Looper - Utilitar - Dâmbovița - Lucrari 2018 Nationala

Informatii generale

Descriere

Looper este un joc (first person shooter)ce combina povestea unui fost mercenar cu flexibilitatea jocurilor “open-world” si dramatismul realitatii virtuale. (cu ajutorul controler.ului “Looper” conceput de mine exclusiv pentru acest joc)

Tehnologii

Pe langa seturile VR cunoscute(Oculus/HTC Vive/…) jocul da posibilitatea folisirii Google CardBoard-ului(sau oricarui sistem compatibil)
Am combinat limbajul c#(in mediul Visual Studio/Unity) cu limbajul c(compatibil arduino in mediul Arduino IDE) si limbajul Java(in mediul Android Studio)pentru bibliotecile android.
Controllerul Looper este format dintr.o placa de dezvoltare compatibila cu Arduino Nano(ATmega328p și CH340),modul bluetooth HC-05(pentru care am conceput o librarie compatibila cu android(deocamdata),in scopul comunicarii cu telefonul);butoane(6x6x6);modul joystick(2 axe) ; diode/led-uri/baterie externa 2200mAh)
Jocul ofera si varianta pentru calculator(windows/mac/linux),avand setari atat pentru tastatura/mouse cat si pentru controller extern(testat pe controller xbox 360).
*in stadiu de dezvoltare compatibilitate VR pentru IOS/Windows Phone + trecerea de la bluetooth clasic la 4.0(BLE) + capabilitate multiplayer(atat local cat si online folosind feature-urile unity + FireBase(database))

Cerinte sistem

PC: Windows 7 SP1+, Mac OS X 10.11+, Ubuntu 12.04+, SteamOS+.
Placa video cu DX10 (shader model 4.0).
Procesor SSE2 instruction set support.

Android: minim versiune 4.4 ARMv7 CPU cu NEON sau Atom CPU; OpenGL ES
+bluetooth ce permite protocol SPP
Pentru browser : orice versiune recenta Firefox, Chrome, Edge sau Safari. + Unity Web Player

Realizatori

Vlad Mihai Constantinescu

  • Scoala: Colegiul National Ienachia Văcărescu
  • Clasa: 10
  • Judet: Dâmbovița
  • Oras: Targoviste

Screenshots

1 Like

Salut!

Poți adăuga fișierele sursă pe git? Dacă nu ai destul spațiu, poți folosi GitLab.

Toate asset-urile sunt făcute de tine?

1 Like

Salut!
Tot proiectul are aproximatv 12gb(depășește gitlab incluzând bibliotecile create de mn/programele de configurare/…)
Încerc acum sa îl incarc pe google drives cum mi s.a recomandat
Eu nu sunt cel mai bun designer(multe modele 3D sunt luate de pe diverse comunitati(trecute in documentație)
Grafica se bazează principal pe lumina
•multe modele sunt modificate in blender pentru a se încadra cât mai bine in context

Am întâmpinat dificultăți cu încărcarea proiectului pe gd.in următoarele ore sper sa se incarce(site.ul pentru joc o sa fie lansat de asemenea cât de curand)

Am incarcat fisierele pe drive :
Looper

Am lansat site-ul la adresa : looper
!!!Din cauza unor “probleme cu host-ul” sectiunea de “Download” este momentan indisponibila dar puteti gasi tot proiectul pe drive,care este updatat la zi!!!