Microblog - Web - Maramures - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Maramures

Descriere

Microblog este un proiect web personal scris si implementat in PHP. Utilizeaza o baza de date MySQL pentru a “depozita” continutul websiteului si vine cu un puternic motor de administrare a sistemului si o securitate punctata cu atentie. Microblog include caracteristici unice pe web si incearca sa imbine cat mai bine notiunea de cms cu serviciul de blogging. Imbina placutul cu utilul reusind sa surprinda atentia utilizatorului prin aspect si lucrurile ce le poate executa. Versiunea Alpha va fi lansata in data de 25 Iulie. Pentru a citi mai multe despre proiect acceseaza pagina oficiala sectiunea “Caracteristici”.

Tehnologii

HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL

Cerinte sistem

Pentium III sau echivalent. Apache, PHP, MySQL.

Realizatori

Florian Bogdan

  • Scoala: Liceul Teoretic “Emil Racovita”, Baia Mare
  • Clasa: 11
  • Judet: Maramures

Screenshots



Foarte interesant blogul … incearca niste url rewriting :wink:) ca in ziua de azi un site fara url rewriting nu e site :smiley:


Foarte interesant blogul ... incearca niste url rewriting :wink:) ca in ziua de azi un site fara url rewriting nu e site :smiley:

Te contrazic. Chestia e sa stii sa faci SEO. Si eu am URL Rewriting la site-ul meu, a ajutat intr-adevar, dar nu asta face totul

Microblog se afla in plin proces de implementare si o sa mai se afle in acest stadiu inca cel putin 6 luni din acest moment ( vezi Roadmap ).

Versiunea actuala este 1.00 Pre-Alpha, urmeaza Alpha, Beta, RC si Gold ( v.1.00 Stable ).

Odata cu versiunea Alpha, Microblog o sa fie disponibil pentru un grup restrans de utilizatorii de internet, imbunatatirile disponibile pentru versiunile Beta, RC si Gold fiind realizate in urma sugestiilor date de catre acest grup restrans de utilizatori.

Cu SEO cum stai? Pentru un blog/cms conteaza destul de mult asta, dupa mine.
Un sitemap-uri.

fester

Foarte interesant blogul ... incearca niste url rewriting :wink:) ca in ziua de azi un site fara url rewriting nu e site :smiley:

Te contrazic. Chestia e sa stii sa faci SEO. Si eu am URL Rewriting la site-ul meu, a ajutat intr-adevar, dar nu asta face totul


Pai sa faci SEO este usor. Sa faci un SEO perfect este foarte greu si dureaza foarte mult timp :wink: Oricum url-rewriting il faci NUMAI pt SEO ...

Acest Uniform Resource Locator Rewriting ( de care dupa cum apare sunteti obsedati :confused: ) pentru moment consider ca nu reprezinta un atu pentru sistemul Microblog.

Oricum va multumesc pentru feedback.

Eu nu ziceam sa te apuci si tu sa-ti rescrii URL-urile. Ziceam doar sa-l ajuti pe Google sa indexeze mai usor cu sitemap-uri si/sau feed-uri.

Tin sa te contrazic. Nu e deloc usor sa faci SEO. SEO nu inseamna numai URL Rewriting. Spre exemplu ai mai putea pune si meta rewrite, sitemap generator, title rewrite s.a.

ShadowOne

Tin sa te contrazic. Nu e deloc usor sa faci SEO. SEO nu inseamna numai URL Rewriting. Spre exemplu ai mai putea pune si meta rewrite, sitemap generator, title rewrite s.a.


tu vrei sa ma contrazici peste tot vad :smiley: . Am zis eu cumva ca SEO inseamna doar URL Rewriting. Stiu foarte bine ce inseamna SEO pt ca fac asa ceva...si am chiar si succes pt inceput :wink: imi ceri pm daca vrei sa iti arat un site cu SEO facut de mine

Cred ca putem incheia capitolul URL Rewriting pentru acest topic.
Va multumesc mult, daca aveti alte feedback uri de dat le primesc cu cea mai mare placere.

Poate ca unii dintre voi sunteti curiosi daca exista vreun obiectiv clar pentru acest proiect… Ei bine… citeste mai jos.

Obiectivul ce il am cu acest proiect personal este de a rasturna monopolul creat de Wordpress si de a pune in prim-plan un nou sistem de blogging, adica Microblog. Proaspat, inteligent, original si flexibil. Ceea ce am realizat prin Microblog reprezinta rezultatul a sute de ore petrecute in fata monitorului si nu numai… pasiune, idei si nopti nedormite.

Astept orice feedback asupra sistemului actual si sper ca intr-o buna zi sa il folositi si voi.
Feedback la feedback at microblog.ro.

Nice… abia astept sa il incerc. Pacat ca nu o putem face inainte de concurs :stuck_out_tongue: .