MallTX - Software Utilitar - Buzau - Lucrari 2015 Online

Informatii generale

  • Categorie: Software Utilitar
  • Homepage: -
  • Prezentare online: YouTube: MallTX
  • Judetul: Buzau

Descriere

Aplicatia este creata pentru a usura comunicarea dintre persoanele aflate intr-un laborator, de exemplu, chiar si in conditiile in care nu au acces la internet. Totusi, ea functioneaza si cu retele virtuale(VPN-uri), cum ar fi Hamachi. Permite transfer text si fisiere intre doi corespondenti.
Totul a plecat de la povestea unui profesor de informatica, in care el avusese nevoie sa comunice cu un elev aflat cu cateva etaje mai jos care, din cauza unor probleme de sanatate, incercase sa caute alte metode de a vorbi cu profesorul, astfel incat sa nu fie nevoit sa urce acele etaje.

Tehnologii

C# (Visual Studio)

Cerinte sistem

Orice versiune a sistemului de operare Windows.

Realizatori

Corbu Teodora

  • Scoala: Colegiul National “B.P.Hasdeu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Buzau
  • Oras: Buzau

Iordache Andrei

  • Scoala: Colegiul National “B.P.Hasdeu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Buzau
  • Oras: Buzau

Screenshots


  1. Cat de sigura este realizata aceasta comunicare, ce se intampla daca apare si al III-lea corespondent?
    2)Ce aduce in plus aplicatia ta fata de:

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.chokasapps.wimyne
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

PS: Exista aplicatii de acest gen si pentru PC.
PS2: De ce as avea nevoie de aplicatia asta, avand in vedere ca Hamachi deja ofera aceste lucruri?

Buna! @RealStyle12
Pe scurt, nu ne-am gandit la securitate. Am presupus pur si simpu ca aceasta aplicatie va fi folosita intr-o echipa. In legatura cu o a 3-a persoana, acest lucru nu este posibil momentan, desi, pe viitor, avem de gand sa facem si acest lucru. Apoi, fata de cele doua aplicatii noi am avea in plus optiunea de a trimite fisiere. Exista, intradevar, multe aplicatii de acest gen pentru PC, insa cele mai multe au nevoie de un cont sau stocheaza conversatiile/informatiile personale undeva, cu sau fara stiinta utilizatorului. Aplicatia noastra nu face acest lucru, si are nevoie doar de o adresa de IP(care este oricum publica) si de un port ales la intamplare.