care nu sunt programe, sunt interpretate de un parser, echivalent cu PHP ar putea fi ASP, Perl, Python.



C++ e un limbaj de programare, in care sunt scrise majoritatea aplicatiilor, mai sunt o gramada de limbaje.



Flash-ul - ActionScript, e un limbaj de scripting client side.



Sa stingi PC-ul poti face in aproape orice limbaj de programare.



Borgchat presupun ca e facut in C++.



Am raspuns la fel de vag cum ai si intrebat. :stuck_out_tongue:

Thanks.

In plus fata de ceea ce ti s-a raspuns deja, abordarea problemei trebuie sa fie tocmai pe dos: nu iti alegi mai intai limbajul de programare, si apoi te apuci sa faci… orice.



In primul rand identifici problema si iti stabilesti clar ce vrei sa faci si apoi te intrebi ce limbaj ar fi cel mai potrivit pentru aplicatia ta.

Mega_Bytu


Borgchat presupun ca e facut in C++.


am analizat otzar EXE-ulu shi se pare ca e facut in Borland Delphi.
BlackKiss


Mega_Bytu


Borgchat presupun ca e facut in C++.


am analizat otzar EXE-ulu shi se pare ca e facut in Borland Delphi.



n-ai avut ce face :laughing: :laughing: :laughing:

… da un F3 in Total Commander si uita-te la sectiunea de stub a exe-ului (e inconfundabila).

BlackKiss

... da un F3 in Total Commander si uita-te la sectiunea de stub a exe-ului (e inconfundabila).



Crackerule :laughing:

ok, nare oricum nici o legatura, eu am presupus.

incubus
BlackKiss

... da un F3 in Total Commander si uita-te la sectiunea de stub a exe-ului (e inconfundabila).



Crackerule :laughing:
... nici vorba de asta, imi placea foarte mult sa analizez exe-uri si ... am invatat sa recunosc compilatoru dupa structura exe-ului sau dll-ului.
Mega_Bytu

PHP != C++ != Flash
PHP e limbaj de programare sau scripting, cum vreti voi, server side cu care se realizeaza script-urile, care nu sunt programe


hai nu mai spune ... si daca eu iti fac manager de produse la o firma .. si bagi materia prima cantittai si iese produsul finit cu costuri de productie , dupac care bagi unde sa-l trimiti ... si la final iese frumos pe hartii toate datele necesare muncitorilor din sectie si facturi fiscale ... oare asta cum se numeste ?
nici nu iti inchipui ce poti face cu php-ul
webraptor ™

nici nu iti inchipui ce poti face cu php-ul



Ba stiim, chiar mai bine decat tine :laughing:
webraptor ™
Mega_Bytu

PHP != C++ != Flash
PHP e limbaj de programare sau scripting, cum vreti voi, server side cu care se realizeaza script-urile, care nu sunt programe


hai nu mai spune ... si daca eu iti fac manager de produse la o firma .. si bagi materia prima cantittai si iese produsul finit cu costuri de productie , dupac care bagi unde sa-l trimiti ... si la final iese frumos pe hartii toate datele necesare muncitorilor din sectie si facturi fiscale ... oare asta cum se numeste ?
nici nu iti inchipui ce poti face cu php-ul

Sunt convins ca PHP-ul poate face multe dar el tot ramane un limbaj de scripting ... in legatura cu manager-ul de produse la o firma, un program standalone pe un workstation economiseste si traficul facut pe retea, singurul trafic fiind cu server-ul de baze de date.

P.S. scripting-ul in sine e si el un limbaj de programare.

/later edit
bai baieti .... nu fiti chiar asa de rai cu webraptor, e un rookie, lasati-l sa experimenteze pe pielea lui.
webraptor


Mega_Bytu



PHP != C++ != Flash
PHP e limbaj de programare sau scripting, cum vreti voi, server side cu care se realizeaza script-urile, care nu sunt programe


hai nu mai spune ... si daca eu iti fac manager de produse la o firma .. si bagi materia prima cantittai si iese produsul finit cu costuri de productie , dupac care bagi unde sa-l trimiti ... si la final iese frumos pe hartii toate datele necesare muncitorilor din sectie si facturi fiscale ... oare asta cum se numeste ?
nici nu iti inchipui ce poti face cu php-ul


tu nu observi ca aberezi si nu faci diferentza dintre un script si un program? am mai povestit despre atsa si nam chef sa reiau discutzia la infinit, citeste alte topicuri sau documenteaza-te inainte de a vorbi. ca sa nu povestim aiurea itzi mai zic odata un script are nevoie de un parser si un program nu, astai diferentza, ambele sunt limbaje de programare

script != program
limbaj de scripting ~ limbaj de programare, faci acelasi lucru dar nu functioneaza la fel produsul finit - luatzio mai abstract

n-am minimalizat ceea ce poti face cu phpu si credema ca stiu f bine ce poti face cu el.

