LOGABOT - Soft - Timis - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Timis

Descriere

LOGABOT este un robot inspirat din natura, acesta avand forma unui scorpion. Acesta este construit in proportie de 90% din aluminiu, cantarind aproximativ 3 kg. Cele 8 picioare au rol de locomotie avand 3 grade de libertate, fiecare picior continand 3 servomotoare. Acestuia i-am mai construit o coada in varful careia i-am montat o seringa. Pe corp am montat o camera wireless IP si o retea de senzori biometrici. In partea din fata a corpului i-am montat un cleste. Ca si “creier” pentru robotel am folosit un Arduino Mega ce contine un microcontroller ATMega328. Am folosit un shield WiFly pentru transmiterea datelor primite de la senzori utilizatorului dar si pentru controlarea acestuia. In total robotul are 33 de motoare. Autonomia acestuia este de aprox. 30 min avand un acumulator LiPo de 5300mAh.
Rolul acestui robot este de a explora un anumit perimetru, de a trimite date de la senzori utilizatorului, de a patrunde in anumite cavitati neaccesibile omului, de a intervenii in anumite situati reusind sa faca injectie sau sa recolteze probe cu ajutorul seringii si de a transmite imagini live pe internet cu ajutorul camerei IP.

Tehnologii

Arduino Mega, SSC-32, WiFly shield, senzori, servomotoare, camera wireless IP, IDE Arduino, Microsoft Visual Studio(C#)

Cerinte sistem

.NET Framework 4, conexiune retea wireless;

Realizatori

IONICA Adrian

  • Scoala: C.D. LOGA Timisoara
  • Clasa: 11
  • Judet: Timis

IONICA Razvan

  • Scoala: C.D. LOGA Timisoara
  • Clasa: 11
  • Judet: Timis

Screenshots

Cele 8 picioruse sunt controlate de cate 3 servo motoare restul pana la 33 pentru ce sunt utilizate? daca printre ele sunt si motorase pas cu pas?. La ce sunt utilizate? Camera web banuesc ca este conectata prin I2C ai scris ceva acolo sau ai utilizat un SDK sau este conectata direct prin wireless la calculator? Daca ne-ai putea pune o poza cu dispozitivul personal sunt incepator in Arduino dar probabil alti mai avansati ar putea sa comeneteze mai la obiect.