MetroLeech - Soft - Dolj - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Dolj

Descriere

MetroLeech este un download manager cu un caracter distribuit. El este destinat utilizatorilor de broad-band din retele cu viteza interna mare.

Tehnologii

.NET

Cerinte sistem

Platforma .Net

Realizatori

Laurentiu Nicola

  • Scoala: Colegiul National “Fratii Buzesti” Craiova
  • Clasa: XII
  • Judet: Dolj

Lavinia Dinu

  • Scoala: Colegiul National “Fratii Buzesti” Craiova
  • Clasa: XII
  • Judet: Dolj

Screenshots

cateva nelamuriri doar…



in primul rand scuza-mi putin ignoranta… dar ce inseamna “caracter distribuit”?

inseamna poate ca ai multi-threading la el? in ideea ca poti da jos ceva de pe net in mai multe threaduri de la aceeasi sau mai multe surse? sau altceva?



daca “este destinat utilizatorilor de broad-band din retele cu viteza interna mare” presupun ca da.



si apropo de retele… downloadurile se pot face si de pe reteaua interna adica sa manage-uiesti downloadurile de pe winshare (ca presupun ca asta e ideea programului: sa downloadezi putin acum… pui pauza… continui mai tarziu… ca windowsul nu stie asta…) adik pot sa pun eu acolo ce adresa vreau fie din reteaua locala fie din extern?



si inca ceva… ca modalitati de download introduci tu o adresa in program? sau in momentul in care dai click pe un link intr-un browser programul tau “preia controlul” si daca este a doua sau amandoua variantele cate si ce browsere suporta?

“Caracter distribuit” inseamna nu ca descarci de pe mai multe thread-uri, ci descarci de pe mai multe calculatoare… Retea interna a provider-ului inseamna exact ce pare sa insemne, nu retea locala. Programul descarca fisiere de pe HTTP sau FTP.



Ca modalitate de download, din motive practice, e nevoie de interactiunea cu utilizatorul.

Anonymous

Ca modalitate de download, din motive practice, e nevoie de interactiunea cu utilizatorul.



Sunt ferm convins ca e...numai dak nu cumva avem de-a face cu vreun proiect de AI avansat. Eu intrebam CUM se face acea interactiune ( nu din ce motive ).

Anonymous

"Caracter distribuit" inseamna nu ca descarci de pe mai multe thread-uri, ci descarci de pe mai multe calculatoare.



ok... hai s-o luam altfel cand descarc de pe mai multe calculatoare cum scrie mai sus... o fac pentru acelasi fisier, si in acelasi timp, din mai multe surse (a.k.a. calculatoare)?
daca da... afla ca asta inseamna multithreading...
slashudincarpati
Anonymous

Ca modalitate de download, din motive practice, e nevoie de interactiunea cu utilizatorul.



Sunt ferm convins ca e...numai dak nu cumva avem de-a face cu vreun proiect de AI avansat. Eu intrebam CUM se face acea interactiune ( nu din ce motive ).


Utilizatorul adauga un download si primeste o adresa a download-ului de pe server-ul MetroLeech. Alti utilizatori primesc adresa MetroLeech si o introduc in program.

slashudincarpati
Anonymous

"Caracter distribuit" inseamna nu ca descarci de pe mai multe thread-uri, ci descarci de pe mai multe calculatoare.



ok... hai s-o luam altfel cand descarc de pe mai multe calculatoare cum scrie mai sus... o fac pentru acelasi fisier, si in acelasi timp, din mai multe surse (a.k.a. calculatoare)?
daca da... afla ca asta inseamna multithreading...

Wikipedia


A thread in computer science is short for a thread of execution. Threads are a way for a program to split itself into two or more simultaneously (or pseudo-simultaneously) running tasks. The distinctions between threads and processes differ from one operating system to another, but in general, the way that a thread is created and shares its resources is different from the way a process does.


Stiu ce inseamna multithreading, dar si eu sunt de parere ca unul din noi nu stie. Pot sa descarc din mai multe surse si fara sa folosesc thread-uri (in sensul corect al cuvantului). Daca nu ti se pare prea tehnic, incearca sa citesti articolul de la http://www.kegel.com/c10k.html, chiar daca e un pic mai vechi.

In MetroLeech, abordarea este folosirea unui thread pool (http://en.wikipedia.org/wiki/Thread_pool) si metode asincrone (http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/cpguide/html/cpconAsynchronousProgramming.asp).