ce faci tu acolo se numeste aplicatie web based de management a produselor sau a ce vrei tu.
BlackKiss


bai baieti .... nu fiti chiar asa de rai cu webraptor, e un rookie, lasati-l sa experimenteze pe pielea lui.



nu vreau sa fiu rau, dar nici numi place sa aberez cot la cot cu webraptor :wink:
Mega_Bytu


tu nu observi ca aberezi si nu faci diferentza dintre un script si un program? am mai povestit despre atsa si nam chef sa reiau discutzia la infinit, citeste alte topicuri sau documenteaza-te inainte de a vorbi. ca sa nu povestim aiurea itzi mai zic odata un script are nevoie de un parser si un program nu, astai diferentza, ambele sunt limbaje de programare

script != program
limbaj de scripting ~ limbaj de programare, faci acelasi lucru dar nu functioneaza la fel produsul finit - luatzio mai abstract


I'll say this once it for all... stop this nonsense!

PROGRAMS ARE SCRIPTS AND SCRIPTS ARE PROGRAMS!!!

Vis-a-vis de definitia termenilor, nu valoreaza nici o ceapa degerata faptul ca e...
* cod masina
* byte-code, MSIL, IL
* cod interpretat
* whatever

Pur si simplu nu conteaza! E un program, face ceva... executa un algoritm.
Scoteti-va fixul acesta din cap. O pagina web interactiva este un program. Pe bune!

Haideti sa parcurgem niste exemple. Incercati sa raspundeti (in gand!) daca urmatoarele sunt programe sau nu conform convingerilor personale:

1. un program in cod masina - .exe, binar
La un nivel "foarte jos", si codul acesta masina este interpretat de catre un procesor pentru a executa diverse actiuni.

2. un program Java compilat
Acesta se compileaza intr-un format intermediar - bytecode care va fi interpretat ulterior de o masina virtuala. E "program" sau "script"?

3. un program .NET compilat - managed code
La fel ca si exemplul cu Java, avem de-a face cu un format intermediar - MSIL, IL etc.
Pe deasupra, assembly-urile .NET sunt chiar mai apropiate de cod interpretat decat Java. Vezi ... http://www.remotesoft.com/salamander/ pentru mai multe detalii.

4. un script PHP cache-at din compiled state
Atunci cand sunt interpretate, scripturile PHP sunt transformate intr-un limbaj intermediar, asemanator bytecode. Acceleratoarele PHP (Zend Optimizer, eaccelerator, turck mmcache etc.) salveaza si refolosesc acesta "stare compilata" pentru e elimina astfel un pas din executia unui script PHP.

5. un script PHP, compilat in format binar
Cautati pe internet compilatoare de PHP. Exista cel putin doua foarte bune.

6. un program in Mathematica

7. un macro in MS Word


Asa cum se vede, toate tipurile de "programe" de mai sus sunt interpretate la un anumit nivel, deci nu putem sa clasificam nimic dupa un astfel de criteriu.

Ca sa il parafrazez pe Mega_Bytu, mai documentati-va de pe net :smile:
Sunt mai multe definitii asemanatoare. Citez mai jos un paragraf in Wikipedia.

In computer applications, a script, roughly speaking, is a computer program that automates the sort of task that a user might otherwise do interactively at the keyboard. A shell script often consists largely of the sort of commands that might be typed at a command prompt, or in a word processing program a user might write a script that would combine a sequence of editing tasks that the user expects to perform repeatedly. Languages that are largely used to write such scripts are called scripting languages. Many such languages are quite sophisticated, and have been used to write elaborate programs, which are often still called scripts even if they go well beyond automating simple sequences of user tasks.[/quote:20z2km2h]

[quote:20z2km2h]Sunt convins ca PHP-ul poate face multe dar el tot ramane un limbaj de scripting

Exista compilatoare .NET de PHP facute de altii decat baietii de la Zend.
Un limbaj este doar un concept - un set de reguli.
C-ul este un limbaj, pe cand BorlandC, VC, GCC, DJGPP, LCC si altele sunt compilatoare.

no comment, are dreptate si a explicat clar!

foarte frumos si foarte clar explicat wickedman, un reply documentat … de asta aveam nevoie! :wink: