Mancarea din tabara?

Sursa: http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=29641
De, Raluca Manolache | 23.06.2009 ( Afisari: 561)
Copii loviti de toxiinfectie alimentara in tabara Galaciuc

Patru elevi vrinceni care practica dansul sportiv au acuzat dureri de burta si stare de somnolenta, dupa ce au mincat la cantina taberei
Patru copii din Vrancea, care practica dans sportiv, au ajuns ieri la Spitalul Judetean de Urgenta “Sf. Pantelimon” Focsani dupa ce au petrecut citeva zile in tabara Galaciuc. Dansatorii cu virste cuprinse intre 8 si 17 ani au ajuns pe mina medicilor din sectia de infecto-contagioase dupa ce au fost diagnosticati cu toxiinfectie alimentara, acuzind dureri de burta si stare de somnolenta. Simptomele bolii au aparut dupa ce copiii au ajuns acasa, acestia spunindu-le doctorilor ca au mincat duminica in tabara tochitura cu sos de rosii, ciorba de legume si ca desert banane. Din fericire, micii pacienti au avut o forma usoara de toxiinfectie si dupa ce au fost tratati in mod corespunzator au putut pleca la casele lor. Pe fir au intrat si medicii de la Directia de Sanatate Publica (DSP) Vrancea, care urmeaza sa stabileasca daca preparatele consumate in tabara le-au facut rau copiilor. In acest sens au fost prelevate probe alimentare ce vor fi analizate, pentru a se stabili exact ce a produs toxiinfectia. (Raluca MANOLACHE)


Speram ca pana la InfoEducatie se va remedia aceasta problema.
Stie ceva noutati despre acest subiect?
A fost mancarea din tabara vinovata de neplacerile suferite de acei copii ?

23.06.09 e acum o luna si ceva. Multi au mai trecut pe acolo de atunci. ;-)

St3faN

23.06.09 e acum o luna si ceva. Multi au mai trecut pe acolo de atunci. ;-)


Intrebarea mea era daca s-a remediat si daca intradevar mancarea din tabara fusese de vina....

Daca nu a mai aparut nimic in ziare despre asta inseamna ca s-a remediat… sau cel putin asa imi este mie logic.

ma e nasol asta a fost recent sper sa se fi remediat…nu prea e de gluma

Toxiinectie alimentara poti sa faci si de la o ciocolata care o mananci. Din moment ce doar 4 din cati erau au avut toxiinfectie alimentara, nu cred ca era de la mancarea de acolo. N-au mancat doar aia 4.