Locutus - Soft - Braila - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Braila

Descriere

Locutus reprezinta o solutie pentru simularea circuitelor digitale utilizand bariere logice.

Tehnologii

C++/OpenGL

Cerinte sistem

Procesor Intel/AMD 1Ghz, 128 Mb DDR SDRAM, Placa video ATI Radeon 9550

Realizatori

Enache Adrian

  • Scoala: Colegiul National “Nicolae Balcescu”
  • Clasa: a12-a
  • Judet: Braila

Screenshots

Interesanta ideea !
Dar de ce ai nevoie de un procesor de 1 Ghz si o placa video ATI Radeon 9550 ?
Cerintele de sistem prezentate reprezinta caracteristicile sistemului pe care a fost testat softul ?

poate ca foloseste OpenGL… la ala iti trebuie placa, dar nu neaparat ATI Radeon 9550 :smiley:

Andreiz

poate ca foloseste OpenGL.. la ala iti trebuie placa, dar nu neaparat ATI Radeon 9550 :smiley:


tot mi se par prea ridicate cerintele de sistem
mac11
Andreiz

poate ca foloseste OpenGL.. la ala iti trebuie placa, dar nu neaparat ATI Radeon 9550 :smiley:


tot mi se par prea ridicate cerintele de sistem
intradevar, cam sus....placa...procesorul...cred ca toata lumea are minim 1 GHZ...despre placa....eu folosesc NVidia....cam care ar fi echivalentul in NVidia al placii?

Cam FX5600 daca nu ma insel.

at nu-i asa mare…

ok, n-am prea intrat pe aici, so, intrebarile despre req`s: sunt cele pe care am testat programul, nu-s bare minimum, doar recomandate (mai ales la simulari foarte rapide, cum ar trebui sa mearga teoretic in real-life)

dar programul pare 2d…ce putere iti trebuie pentru 2d?

Pot sa fac un flip-flop cu el?

wickedman

Pot sa fac un flip-flop cu el?



Ce e aia flip-flop ? :smiley:
St3faN
wickedman

Pot sa fac un flip-flop cu el?



Ce e aia flip-flop ? :smiley:

Conceptual, un flip-flop este un bit de memorie; o "chestie" intr-un circuit care poate stoca un bit. Un exemplu de flip-flop este "zavorul" Set-Reset (SR Latch) ce poate fi implementat doar cu porti logice.

Flosind mai multe flip-flop-uri poti sa implementezi registri pe care sa stochezi numere, dupa care implementezi operatii logice, operatii aritmetice, memorii si programe... toate astea folosind doar porti logice. fun fun fun! :smile:

Proiectul tau mi se pare cel putin interesant. In primul rand, ti-ai ales o tema originala (nu cred ca a mai fost ceva similar la Infoeducatie pana acum) si asta e important. Challenge-ul pe care il ridica proiectul tau este, dupa parerea mea, o interfata cat mai atragatoare si cat mai intuitiva. Poate ar fi bine sa-ti concentrezi eforturile de pana la concurs pe a oferi utilizatorului o experienta cat mai naturala si interactiva cu o problema dealtfel nu foarte accesibila multora - ar fi de apreciat.