Mediator - Utilitar - Brăila - Lucrari 2015 Nationala

Informatii generale

Descriere

Mediator, te scapă de calculator!

Mediator este o aplicație Android ce îți calculează media la școală simplu și corect.

Calculul mediei este destul de simplu. De cele mai multe ori este realizat mintal, fără nici o problemă. În cazul unor medii mai complicate (cu multe note și o teză) se folosește un calculator pentru rapiditate și corectitudine. Însă nici așa nu e chiar simplu deoarece trebuie efectuate câteva calcule și rotunjiri.

Mediator simplifică totul și astfel îți poți calcula media cu ușurință. Tot ce trebuie să faci e să introduci notele și media va apărea instant.

Dar asta nu e tot. După ce ți-ai calculat media poți să afli ce note trebuie să obții în continuare. Să dăm un exemplu:

Andrei are nevoie de 5 note la matematică. Până acum el a luat doar 3 note și are media 7 (vezi figura). Aplicația îi poate spune lui Andrei care trebuie să fie următoarele două note ca el să obțină media 8. Sau să se mențină la media 7.

Această funcție poate fi folosită și de profesori pentru a îndrepta mediile unor elevi la finalul semestrului/anului.

Tehnologii

Aplicație pentru telefoane cu sistem de operare Android

Programe folosite:

Aplicația a fost creată folosind Android Studio (împreună cu SDK-ul pentru Android și alte plugin-uri pentru platforma IntelliJ). Deasemenea am folosit și Android Asset Studio pentru a crea iconița aplicației

Licență

The GNU General Public License v3.0

Cerinte sistem

Un telefon cu sistem de operare Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) sau mai nou.

Realizatori

Răzvan Neacșu

  • Scoala: Colegiul Național “Nicolae Bălcescu”
  • Clasa: 10
  • Judet: Brăila
  • Oras: Brăila

Screenshots

Îmi place descrierea :smiley:. De ce ai folosit licenta GPLv3?

Am folosit licența GPL deoarece obligă persoana care folosește aplicația mea să utilizeze aceeași licență și implicit să facă disponibil codul sursă celor care folosesc produsul. Dintre V2 și V3 mi s-a părut normal să aleg ultima versiune.