Linux - Soft - Suceava - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Suceava

Descriere

Un tutorial pentru utilizarea sistemului Linux, adresat atat incepatorilor cat si utilizatorilor mai avansati.

Tehnologii

PHP, MySQL, AJAX

Cerinte sistem

Server Apache, PHP(cu extensia GD), Mysql

Realizatori

Fodor Stefan

  • Scoala: CN “Stefan cel Mare” Suceava
  • Clasa: X
  • Judet: Suceava

Screenshots



Soft? Asta e web dupa parerea mea.

Looks like web to me … :exclamation:

Web, clar

De ce web? Din cate stiu eu(corectati-ma daca gresesc), nu ma opreste nimeni sa vin cu ceva scris in PHP la sectiunea de soft, cat timp respect criteriile de soft.

Si care ar fi acelea?
LE:

A website (alternatively, web site or Web site, a back-construction from the proper noun World Wide Web) is a collection of Web pages, images, videos or other digital assets that is hosted on one or more web servers, usually accessible via the Internet.

A Web page is a document, typically written in (X)HTML, that is almost always accessible via HTTP, a protocol that transfers information from the Web server to display in the user’s Web browser.[/quote:26stib1s]

si

[quote:26stib1s]There is a wide range of software systems, such as Java Server Pages (JSP), the PHP and Perl programming languages, Active Server Pages (ASP) and ColdFusion (CFM) that are available to generate dynamic Web systems and dynamic sites. Sites may also include content that is retrieved from one or more databases or by using XML-based technologies such as RSS.


Sursa: Wikipedia

Participa la soft educational probabil. Oricum si anul trecut au fost la soft utilitar cu php, asa ca nu ar nimic nou. :smile:

Daca vei citi criteriile de punctare(chiar si de la etapa judeteana, chiar si de anii trecuti) o sa iti poti raspunde singur.
PS: Daca pun .exe la sfarsit te ajuta cu ceva?

Update:

Educational software is computer software, the primary purpose of which is teaching or self-learning.

Wikipedia

Daca “pui .exe la sfarsit” atunci va trebui sa schimbi PHP-ul cu un limbaj al carui compilator genereaza un .exe.
Poti sa pui si .jar la sfarsit (daca stii Java) :smile:

Software nu inseamna web chiar daca pot avea anumite criterii comune (de exemplu: design). http://en.wikipedia.org/wiki/Application_software

Nu ar trebui sa iti para rau ca esti un web developer :smile: iar in legatura cu Later edit-ul tau, exprima tocmai ce spunem noi aici, un edu soft este un computer software.

Nu am negat niciodata ca sunt un web developer.:smile:
Ideea era urmatoarea: este soft educational. Daca tu vrei sa fie si web, eu nu am nici o problema. Nu vad de ce nu poate fi si soft educational si pagina web(contradictie intre termeni?).

Update:

PHP is a computer scripting language…[/quote:2box1jg9]
[quote:2box1jg9]A scripting language, script language or extension language, is a programming language that controls a software application.

Am explicat mai inainte, dar faci cum crezi. Sa explici la prezentare de ce e soft educational.

Merci pentru ingrijorare:)

Eu zic sa citesti si ce nu iti convine de pe wikipedia:

PHP is a computer scripting language originally designed for producing dynamic web pages.

PS: Cu placere :smile: Just trying to help.

Exact ce voiam sa zic. 2 in 1. Web si Soft:) depinde cum (vrei sa) il privesti.

Discutia asta se poarta in fiecare an; e o adevarata dilema filozofica pentru unii participanti. :smile:

Nu e nevoie sa invocati definitii din surse “cu autoritate”. Puteti sa ganditi si singuri.

Conteaza doar ce face un soft; In “viata reala” nu intereseaza pe nimeni ce tehnologii ati folosit.
Bineinteles ca folosirea anumitor tehnologii atrage diverse consecinte. Spre exemplu, daca vrei sa dezvolti un software educational folosind tehnologii web trebuie ca utilizatorul sa ruleze aplicatia intr-un browser, insa tot software educational ramane!

Tot din ciclul “lucruri greu de acceptat”: aproape orice “este” software, chiar si o prezentare in PowerPoint. :exclamation:

din moment ce eshti la soft si nu la web am sati dau un sfat =))

la formurile alea da un bg ceva gen gri nu alb ca e contrast prea mare si faci fontul alb

Cred ca trebuia sa il bagi la sectia Web .