Metafora luminii - Multimedia - Galați - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

Descriere

Știm cu toții cât de importantă este lumina în viața noastră, motiv pentru care am creat acest proiect, dedicat LUMINII, fără de care viața noastră ar fi fost o pată neagră. „Închizând pleoapele, poţi stinge o rază de soare. Dar noapte nu se face. Căci noapte nici nu poate fi. Nici noaptea pământului, noaptea cea mare, nu e noapte, ci doar o umbră într-un univers de lumină” (Lucian Blaga). (Aceasta este varianta finala a filmului)

Tehnologii

Filmul este alcatuit din două părți:

  1. Prima parte este realizată cu motorul de producere Blender Render și înfățișează o cameră misteriosă al cărui interior a fost decorat cu diferite tablouri și ferestre, forme modelate de mine. Mesh-ele sunt texturate în Uveditor și aplicate sub formă de cub, sferă, cilindru sau o simplă aplicare a texturii pe toate fețele formei.
  2. A doua parte a filmului este realizată cu motorul de producere Cycles Render care oferă o imagine mai clară și mai realistă decât Blender Render, însă cu un efect Noise mai pronunțat. La realizarea acestei părți, am importat o formă prestabilită de munte și am texturat-o adecvat. Textura apei este realizată cu Note Editor care oferă utilizatorului o varietate de efecte. În zona pădurii, am creat un Vertex Grup din mai multe vertegies și am aplicat în acea zonă un particle effect de tip hair și l-am texturat cu niște copaci facuți de mine într-o formă 3D.
    Textul a fost înregistrat în Windows 10 Recording. Înregistrării obținute i s-a șters sunetul de fundal în programul Audacy. Cele două părți video au mai fost prelucrate în Adobe After Effects CS6, generându-se astfel tranziția de white screen dintre ele. Totul a fost îmbinat în programul Hitfilm Express 4 și adăugate urmatoarele linii melodice:
    • The Mighty Quest for Epic Loot – Prelude to Greed
    • The Mighty Quest for Epic Loot – BGM 13
    • Audiomachine - Existence
    • GRV - Crimson Tide
    • The most mysterious music in the world

Cerinte sistem

• Conexiune la internet
• Windows XP/7/8/8.1/10
• Sisteme de operare care au la bază conceptul de Linux

Realizatori

Rares Dragutu

  • Scoala: Colegiul National “Calistrat Hogas”
  • Clasa: 9
  • Judet: Galați
  • Oras: Tecuci

Cosmin Ciolacu

  • Scoala: Colegiul National “Calistrat Hogas”
  • Clasa: 9
  • Judet: Galați
  • Oras: Tecuci

Screenshots