microDC - Soft - Valcea - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Valcea

Descriere

microDC PreAlpha 1.0

Acest proiect, face parte din, lucrarile prin care am dorit, sa demonstrez ca lucruri foarte

complicate, sunt acesibile doar in cateva mii de lini, de cod

Intrucat este la moda, curentul, “TORRENT”, si pe internet, se vehiculeaza, 70% din date, pe

torrente. M-am gandit sa fac o aplicatie, care sa permite schimbul de fisiere intr-un grup de

utilizatori.

Aplicatia este originala, si cuprinde cel putin o parte din scheletul unui torrent… nu am

prezentat-o inca la nici un concurs, si doresc pe viitor, sa o dezvolt.

Acest aplicatie, contine 3 programe:
-Clientul
-Server
-Hub

Cum functiuneaza?

Hub-ul se conecteaza la un server, si ii da niste cateva informatii, precum:
-Hub name
-Hub admin
Configuram hubul, la file manager, cu toate fisierele, pe care le poate lua un client.
Dupa aceea, clientul se conecteaza “la o baza de date”, serverul, cu Huburile online.

Selectati un hub, dati connect, si dupa acceea vedeti ce fisiere shared are respectivul.

Puteti sa le downloadati cu sau fara acceptul hubu-lui, in functie de cum e configurat.

Clientul permite un download manager, care se arata coada, cu toate job-urile, pe care trebuie

sa le downloadeze, si un Status.

Aplicatia permite chat intre utilizatori(toti clienti si hub administrator).
Are ban list (lista neagra)… pentru cei care “inghit banda” =))

Si multe alte optiunii…

Tehnologii

Mediul vizual Borland Delphi 6, librarie cu Skin, componentul TCP/IP.

Cerinte sistem

Una bucata windows, si o conexiune la internet.

Realizatori

Budisteanu Ionut Alexandru

  • Scoala: CN “Micrea cel Batran”
  • Clasa: VIII(opta)
  • Judet: Valcea

Screenshots



Deoarece pe multi ii intereseaza viteza trebuie sa intreb: poti downloada un fisier din mai multe surse? (acumulandu-se viteza de download, sa zicem ca downloadezi prima jumatate de la cineva si cealalta jumatate de la altcineva).

Desigur, ca sa mearga ce am zis mai sus, oferi vreun mecanism de cautare a unui fisier cu posbilitatea de a gasi mai multi oameni care au fisierul respectiv? ( preferabil hash dar exista si variante mai simple ) …sau e orientat strict pe utilizator programul?

O sa postez un film(in aproximativ o ora, acuma il uploadez pe YouTube), programul inca nu face asa ceva, oricum o sa vezi ca este destul de complex, Ideea a fost, sa arat ca se poate face, si nici o data un program facut de un FreeLancher sau de un elev in clasa 8, nu o sa faca ce o sa fac un program de un milion de lini, dezolvatat de o echipa, si intretinut, de cati va ani buni.

Am inteles doar partea de optimizare a unui Torrent, implica AI, (ex: in lisp). Programul l-am facut pentru concurs.

Ca idee acum doi ani, am gasit o portare pe Delphi a celebrului joc “Quake 2”, in OpenGL, de Carmak, si avea 800.000 de mii de lini, doar in 1998. Deci trebuie sa ne cunoastem lungul "nasului"

Thx for post. :wink: :smiley:


Am inteles doar partea de optimizare a unui Torrent, implica AI, (ex: in lisp).


Nu stiam faza asta, dar mi se pare interesant conceptul. Poti detalia putin cum se foloseste AI implementat in Lisp la torrenturi? Ma intereseaza problema :smiley:

Da am citit intr-o carte de Lisp(e foarte complicat, si este TOTAL alt princepiu de programare, deci nu e nici top-down, nici draw-event, ci e programare logica).

Si in care se spuneau aplicatiile, lispului, ereau trecuta o lista, Programe gen AutoCad - partea de scripturi, patter matching - recunoasterea amprentelor, a fetelor,in programe medicale, pattern pt virusi in anti-virus(cautarea de amprente) si torrente, - partea de optimizare, probabil se creaza o amprenta, cat s-a downlodat, si se cauta cine are ceva similar cu ce lipseste din amprenta…nu stiu e greu.

Se pare ca google nu stie prea mult despre combinatia asta neasteptata in lisp, AI si optimizare de torrente.

Tu ai implementat asa ceva in softul tau ?

Ai putea sa aduci si cartea respectiva la concurs ? Ne-ai facut curiosi :stuck_out_tongue:

Nu inteleg, e DC?

E DC, dar a deviat discutia … cum se intampla de obicei… :wink:

Nu am deviat nimic, cautam unde am citit, este e-book, gen COMMON LISP.

Probabil erea o problema de pattern matching. E nerelevant, nu stiu sa programez in lisp, chiar daca mi-ar place… poate daca incepeam de la inceput cu lispu, erea altceva :smile:

Nu am vrut sa spun, decat ca erea o problema dificila.

In crearea codului de la microDC am folosit delphi 6, ca singura tehnologie. Un brat de componente.

Am incercat sa aplic cat mai mult din programarea distribuita, in rezolvarea acestei probleme.