My Digital Diary - Soft - Arges - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Arges

Descriere

My Digital Diary este o aplica?ie care substituie jurnalul fizic, pe care îl ?inem zi de zi, cu cel electronic, mai sigur ?i mai interactiv. Acest program v? permite s? creea?i documente securizate în calculatorul dvs.

Tehnologii

VB.NET, Access

Cerinte sistem

OS: Windows 2003 Server
Windows XP
Windows Vista
Windows 7
CPU: 500 MHz Pentium 4 sau mai performant
RAM: 512 MB
Spa?iu HDD: 15MB sau mai mult
Alte programe: .Net Framework 3.5
Access 2007/2010 sau Motorul Access 2007/2010

Realizatori

Muscalu ?tefan Gabriel

  • Scoala: C.N.L Al. Odobescu Pite?ti
  • Clasa: 9
  • Judet: Arges

Screenshots

Aduce ceva in plus? De ce nu am crea documente word? sau tine un jurnal privat pe wordpress? Unde se stocheaza informatia?

jey

Aduce ceva in plus? De ce nu am crea documente word? sau tine un jurnal privat pe wordpress? Unde se stocheaza informatia?



Nu, este un jurnal privat care stochează fișierele în calculator la o locație aleasă sub o parolă aleasă, aduce un nivel de securitate mult mai înalt decât cel al word-ului și o gestionare a fișierelor personale.

As avea doua idei noi de implementat: Informatia deasemenea sa fie stocata pe un server, si astfel incat si dupa alt calculator sa poti vizualiza agenda, exemplu noua versiune de Instant message oferit de la Yahoo! prezinta acest mecanism pentru ahivele personale(nu mai sunt salvate in propriu calculator).
Sa se creeze un tool pentru a cauta prin baza de date, dupa anumite criterii gen: Zi, Pattern, etc…
Un scheduled pentru anumite evenimente, eventual sa trimita SMS-uri la fiecare utilizator pentru anumite evenimente urgente.
In rest este frumos :smile: Oricum o agenda este o idee veche dar in care fiecare isi poate imbunati tehnica de programare si daca este muncita poate sa iasa ceva foarte frumos, Bafta!

Desigur, ”Norul” ar fi o idee bună, din nefericire nu este destul de dezvoltat deocamdată. Nu toată lumea are acces la internet, sau o conexiune rapidă, iar costurile pentru a întreține un server sunt destul de mari, mai ales când vorbim despre un program mic, precum acesta. Aș ieși pe minus :laughing:

Aplicatia ta, nu ar produce un flux de date foarte mare. De exemplu tu cand modifici ceva in baza de date este o informatie foarte mica. Poti sa ai un server deschis 24/24 acasa pe calculatorul tau, eu am din clasa a 7-a unul(momentan s-au stricat 2 coolere), desi acuma nu il mai folosesc la nimic, dar tot il tin deschis. Oricum si daca ai avea mii de utilizatori ei vor fi impratiti in diverse ore de varf(tari diferite, fus orar diferit) si chiar daca ar fi dintr-o tara foarte multi, majoritatea introduc la ore diferite, astfel el cand aceseaza este un timp random.

Din nefericire, nu am această posibilitate.

Poti sa scrii soft-ul, il testezi cu un localhost, si il arati comisiei, si asa cum mergea pe localhost trebuie trebuie sa mearga si un server la distanta.
Ideea este sa scrii soft-ul si sa il arati comisiei. VB.NET permite sa lucrezi foarte usor cu winsock si poti sa dezvolti foarte usor. Scopul este ca sa incerci ceva nou si pe tine sa te autodepasesti. Bafta!

gigaevil

Un scheduled pentru anumite evenimente, eventual sa trimita SMS-uri la fiecare utilizator pentru anumite evenimente urgente.



Costa ceea ce ii sugerezi tu lui.